Niewymagający krzew. Jego kwiaty zachwycają, ale to owoce wywołują efekt WOW
Oprac.: Katarzyna Adamczak
Nie wymaga pielęgnacji, jest łatwy w uprawie i dobrze znosi polskie zimy — dziurawiec ozdobny. Krzew, który stanowi wspaniałą dekorację. Latem jego żółte kwiaty przypominają małe słońca, które spadły do ogródka, ale prawdziwy efekt WOW pojawia się w sierpniu wraz z pierwszymi owocami dziurawca. Jagody, które gęsto pokrywają krzew, wyglądają niczym drogocenne klejnoty, obok których nie da się przejść obojętnie.
Spis treści:
Jak wygląda dziurawiec ozdobny?
Dziurawiec ozdobny (Hypericum × inodorum) nazywany też dziurawcem bezwonnym to niewysoki, dorastający do 80 centymetrów, krzew o półkolistym pokroju. Roślina ma jasnozielone liście, które jesienią przebarwiają się na czerwony kolor, co sprawia, że dziurawiec bezwonny pięknie zdobi ogród o tej porze roku. Od czerwca do września uroku dodają mu żółte kwiaty o długich pręcikach — w lipcu jest ich najwięcej. W sierpniu dziurawiec ozdobny zaczyna owocować, co trwa aż do października. W zależności od odmiany owoce Hypericum × inodorum mogą mieć czerwony, kremowy, pomarańczowy, żółty bądź różowy kolor. Jagody dziurawca na tle najpierw zielonych, a później czerwonych liści, prezentują się zachwycająco i stanowią wspaniałą ozdobę ogrodu.
Zobacz również: Rośnie w Polsce, uchodzi za najzdrowszy na świecie. Mało kto wie, że jest źródłem cennej witaminy
Niewymagająca roślina do ogrodu, czyli dziurawiec bezwonny
Dziurawiec jest niewymagającą rośliną, poradzi sobie nawet w słabszych glebach i w półcieniu, choć najbardziej lubi przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne i żyźniejsze podłoże. Dobre warunki glebowe i słoneczne stanowisko sprawiają, że dziurawiec ozdobny kwitnie i owocuje znacznie obficiej, ale roślina poradzi sobie także w półcieniu. Hypericum × inodorum dobrze znosi polskie zimy, a jeśli nawet mróz go nieco uszkodzi, to na wiosnę bardzo szybko się regeneruje.
Dziurawiec ozdobny: sadzenie i pielęgnacja
Dziurawiec bazwonny najlepiej sadzić wczesną wiosną bądź wczesną jesienią. Roślina nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. W zasadzie wystarczy wykonać jedynie niewielkie cięcia pędów wczesną wiosną.