Niezbędny zabieg, by wzmocnić tuje w ogrodzie. Wykonaj w czerwcu
Oprac.: Anna Gburek
W gorące i upalne letnie dni możesz zauważyć, że twoje tuje zaczynają brązowieć. Choć przyczyn tego zjawiska jest kilka, to nieodpowiednie podlewanie może być jedną z nich. Jak podlewać tuje w czerwcu i co zrobić, aby ochronić je przed brązowieniem? Wykorzystaj nasze wskazówki i ciesz się pięknym żywopłotem przez cały rok.
Spis treści:
Jak często podlewać tuje?
Tuje najlepiej rosną na stanowisku słonecznym lub półcienistym w glebie przepuszczalnej o odczynie kwaśnym. Bardzo ważne w ich uprawie jest odpowiednie podlewanie. Starsze okazy można podlewać raz na tydzień, jednak w upalne, letnie dni lepiej zwiększyć porcję wody.
Jak często podlewać tuje? W czerwcu i pozostałe letnie miesiące warto podlewać tuje dwa razy w tygodniu. Ważne jest jednak, aby ziemia była wilgotna - nie za mokra i nie za sucha. Tuje należy podlewać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.
Pamiętaj, aby tuje podlewać pod korzeń, tak aby nie zmoczyć igieł. W przeciwnym razie narażasz je na choroby grzybowe, które również mogą być przyczyną brązowienia krzewów.
Czym można nawozić tuje w czerwcu?
Oprócz podlewania w uprawie tui nie można zaniedbać nawożenia. Brak składników pokarmowych powoduje, że krzewy początkowo bledną, a następnie brązowieją. Wtedy niestety jest już za późno na odratowanie krzewów.
Jak często nawozić tuje? Tuje nawozi się trzy razy do roku: na wiosnę, latem w czerwcu i na jesień we wrześniu. Skład nawozów letnich i wiosennych nieco się różni od jesiennych. Latem warto wybierać produkty bogate w azot, które pobudzą krzewy do rozrastania się i wypuszczania nowych pędów.
Do nawożenia tui możesz wybrać gotowe preparaty w płynie lub granulacie, które znajdziesz w wielu sklepach ogrodniczych. Pamiętaj, aby stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Oprócz nich wielu ogrodników zaleca dokarmianie krzewów nawozami naturalnymi np. kompostem lub obornikiem. Nawozy te dostarczają pożytecznych mikroorganizmów i próchnicy. Ponadto ich stosowanie nie grozi przenawożeniem.
Do nawożenia tui możesz zastosować specjalne szczepionki mikoryzowe. Pożyteczne grzyby oplotą korzenie krzewów, dzięki czemu zwiększą powierzchnię ich nawożenia i poboru składników pokarmowych.
Nawóz do tui z drożdży
Czym jeszcze nawozić tuje? Aby wzmocnić swoje tuje w ogrodzie, możesz zastosować także domowe nawozy, które wykonuje się z produktów łatwo dostępnych w każdej kuchni. Najpopularniejszy jest nawóz z drożdży. Możesz wykonać go na dwa sposoby.
W pierwszym rozpuszczasz 100 gramów drożdży w 10 litrach wody, po czym odstawiasz mieszankę na godzinę. Takim nawozem możesz podlać swoje krzewy.
W drugim sposobie doprowadza się do fermentacji drożdży. W tym celu należy wymieszać 100 gramów drożdży ze szklanką cukru i odstawić na 2 h. Po tym czasie drożdże należy przelać do 10 litrów ciepłej wody i odstawić na tydzień. Tak przygotowany nawóz jest mocniejszy, dlatego przed podlaniem tui koniecznie rozcieńcz jedną szklankę nawozu w 10 litrach wody.
Drożdże nie tylko dostarczą krzewom cennych składników pokarmowych, ale również sprawiają, że korzenie krzewów łatwiej pobierają je z gleby. Ponadto ochronią krzewy przed chorobami grzybowymi, które są kolejna przyczyną brązowienia tui.
Dlaczego tuje brązowieją? Co zrobić, aby je uratować?
Jeśli twoje tuje brązowieją od środka - nie musisz się martwić. To całkiem normalny proces spowodowany tym, że do wnętrza krzewu nie docierają promienie słoneczne, a roślina nie przeprowadza fotosyntezy. Na wiosnę możesz oczyścić krzew z zeschłych igieł. W ten sposób dopuścisz więcej powietrza do wnętrza krzewu i tym samym zmniejszysz ryzyko występowania chorób grzybowych.
Tuje brązowieją także z powodu błędów w uprawie, czyli nieodpowiedniego podlewania i nawożenia. Najgroźniejszą przyczyną są jednak choroby grzybowe - najczęściej fytoftoroza.
Jeśli zauważysz, że na twoich krzewach w różnych miejscach pojawiają się fragmenty brązowych igieł, które następnie przechodzą na kolejne krzewy, jak najszybciej zacznij działać. Do zwalczania chorób grzybowych tui najlepiej stosować preparaty ekologiczne lub chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych. Przed wykonaniem oprysku warto usunąć porażone pędy i je spalić. Jeśli choroba zaatakowała znaczną część krzewów, najbezpieczniej jest wyciąć drzewko i je spalić, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby.
Zapobieganie chorobom grzybowym jest zawsze najbezpieczniejszym wyjściem. Z tego powodu warto sięgnąć po nawóz z drożdży do tui czy szczepionki mikoryzowe. Należy także uważać, aby nie przesadzić z podlewaniem tui i nie lać wody po igłach. Zabiegi te pozwolą ci uniknąć wielu przyczyn, dla których tuje brązowieją i tracą swoje walory dekoracyjne.
Przeczytaj także: