Niezwykłe działanie maści tygrysiej. Na co pomoże i jak ją stosować?

Maść tygrysia to od dawna znany środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Pomaga na wiele dolegliwości i kosztuje zaledwie kilkanaście złotych. Jeśli jesteś miłośnikiem naturalnych sposobów leczenia, produkt ten z pewnością cię zainteresuje.

Maść tygrysia ma wszechstronne działanie. Przede wszystkim leczy ból i działa przeciwzapalnie
Maść tygrysia ma wszechstronne działanie. Przede wszystkim leczy ból i działa przeciwzapalnie123RF/PICSEL

Maść tygrysia (zwana też Tiger Balm) to naturalny lek do stosowania zewnętrznego, którego recepturę opracowała chińska zielarka Aw Chu Kina w 1870 roku. Jej składniki to przede wszystkim kamfora, mentol oraz olejki eteryczne - goździkowy, kajeputowy, cynamonowy, eukaliptusowy i palmowy. 

Specyfik ten stosowany jest od pokoleń na całym świecie i ceniony za wspaniałe działanie. Jeśli jeszcze go nie znasz, koniecznie zapoznaj się z właściwościami tego mazidła.

Skąd się wzięła maść tygrysia?

Maść tygrysia swoją nazwę zyskała nieprzypadkowo - chodzi o chińską kulturę. Tygrys w Azji jest utożsamieniem siły, a to z kolei ma związek z działaniem tego produktu. Zdaniem twórczyni, maść tygrysia gwarantuje witalność i energię.

W Polsce usłyszano o niej pierwszy raz w czasach PRL-u i pochodziła wówczas z Wietnamu a nie Singapuru. Obecnie jest dużo bardziej popularna i łatwiej dostępna - kupić ją można w aptekach czy sklepach internetowych na niewielkie pieniądze. Wyróżnia się dwa rodzaje - czerwoną oraz białą. Ta pierwsza ma mocniejsze działanie rozgrzewające i polecana jest przy poważniejszych dolegliwościach. Biała z kolei jest bardziej łagodna, bowiem nie zawiera olejku goździkowego.

Maść tygrysią bez trudu można zdobyć w sklepach internetowych
Maść tygrysią bez trudu można zdobyć w sklepach internetowych123RF/PICSEL

Na co pomoże maść tygrysia?

Działanie maści tygrysiej po wsmarowaniu jej w skórę najpierw przynosi uczucie chłodu, a potem rozgrzewa. Działa przeciwbólowo, znieczulająco, a zawarty w niej menton chłodzi, orzeźwia i ma właściwości inhalujące. Z kolei olejek goździkowy sprawia, że jest to także produkt przeciwzapalny i przeciwbólowy.

Na co stosować maść tygrysią?

Maść tygrysią poleca się stosować przede wszystkim do leczenia:

  • bóli kości, mięśni oraz stawów, w tym przy reumatoidalnym zapaleniu stawów
  • bóli ramion, szyi czy napięciowych bóli głowy
  • bóli kręgosłupa, również podczas menstruacji
  • w trakcie przeziębienia na kaszel czy katar 
  • chorób związanych z zatokami
  • ukąszeń owadów
  • urazów, np. przy zwichnięciach czy skręceniach
  • zakwasów

Jak stosować maść tygrysią?

Maść tygrysia jest przeznaczona dla dorosłych oraz dzieci powyżej 3. roku życia. Zaleca się, aby przed pierwszym jej użyciem wykonać test alergiczny. W tym celu wystarczy niewielką ilość maści nanieść na wewnętrzną stronę nadgarstka i obserwować czy nie pojawiło się zaczerwienienie bądź swędzenie.

Maść tygrysią należy wsmarowywać w chore miejsce, a w przypadku kataru wystarczy wdychać jej zapach - bezpośrednio z tubki lub np. z chusteczki. Aby wykonać inhalacje tym produktem trzeba natomiast rozpuścić go w gorącej wodzie.

Maść tygrysia - przeciwskazania

Maści tygrysiej nie powinny stosować osoby z alergią wziewną, astmą czy uszkodzeniami skóry. W przypadku kobiet w ciążyczy karmiących piersią, należy wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Polskie pisarki, na które warto zwrócić uwagęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas