Nie wyrzucaj, tylko podlej zamiokulkasa. Tani nawóz sprawi, że liście będą mięsiste i zielone

Zamiokulkas jest uwielbiany za swój elegancki wygląd, który pasuje do każdego wnętrza. Mimo, że roślina jest dość łatwa w hodowli, co jakiś czas potrzebuje wzmocnienia oraz nawożenia. Co zrobić, żeby zamiokulkas miał zawsze zielone i błyszczące liście? Sekretem jest domowa i tania mieszanka.

Co robić, gdy zamiokulkas żółknie? Z pomocą przyjdzie domowy nawóz z fusów
Co robić, gdy zamiokulkas żółknie? Z pomocą przyjdzie domowy nawóz z fusów 123RF/PICSEL

Zamiokulkas - ulubieniec w polskich domach

Zamiokulkas jest bardzo wdzięczną rośliną do hodowli, jego pielęgnacja jest dość prosta, a roślina nie domaga się skomplikowanych zabiegów. Kwiat ten jest piękną ozdobą każdego pomieszczenia, zatem nic dziwnego, że stał się jedną z ulubionych roślin w polskich domach.

Zamiokulkas jest bardzo wytrzymały i nawet mało doświadczeni hodowcy doskonale radzą sobie z jego pielęgnacją. Rzadko atakują go szkodniki i choroby, a jeśli zdarzy ci się zapomnieć o podlewaniu, zamiokulkas przetrwa i takie zawirowania i nie zwiędnie.

Jednak nawet najbardziej wytrzymała roślina od czasu do czasu potrzebuje wzmocnienia oraz nawożenia. Sprawdź, co lubi zamiokulkas i jak zapewnić mu odpowiednie warunki.

Co zrobić żeby zamiokulkas wypuszczą nowe pędy?

Najważniejsze, to zadbać o odpowiednią glebę. Roślina potrzebuje bogatego podłoża, a zamiokulkas czuje się doskonale w ziemi obfitej w składniki odżywcze. Gleba powinna być jednocześnie lekka i przepuszczalna.

Aby pomóc roślinie w wypuszczaniu nowych pędów, należy zadbać o odpowiednie nawożenie. Zamiokulkas potrzebuje takich składników odżywczych jak: azot, fosfor czy potas.

Domowa odżywka dla zamiokulkasa z fusów

Fusy z kawy możemy także bezpośrednio rozsypać na ziemi w doniczce, warto pamiętać także o ich dodaniu do ziemi podczas przesadzania rośliny.

Fusy są bogate m.in. w potas, magnez, wapń, mają też wysokie stężenie azotu, co korzystnie wpływa na naszą roślinę.

Pokrzywa na młode listki

Wszystkie te minerały dostarczy roślinie pokrzywa. Wystarczy zaparzyć zasuszone lub świeże liście rośliny w gorącej wodzie, a następnie zostawić je do wystygnięcia. Powstałym naparem podlewamy zamiokulkasa. Gdy "napije się" naparu, szybko wypuści nowe, młode listki.

Jak odżywić zamiokulkasa?
Jak odżywić zamiokulkasa? 123RF/PICSEL

Gdzie rośnie zamiokulkas?

Naturalnym środowiskiem dla zamiokulkasa jest Tanzania oraz wyspa Zanzibar. Roślina zapasy wody gromadzi w mięsistych liściach, które wyrastają z licznych pąków przybyszowych, a te wyrastają z bulwiastego kłącza schowanego pod ziemią.

Listki zdrowej rośliny powinny być ciemnozielone, grube i błyszczące. Zazwyczaj mają szerokości do 4 cm szerokości i  do 9 cm długości, jajowaty kształt i są zaostrzone na końcach.

Anita Lipnicka u Katarzyny Zdanowicz o nowej płycie "Śnienie"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas