Nieoceniony w walce ze zmarszczkami. Pij na zimno

Obok oliwy i tranu olej lniany to jeden z najlepszych tłuszczów, jakie możemy wprowadzić do swojej diety. Wszystko dzięki idealnej proporcji nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia. Olej lniany jest również sprzymierzeńcem w trosce o urodę - możemy go stosować z zewnątrz i od wewnątrz. Sprawdź jak to zrobić, by olej przyniósł jak największe korzyści dla skóry.

Olej lniany jest bogatym źródłem kwasów Omega-3
Olej lniany jest bogatym źródłem kwasów Omega-3123RF/PICSEL

Olej lniany. Dlaczego jest taki dobry

Oleje roślinne zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Zarówno jako składnik diety, jak i do bezpośredniej pielęgnacji skóry i włosów. Zarówno dietetycy, jak i kosmetolodzy zalecają dobieranie olejów o odpowiedniej charakterystyce do konkretnych celów, bo choć substancje te wyglądają dość podobnie, bardzo się od siebie różnią poszczególnymi cechami.

Olej lniany jest najbogatszym roślinnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. Zawiera też kwasy Omega-6, a jedne i drugie są zawarte w tym oleju w doskonałej proporcji. Do tego olej lniany jest bogatym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, czyli A, D, E i K.

Olej lniany jest szczególnie bogaty w witaminę E, nazywaną "witaminą młodości" oraz witaminę A, która ma kluczową rolę w funkcjonowaniu skóry. Olej lniany zawiera też ważną dla kondycji skóry witaminy C i kluczowe dla stanu włosów witaminy z grupy B. Do tego olej lniany bogaty jest w mikroelementy: wapń, żelazo, magnez i bardzo istotne dla kondycji skóry: cynk i miedź. Do tego olej lniany zawiera fitoenzymy i fitosterole.

Pod względem kosmetycznym jest w bardzo niewielkim stopniu komedogenny, co oznacza, że nie zapycha porów skóry i nie przyczynia się do powstawania zaskórników.

Olej lniany. Jak wybrać najlepszy?

Aby w pełni cieszyć się wspaniałymi właściwościami oleju lnianego, należy wybrać olej tłoczony na zimno, nierafinowany. Olej taki powinien być przechowywany w chłodnym miejscu (najlepiej w lodówce) i mieć krótki termin przydatności do spożycia.  Oleje, które znajdziemy na półkach supermarketów, przechowywane w cieple, z długimi terminami przydatności do spożycia, mogą być uboższe w cenne składniki.

Olej lniany a kondycja skóry. Stosować od zewnątrz czy od zewnątrz?

Stan skóry jest odzwierciedleniem kondycji całego organizmu. Dlatego dbanie o nią zawsze zaczynamy od wewnątrz. Podstawą będzie tu dostarczenie odpowiednich składników odżywczych, wypijanie wystarczającej ilości wody (1,5 l dziennie) i wyeliminowanie szkodliwych nawyków (niezdrowe przekąski, alkohol, papierosy).

Bogaty w kwasy omega 3 i witaminy olej lniany doskonale wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, a lepsze krążenie to także lepsze odżywienie skóry od wewnątrz. Olej lniany wspomaga walkę z otyłością i depresją, a także z chorobami rozwijającymi się na tle zapalnym i alergicznym. Dla kondycji skóry szczególne znaczenie ma bogata zawartość kluczowych dla wyglądu skóry witamin (A, E, C) minerałów (cynk, miedź), ale też fakt, że olej lniany zawiera fitoestrogeny, przez co wpływa regulująco na gospodarkę hormonalną kobiet, co ma szczególne znaczenie w okresie menopauzalnym. Dzięki fitoestrogenom olej lniany spowalnia pojawianie się widocznych oznak starzenia takich jak zmarszczki.

Stosowanie oleju lnianego od wewnątrz możemy uzupełnić stosowaniem go od zewnątrz, w kosmetykach do pielęgnacji skóry.

Jak stosować olej lniany od wewnątrz?

Olej lniany można wprowadzić do diety na wiele sposobów. Najważniejsza zasada - olej lniany zawsze spożywamy na zimno. Nie używamy go smażenia czy gotowania.

Możemy wykorzystać go do skropienia sałatki, jako dodatek do sosów typu winegret, czy do kanapek. Można też po prostu wypijać łyżeczkę takiego oleju dziennie lub przyjmować go w kapsułkach, jako suplement diety.

Olej lniany nie zapycha porów skóry
Olej lniany nie zapycha porów skóryPicsel123RF/PICSEL

Jak działa olej lniany od zewnątrz?

Dzięki temu, że olej lniany nie zapycha porów, możemy zastosować go też bezpośrednio na skórę. Będzie on idealnym dodatkiem do domowych maseczek i kremów - wzbogaci je w cenne dla urody witaminy: E i A. Natłuści i odżywi skórę, podniesie jej elastyczność i jędrność, przez co drobne zmarszczki staną się mniej widoczne. Olej lniany, dzięki zawartości witaminy A, wpłynie też na skórę kojąco, złagodzi podrażnienia, zmiękczy, wygładzi i nawilży naskórek.

Jak stosować olej lniany od zewnątrz?

Olej lniany można zastosować bezpośrednio na skórę lub włosy (do olejowania włosów). Oleje na skórę najlepiej nakładać jest wieczorem, aby mogły przez noc uwolnić swoją odżywczą moc. Olej nakładamy na skórę, a po półgodzinie usuwamy nadmiar za pomocą wacika.

Jeśli chcemy uniknąć tłustego filmu na skórze, można dodać kilka kropel oleju do kremu lub maseczki. Można także użyć olej lniany do przygotowania domowych maseczek i peelingów.

  • Maseczka oczyszczająca - łyżka zielonej glinki kosmetycznej, łyżka oleju lnianego. Składniki połączyć i wymieszać na gładką papkę bez grudek. Nakładać na skórę, a po 20 minutach zmyć ciepłą wodą.
  • Peeling z płatków owsianych i oleju lnianego - dwie łyżki płatków owsianych błyskawicznych, łyżka oleju lnianego, pół łyżeczki miodu (opcjonalnie). Płatki zalej odrobiną wrzątku i odstaw, aby spęczniały. Dodaj pozostałe składniki (jeśli nasz cerę naczynkową, zrezygnuj z miodu) i wymieszaj. Nałóż na skórę i zastosuj delikatny masaż. Zostaw peeling na skórze na kilka minut, a następnie dokładnie zmyj.
Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 40: Michał SzczygiełINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas