Nieprzyjemny zapach w domu. Przyczyny i metody jego usunięcia

Wiele czynników wpływa na to, jaki zapach unosi się w domu, mieszkaniu czy biurze. Codzienne nawyki mogą sprawić, że nie będzie on należał do najprzyjemniejszych. Zbyt rzadkie sprzątanie - zwłaszcza nieregularne odkurzanie, mycie podłóg, wietrzenie i oczywiście usuwanie śmieci czy odpadków - może potęgować problem. Jakich sposobów użyć, aby się go pozbyć? Jakich błędów unikać? Do czego przyda nam się mielona kawa albo torebki z herbatą? Poniżej znajdziesz sprawdzone i niezawodne patenty na wspaniały zapach w domu.

Pokój dzienny
Pokój dzienny ©123RF/PICSEL

Poznaj przyczynę nieprzyjemnego zapachu

Kurz
©123RF/PICSEL

Przyczyn powstania nieprzyjemnego zapachu w domu może być wiele. Warto przyjrzeć się warunkom, które panują wewnątrz. Nieświeże powietrze może być wynikiem zbyt rzadkiego wietrzenia pomieszczeń albo słabej cyrkulacji powietrza. Jeśli nieregularnie otwieramy okna, to może dojść do sytuacji, że trudniej się będzie pozbyć nieprzyjemnego zapachu. Oczywiście, ogromny wpływ na jakość powietrza ma obecność zwierząt: psów albo kotów.

Pozbądź się kurzu

Jeśli chcesz skutecznie rozprawić się z problemem nieprzyjemnego zapachu, pozbądź się zalegającego na różnych powierzchniach kurzu. Oczywiście, nie wolno ograniczać się do przestrzeni znajdujących się w zasięgu wzroku. Warto usunąć go również z wysokich półek, szaf, karniszy i żyrandoli oraz miejsc, do których rzadko sięgamy. W tym celu można użyć ściereczki z mikrofibry (wtedy nie potrzebujemy detergentów). Zawsze można przygotować skuteczny i ekologiczny środek czyszczący. Wystarczy wymieszać ze sobą odrobinę octu i wody oraz dodać kilka kropel olejku eterycznego. Poza tym nie wolno zapomnieć o myciu podłóg oraz wietrzeniu wszystkich pomieszczeń.

Czyszczenie tekstyliów

Gotowanie
©123RF/PICSEL

Jeśli dokładne odkurzenie pomieszczeń nie pomogło, problemu należy szukać dalej. Możliwe, że nieprzyjemne zapachy przeniknęły do mebli: kanapy, foteli oraz łózka. W takim wypadku wymagają one odświeżenia. Dobrym sposobem jest zastosowanie środków dostępnych w sklepach, które skutecznie czyszczą delikatną powierzchnię obić. Warto zastanowić się nad użyciem profesjonalnych urządzeń, takich jak odkurzacze piorące. Należy również sprawdzić stan firanek i zasłon – zgromadzony w nich kurz znacząco pogarsza jakość powietrza.

Zapachy w kuchni

Gotowanie sprawia, że w kuchni często unosi się piękny zapach domowego obiadu. Czasami może pójść coś nie tak i zamiast aromatu pysznej zupy albo pieczonego mięsa czuć spaleniznę. Dlatego podczas każdego przygotowywania potraw warto włączyć okap, który odprowadzi zapachy do przewodów wentylacyjnych. Wyłączenie urządzenia powinno nastąpić dopiero pół godziny po zakończeniu gotowania. Wtedy zyska się pewność, że nieświeże powietrze nie przeniknie do innych pomieszczeń. Warto utrzymywać odpowiednią higienę w kuchni. Miejscem, które często generuje nieprzyjemne zapachy, jest odpływ w zlewie. Aby pozbyć się problemu wystarczy codziennie zalewać wrzątkiem, octem albo środkiem udrażniającym rury kanalizacyjne.

Patenty na nieprzyjemne zapachy

Soda oczyszczona
©123RF/PICSEL

Jeśli chcemy szybko zaradzić problemowi nieprzyjemnego zapachu, należy sięgnąć po sprawdzone patenty, które szybko usuwają zapachy. Jednym z nich jest rozstawienie torebek ze zmieloną kawą w różnych miejscach domu. Szybko pozbędziemy się w ten sposób nieprzyjemnego zapachu z szuflad, szafek kuchennych, lodówki i innych zamkniętych przestrzeni. Warto co kilka dni wymieniać zużytą kawę na świeżą. Jako zamiennika można z powodzeniem użyć saszetek herbaty (wcześniej zaparzonej, a następnie wysuszonej), suszonego tymianku albo sody oczyszczonej. Patent z sodą przyda się również, jeśli chcemy szybko odświeżyć tapicerkę i dywany. Wystarczy rozsypać biały proszek oraz delikatnie wetrzeć go w tkaninę. Po kilkunastu minutach należy dokładnie odkurzyć całość, by nieprzyjemny zapach trwale zniknął.

Odświeżacze powietrza

Odświeżacze powietrza mogą być dobrym sposobem na rozprawienie się z problemem nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniach. Te, które oferują sklepy, przeważnie tylko maskują zapachy. Poza tym możemy w łatwy sposób samodzielnie stworzyć skuteczny odświeżacz - wystarczy użyć olejków eterycznych. Najłatwiej połączyć kilka kropel ulubionego zapachu z odrobiną sody oczyszczonej. Całość należy rozmieścić na podstawkach w różnych miejscach domu. Zaletą tej metody jest fakt, że soda skutecznie wchłonie nieprzyjemną woń, a olejek nada pomieszczeniom charakteru. Poza tym możemy stworzyć wersję takiego specyfiku w spreju. Wystarczy do butelki ze zraszaczem wlać niepełną szklankę wody, dodać kilka łyżek alkoholu (spirytusu albo wódki) oraz kilkanaście kropel olejku. Całość zakręcić, wstrząsnąć i rozpylić.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas