Niezwykła moc oleju rycynowego. Działa nie tylko na włosy. Świetny efekt za grosze

Jest tani, łatwo dostępny, a przy tym ma mnóstwo zastosowań. Olej rycynowy, bo o nim mowa, stosowany jest przez kobiety od zarania dziejów. Każda "włosomaniaczka" ma go w swojej łazience - niby niepozorny, a potrafi zdziałać cuda.

Olej rycynowy dedykowany jest przede wszystkim dla włosów zniszczonych i przesuszonych
Olej rycynowy dedykowany jest przede wszystkim dla włosów zniszczonych i przesuszonych123RF/PICSEL

Znajdziesz go w każdej aptece, a kosztuje zaledwie 10 zł. Olej rycynowy to naturalny produkt, dzięki któremu bez wychodzenia z domu, niewielkim kosztem zadbasz o włosy i uzyskasz świetne efekty, bez konieczności odwiedzania salonu fryzjerskiego. Warto wiedzieć, że olej rycynowy działa zbawiennie nie tylko na kosmyki - jest to produkt o wszechstronnym zastosowaniu.

Kiedy stosować olej rycynowy?

Olej rycynowy ma szersze zastosowanie, niż wyłącznie pielęgnacja.

Olej rycynowy był stosowany w medycynie ludowej od wieków. Leczono nim niegdyś zaparcia -  działa on drażniąco na błonę śluzową jelita, co wzmaga perystaltykę jelit, tym samym przeczyszcza. Z tego powodu stosować go można w zaparciach ostrych i nawykowych, zatruciach pokarmowych i niestrawnościach. Niekiedy olej rycynowy wykorzystywano także w celu przyspieszenia akcji porodowej u kobiet oczekujących dziecka.

Ponadto:

  • działa łagodząco na podrażnienia
  • przyspiesza gojenie się ran
  • niweluje bóle pleców oraz stawów

Najbardziej znany jest jednak jako kosmetyk do włosów - dedykowany kobietom marzącym o uzyskaniu gładkiej, zdrowej tafli. Przynosi rezultaty również u osób, które chcą przyspieszyć wzrost kosmyków, a jak wiadomo, ten proces bywa długotrwały i uciążliwy.

Olej rycynowy pomoże przy zapuszczaniu włosów, a jednocześnie zadba, by odrastały mocniejsze i odporne na uszkodzenia. Specyfik ten sprawi też, że będą naturalnie ciemniejsze. Stosować go można również na mało bujne rzęsy i brwi w przypadku, gdy w przeszłości były nieumiejętnie wyrywane. Regularne wcieranie oleju rycynowego w to miejsce sprawi, że włoski będą grubsze, a kolor intensywniejszy. Z uwagi na naturalne pochodzenie, jest dedykowany wszystkim, również osobom mającym wrażliwą skórę.

Olej rycynowy a olejek - upewnij się, zanim kupisz!

Kupując olej rycynowy, warto zwrócić uwagę na nazewnictwo i czytać etykiety. Nazwa "olejek" oznacza, że w produkcie może znajdować się mieszanka różnych substancji, z których nie wszystkie będą pochodzenia naturalnego. Oznacza to, że taki produkt nie będzie wykazywał pożądanych właściwości.

Oryginalny, tłoczony na zimno olej rycynowy powinien być sprzedawany w buteleczce z ciemnego szkła. Tak przechowywany zachowuje swoje cenne właściwości, które zawdzięcza kwasom tłuszczowym omega-9 i 6 oraz składnikowi aktywnemu - kwasowi rycynolowemu. To za jego sprawą możemy uzyskać efekty w postaci szybszego porostu włosów i wzmocnionych cebulek. Substancja ta pobudza bowiem mikrokrążenie, przeciwdziała także łupieżowi i innym infekcjom skóry głowy.

Na bazie oleju rycynowego możesz przygotować domową maseczkę
Na bazie oleju rycynowego możesz przygotować domową maseczkę123RF/PICSEL

Olej rycynowy na włosy - jak używać?

Olej rycynowy sam w sobie ma dość gęstą konsystencję, dlatego najlepiej przed nałożeniem rozcieńczyć go przy pomocy innego kosmetyku do włosów. Może być to po prostu szampon lub inny, bardziej wodnisty olej np. kokosowy.

Warto zapamiętać zasadę, że im mniej produktu, tym lepiej - może się okazać, że zbyt dużą ilość oleju rycynowego trudno będzie później wypłukać.

Folia nałożona na włosy zatrzyma ciepło i spotęguje efekty działania oleju rycynowego
Folia nałożona na włosy zatrzyma ciepło i spotęguje efekty działania oleju rycynowego123RF/PICSEL

Po aplikacji, należy owinąć głowę folią, dodatkowo ręcznikiem i pozostawić produkt na jakiś czas. Długość wnikania oleju rycynowego we włosy zależy od tego jak mocnych efektów oczekujemy. Możemy stosować ten zabieg przez kilka godzin, ale w przypadku bardziej wymagających włosów warto pozostawić okład na całą noc.

Domowa maseczka na bazie oleju rycynowego

Jak jeszcze można stosować olej rycynowy na włosy? Świetną opcją będzie też przygotowanie domowej maseczki na bazie oleju rycynowego. Jak ją zrobić?

Wystarczy wymieszać trzy łyżeczki oleju rycynowego i jedną łyżeczkę olejku arganowego lub jojoba. Powstałą miksturę należy wmasowywać przez kilka minut w skórę głowy. Miłośniczki tradycyjnych, babcinych sposobów mogą połączyć też olej rycynowy z żółtkiem jaja i sokiem z cytryny. Tak powstałą mieszankę poleca się pozostawić na włosach przez przynajmniej pół godziny.

Domowa odżywka, która ratuje zniszczone włosy!Interia DIY

Na co uważać podczas stosowania oleju rycynowego?

Olej rycynowy stosowany nieumiejętnie może przesuszać skórę głowy, dlatego należy pamiętać, by nie używać go zbyt często. Nadmiernie obciążone włosy mogą także nabrać zwiększonej tendencji do wypadania. Zabieg z udziałem oleju rycynowego zaleca się bowiem stosować nie częściej aniżeli raz w tygodniu. Co istotne, jeśli jesteś blondynką i zależy ci na utrzymaniu jasnego odcienia włosów, zrezygnuj z tego produktu. Olej rycynowy przyciemnia naturalny odcień kosmyków. Trzeba również pamiętać, że na efekty stosowania tego "kosmetyku" czeka się czasami dość długo, nawet kilka miesięcy. Efekty stosowania oleju rycynowego na włosach są potwierdzone przez wiele kobiet, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.