Nieodpowiedni program w pralce i obrus będzie do wyrzucenia. Na co uważać?

Zaproszenie gości do stołu nakrytego poplamionym obrusem to z pewnością niezręczna i kłopotliwa sytuacja dla gospodarza. Zabrudzenia w postaci zaschniętych i tłustych resztek jedzenia zdecydowanie mogą być trudne do usunięcia, zwłaszcza jeśli nie chcemy narazić tkaniny na zniszczenie. Zatem jak prawidłowo prać obrusy?

Jak w odpowiedni sposób prać obrusy, by ich nie zniszczyć?
Jak w odpowiedni sposób prać obrusy, by ich nie zniszczyć?123RF/PICSEL

Pranie obrusu z pozoru wydaje się prostą czynnością, ale chcąc przedłużyć jego żywotność, należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany i w związku z tym dostosować odpowiednią temperaturę prania, program i detergenty.

Jak prać obrus z poliestru?

Obrusy poliestrowe cieszą się na rynku dużą popularnością z uwagi na ich praktyczność. Taki materiał jest bardziej odporny na uporczywe wchłanianie plam, które mogą być uciążliwe do usunięcia. W związku z tym obrus z poliestru zdecydowanie łatwiej utrzymać w czystości.

Chcąc zachować plamoodporne właściwości obrusu z poliestru, powinniśmy wiedzieć, jak się z nim obchodzić podczas prania. Przede wszystkim zrezygnujmy z dodawania mocnych detergentów i zmiękczających płynów. To właśnie one najczęściej niszczą strukturę tkaniny, która zapobiega wchłanianiu plam.

Obrus z poliestru pierzemy w maksymalnej temperaturze 40 st. C, chyba że inaczej wskazuje producent obrusu. Nastawiając program w pralce, unikajmy wirowania lub ustawmy jak najmniejsze obroty, dzięki temu zachowamy idealny stan obrusu i unikniemy niepotrzebnych zagnieceń tkaniny. Za każdym razem, zanim włączymy pralkę, sprawdźmy, jakie informacje dotyczące prania znajdują się na metce obrusu lub jego opakowaniu.

Z kolei gdy mowa o prasowaniu, to w przypadku obrusu poliestrowego ten proces powinien odbywać się z zachowaniem temperatury ok. 110 st. C, choć niektórzy wskazują, że bezpieczniejszym rozwiązaniem jest ustawienie w żelazku temperatury 90 st. C. Zanim jednak przystąpimy do prasowania, wykonajmy próbne prasowanie na drugiej stronie obrusu.

Obrusy poliestrowe charakteryzują się właściwościami plamoodpornymi
Obrusy poliestrowe charakteryzują się właściwościami plamoodpornymi123RF/PICSEL

Jak prać lniany obrus?

Największym błędem przy praniu obrusu z lnu jest ustawienie zbyt wysokiej temperatury, co może przyczyniać się do kurczenia się tkaniny. Jeśli mamy do czynienia z białym obrusem wykonanym w 100 proc. z lnu, wówczas temperatura prania nie powinna być wyższa niż 90 st. C. Natomiast gdy biały obrus z lnu zawiera domieszkę innych materiałów, pranie powinno odbywać się w temperaturze ok. 50-60 st. C. Rzecz jasna, w takim przypadku również należy sugerować się zaleceniami producenta danego obrusu.

Lniane obrusy w kolorach innych niż biały, zaleca się prać w nieco niższych temperaturach, dzięki czemu ich barwa dłużej będzie intensywna. Wówczas wskazana temperatura prania wynosi ok. 30-40 st. C.

Lniane obrusy w kolorach innych niż biały, zaleca się prać w nieco niższych temperaturach
Lniane obrusy w kolorach innych niż biały, zaleca się prać w nieco niższych temperaturach123RF/PICSEL

Dobrym rozwiązaniem w przypadku tego typu tkaniny jest pranie ręczne, ale pamiętajmy, by takiego obrusu zbyt długo nie namaczać i nie stosować mocnych detergentów. W przypadku pralki uważajmy na zbyt wysokie obroty i zbyt długi czas wirowania, ponadto dobierajmy detergenty dedykowane tkaninom delikatnym.

Obrus z lnu należy prasować po jego lewej stronie, a tkanina powinna być lekko wilgotna. Nie zaleca się prasowania w wysokich temperaturach, czyli powyżej 200 st. C.

Osiem cech, które świadczą o inteligencji emocjonalnejINTERIA.PL
INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?