Niecierpek: Król balkonów i rabat. Nie przestaje bujnie kwitnąć do późnej jesieni
Każdy, kto poszukuje pięknej i nietuzinkowej ozdoby na balkon, taras lub rabatę, powinien skierować swój wzrok na niecierpka. Przejść obok niego obojętnie nie sposób. Niecierpek mieni się rozmaitymi barwami i tak obficie kwitnie, że często aż trudno dostrzec jego liście. Co więcej, wypuszcza coraz to nowe pąki i dekoruje przestrzeń przez cały sezon wegetacyjny - od wiosny aż do późnej jesieni. Niecierpek szybko się rozrasta i w zależności od gatunku osiąga całkiem pokaźne rozmiary. Jak go pielęgnować? Dlaczego najbardziej służy mu półcień, a ostre słońce może go unicestwić? Poniżej kilka podpowiedzi.
Niecierpek: Kilka słów o roślinie
Niecierpek szybko podbił serca miłośników kwiatów i króluje na rabatach, balkonach czy tarasach. Do Polski przywędrował z daleka, bo naturalnie porasta tropikalne i subtropikalne kraje Afryki i Azji. Wraz ze swoimi ciekawymi kuzynami tworzy całą rodzinę niecierpkowatych (Balsaminaceae). Spośród innych kwiatów niecierpki wyróżnia niebanalna uroda i niesłychanie obfite kwitnienie. Wspomnianymi kwiatami są obsypane tak gęsto, że często nie widać ich liści. Nieprzerwanie dekorują przestrzeń od wiosny aż do późnej jesieni.
Niecierpki mają bujne kwiaty i całkiem pokaźne rozmiary
Posadź niecierpki na rabacie lub balkonie. Natychmiast obficie zakwitną
Niecierpki pięknie rosną i dekorują nie tylko rabaty, ale także balkony czy tarasy. Najlepszym okresem na ich posadzenie jest połowa maja. Już przy zakupie warto zaopatrzyć się w odpowiednią odmianę roślinę. Na balkonach najlepiej rośnie niecierpek sułtański oraz nowogwinejski. Ten ostatni pięknie się rozwinie nawet w cieniu. Na rabacie poza niecierpkiem sułtańskim i nowogwinejskim warto postawić na gatunek balsamina oraz gruczołkowaty. Te dwa ostatnie dorastają nawet do 100 centymetrów! Niecierpki bardzo szybko się przyjmują i niemal natychmiast zaczynają obficie kwitnąć. Na rabacie - podobnie jak na balkonie - warto posadzić je w drugiej połowie maja i z zachowaniem ok. 20 centymetrów odstępów pomiędzy poszczególnymi okazami, gdyż zwykle mają bardzo rozrośnięte korzenie.
Niecierpki: Gdzie posadzić? Jaka gleba? Jak często podlewać?
Niecierpki trzeba ochronić przed mrozem. Potrafią zakwitnąć zimą!
Niecierpki są bardzo wrażliwe zarówno na ostre słońce, które parzy ich dorodne kwiaty, jak i niskie temperatury. Gdy te ostatnie zaczną spadać jesienią, niecierpki trzeba schować do domu. Jeśli jest im ciepło, potrafią zakwitnąć nawet zimą. Najlepszym stanowiskiem dla niecierpków będzie parapet. Przed zabezpieczeniem w pomieszczeniu warto je przyciąć, mniej więcej o 15 cm. Aby przetrwały zimę, nie wolno dopuścić do przesuszenia ziemi, w której rosną. Najlepiej nawadniać je raz na dwa-trzy tygodnie.
Niecierpki: Jak ochronić je przed szkodnikami?
Zdarza się, że niecierpki padają ofiarą szkodników. Jeśli na liściach pojawią się pajęczynki, to znak, że zostały zaatakowane przez przędziorki. Brązowe plamy na liściach są z kolei dowodem na rozwój szarej pleśni. Najlepiej oderwać zainfekowane części rośliny i zastosować odpowiednie preparaty. Niecierpki na rabacie są też przysmakiem ślimaków nagich (pomrowów). Gdy zauważy się ich obecność, działać trzeba natychmiast.
Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl