Nie wyrzucaj starej i zabrudzonej tarki. Ekspresowo wyczyścisz ją popularnym owocem
Wśród stosów garnków, patelni oraz innych kuchennych gadżetów, ważną rolę odgrywa tarka. To prosty przyrząd, który ułatwia tarcie twardych owoców i warzyw, stanowiących składniki wielu potraw. Sama czynność nie jest wyjątkowo wymagająca – gorzej bywa z doczyszczeniem brudnej tarki. Kiedy różne sposoby zawiodły, z pomocą przychodzi owoc, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie herbaty. Jak wykorzystać cytrynę do czyszczenia tarki? Podpowiadamy.
Spis treści:
Uporczywe czyszczenie tarki do warzyw
Mycie zabrudzonej owocami lub warzywami tarki nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych obowiązków domowych. Nagromadzona pomiędzy otworami żywność sprawia sporo problemów w dokładnym doczyszczeniu.
Miękkie gąbki oraz bawełniane ściereczki przeznaczone do czyszczenia szybko zniszczą się na ostrej i chropowatej powierzchni tarki. Tym samym do nagromadzonych wcześniej resztek jedzenia dojdą jeszcze zbędne fragmenty tkanin i plastiku, które sprawią, że przyrząd stanie się całkowicie bezużyteczny. Chcąc doczyścić tarkę, bardzo często sięgamy po szorstkie sklepowe druciaki, które nie tylko nie radzą sobie z problemem, rysują i niszczą tarkę, a dodatkowo potrafią dotkliwie i boleśnie poranić dłonie oraz palce.
Sprawdzony trik bez szorowania
Spore trudności w myciu tarki napotkamy zwłaszcza po ścieraniu tłustych produktów, m.in. twardego żółtego sera. Choć zadanie wydaje się niemożliwe do wykonania, nieocenioną pomoc znajdziemy w zwykłej cytrynie. Sok wyciśnięty z owocu jest bogaty w kwasy, które skutecznie rozpuszczają tłuszcz oraz zanieczyszczenia. Jak wyczyścić tarkę sokiem cytrynowym?
- Kroimy cytrynę na pół, a następnie dokładnie pocieramy nią po całej powierzchni tarki.
- Odstawiamy przyrząd na 10 minut - w tym czasie sok z cytryny dokładnie wniknie w nagromadzony brud i tłuszcz.
- Na koniec opłukujemy tarkę pod ciepłą wodą. Zauważymy, że resztki jedzenia swobodnie się od niej odrywają.
Sprawdź: 5 nietypowych zastosowań cytryny
Skąd bierze się rdza na tarce i jak jej zapobiegać?
Główną przyczyną rdzewienia tarki jest niedokładne jej mycie po każdym użyciu. Zaschnięte resztki owoców, warzyw oraz nagromadzonego tłuszczu to doskonała pożywka dla rdzy. Jak zatem prawidłowo myć tarkę, by uchronić się od problemu? Okazuje się, że lepiej zrezygnować z wkładania jej do zmywarki. Wydawać by się mogło, że przyrząd wykonany ze stali nierdzewnej jest odporny na problem, jednak długotrwałe namaczanie osłabia jego powierzchnię.
Brudną tarkę najlepiej myć od razu po skończeniu ścierania produktów. Postarajmy się zrobić to szybko, przy użyciu rąk, detergentu oraz ciepłej wody. Jak poradzić sobie z już zardzewiałą tarką? Świetnie sprawdzi się sok z cytryny. Wystarczy zastosować się do prostej instrukcji, która skutecznie doczyści kuchenny przyrząd.
- Zaczynamy od dokładnego natarcia każdego zakamarka tarki sokiem z cytryny.
- W kolejnym kroku obsypujemy ją solą i pozostawiamy na ok. 2 godziny.
- Po upływie wyznaczonego czasu usuwamy resztki soli za pomocą miękkiej gąbki nasączonej płynem do mycia naczyń.
- Na koniec tarkę dokładnie spłukujemy wodą i osuszamy ręcznikiem papierowym.
Sprawdź również: