Niecodzienna alternatywa dla malin i truskawek. Działkowcy przecierają oczy ze zdziwienia

Wzbudza pewne wątpliwości, a wielu działkowców na jej widok kiwa głową z niepewnością. Bo chociaż niektórym wyglądem przypomina truskawkę, inni twierdzą, że bliżej jej do maliny. W istocie jednak jest jedną ze smaczniejszych alternatyw dla tych owoców. I mimo iż ogrodnicy podchodzą do niej z rezerwą, warto zaprosić ją do swojego ogrodu. Potem sobie za to podziękujesz.

Ogrodnicy wciąż nie mają o niej pojęcia. To smaczna alternatywa dla truskawek
Ogrodnicy wciąż nie mają o niej pojęcia. To smaczna alternatywa dla truskawek123RF/PICSEL

W ogrodach spotykana wyjątkowo rzadko. W warzywniakach - jeszcze rzadziej. Malinotruskawka, chociaż nieśmiało daje o sobie znać działkowcom, wciąż nieczęsto gości w przydomowych ogródkach. Zupełnie błędnie.

Niewielka krzewinka, wyglądem do złudzenia przypominająca truskawkę połączoną z maliną (stąd też jej nazwa), jest krzyżówką tych roślin, jednak stanowiącą odrębny gatunek. Pochodzi z Japonii, gdzie naturalnie występuje w lasach na glebach próchniczych. A chociaż w Polsce dopiero nieśmiało zagląda do ogródków, wkrótce może stać się prawdziwym, działkowym hitem.

Po jakim czasie owocuje malinotruskawka? Zasady uprawy

Malinotruskawka dorasta zazwyczaj do wysokości około 40 cm, kwitnąc na przełomie czerwca i lipca. Wypuszcza wówczas białe, pięciopłatkowe kwiaty, których miejsce wraz z nadejściem sierpnia zajmują jadalne owoce - o czerwonym kolorze i ciekawej strukturze.

By tak się stało malinotruskawka powinna trafić na słoneczne stanowisko (chociaż niestraszny będzie jej również półcień), na glebę żyzną i przepuszczalną, ale umiarkowanie wilgotną, o pH na poziomie 6,0-6,5. Wówczas obrodzi dużymi, smacznymi owocami. Co ważne, malinotruskawka owocuje na pędach jednorocznych.

Jaką ziemię lubi malinotruskawka? Zwróć uwagę na szczegóły

Co zrobić, by krzaczki wręcz uginały się od nadmiaru owoców? Warto pamiętać przede wszystkim o regularnym podlewaniu rośliny. Malinotruskawka źle znosi bowiem przesuszenie - i o ile wiosenne deszcze mogą okazać się dla jej wzrostu wystarczające, o tyle latem, przy nadmiarze słońca, może przeschnąć.

Malinotruskawka: uprawa. Zaskakuje nie tylko smakiem, ale również składem
Malinotruskawka: uprawa. Zaskakuje nie tylko smakiem, ale również składemDeposit/East NewsEast News

Ważne jest także coroczne przycinanie rośliny. Zabieg należy przeprowadzić na wiosnę, usuwając zeszłoroczne pozostałości pędów. Przy okazji warto pamiętać, że malinotruskawka dość szybko się rozrasta - gdy ma więc trafić do doniczki, warto wybrać tę nieco większą.

Czy malinotruskawka jest zdrowa? Jej owoce zachwycą nie tylko smakiem

Kiedy owoce malinotruskawki trafią w lecie na talerze, zachwycą przede wszystkim smakiem - przywodzącym na myśl słodkie maliny i truskawki, ale z dodatkiem subtelnego posmaku morwy. Ale nie tylko. Malinotruskawka jest bowiem nie tylko smaczna, ale również zdrowa.

Niepozorne owoce skrywają w sobie cenne witaminy - na czele z tymi z grupy C, E i B, chroniąc organizm przed działaniem wolnych rodników oraz podnosząc jego odporność. Wpływają także na prawidłowe krążenie krwi i regulują jej ciśnienie.

Na stół mogą trafić zarówno w wersji na surowo, jak również jako dodatek do deserów - ciast czy lodów. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by stały się podstawą konfitur lub soków. A odpłacą się nie tylko wyjątkowym smakiem.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas