Nietypowe zastosowania olejków eterycznych

Olejki eteryczne to substancje zawierające mnóstwo związków lotnych, które pozyskuje się ze świeżych lub suszonych roślin w procesie destylacji. Znajdziemy w nich wiele składników bioaktywnych, które korzystnie wpływają na organizm. Nie bez przyczyny olejki eteryczne wykorzystuje się w aromaterapii czy jako naturalne specyfiki do pielęgnacji skóry. Wiele z nich działa bakteriobójczo i przeciwwirusowo. Warto jednak poznać też nietypowe zastosowania olejków eterycznych. Okazuje się, że pomogą nam zadbać o higienę w domu, ułatwią codzienne porządki i walkę z insektami, a nawet roztoczami. Poznaj nietypowe zastosowania olejków eterycznych.

Jak korzystać z olejków eterycznych?
Jak korzystać z olejków eterycznych? ©123RF/PICSEL

Walka z roztoczami

Roztocza w pościeli
©123RF/PICSEL

Roztocza to mikroskopijnych rozmiarów pajęczaki, które uwielbiają lekko wilgotne, ciepłe i zakurzone miejsca. Ogromne ich ilości znajdują się przede wszystkim w pościeli, materacach czy dywanach. Żywią się m.in. naszym martwym naskórkiem. Same w sobie nie stanowią zagrożenia, ale ich odchody to najczęstszy alergen wywołujący przewlekłe katary czy wysypkę na skórze. Roztocza giną w praniu przy min. 60 stopniach Celsjusza. Jeszcze łatwiej pozbędziemy się ich, dodając do detergentu kilka kropli olejku eukaliptusowego lub tymiankowego. Materac można z kolei wyczyścić (np. gąbką), używając roztworu wody (pół szklanki), octu (pół szklanki) i olejku eukaliptusowego (dwie łyżeczki). Między praniem pościel i łóżko warto też spryskiwać mieszanką wody i jednego z powyższych olejków (2 łyżeczki na 50 ml wody). Możemy jej również używać do wycierania kurzu w domu.

Odstraszanie insektów i szkodników

Walka z insektami
©123RF/PICSEL

Olejki eteryczne są niezastąpioną, a przede wszystkim bezpieczną metodą odstraszania owadów i insektów z domu. W miejscach bytowania moli, rybików cukrowych czy pająków wystarczy rozłożyć kulki waty nasączone odpowiednim olejkiem. W przypadku moli najskuteczniejszy będzie olejek lawendowy lub eukaliptusowy. Z kolei rybiki odstraszymy za pomocą olejku cytrynowego lub waniliowego. Uciążliwych mrówek pozbędziemy się dzięki olejkowi goździkowemu, a do zwalczania pająków najlepiej użyć olejku bazyliowego z lub z trawy cytrynowej. Miejsca, w których znajdujemy owady można też spryskać wodą z dodatkiem olejku (dwie łyżeczki na 200 ml wody).

Nieprzyjemny zapach w butach

Czyszczenie zlewu
©123RF/PICSEL

Za pomocą olejku z geranium lub bazylii pozbędziemy się też nieprzyjemnego zapachu z butów. Do wnętrza obuwia wystarcza wkropić 1-2 krople olejku i zostawić na całą noc. Nie tylko usuną woń potu, ale przede wszystkim będą działać bakteriobójczo.

Czyszczenie dywanu

Pranie dywanów jest skomplikowaną czynnością i często wymaga specjalistycznego sprzętu. Istnieje jednak znacznie prostszy sposób na usuwanie brudu czy stęchłego zapachu. Dywan wystarczy posypać sodą oczyszczoną zmieszaną z olejkiem z mięty, lawendy lub cytryny (kilka kropel na kilka łyżek sody). Po 20-30 minutach dywan trzeba tylko odkurzyć.

Olejki eteryczne pomogą w sprzątaniu

Olejki eteryczne są też niezastąpioną pomocą w sprzątaniu kuchni i łazienki. Błyskawicznie odświeżą i wyczyszczą kuchenny zlew. Do mieszanki sody oczyszczonej (3 łyżki) i octu jabłkowego (1 łyżka) wystarczy dodać kilka kropel olejku z bergamotki. Skutecznie pozbędziemy się osadów i nieprzyjemnego zapachu z rur.

Jeśli chcemy zapewnić sobie świeżą woń w lodówce, do miski z sodą oczyszczoną wystarczy dodać kilka kropel olejku grejpfrutowego. Miskę trzeba przechowywać na jednej z półek w lodówce. Z kolei do mycia podłóg (także drewnianych) warto używać olejku z drzewa herbacianego lub sandałowego. W 2 l wody powinno się rozpuścić kilka kropel. Olejki te świetnie impregnują drewniane podłogi, działają antybakteryjnie i spowalniają osiadanie kurzu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas