Reklama

Reklama

Nigdy nie rób tego w mroźne dni! To niebezpieczne

Większość z nas w trakcie zimy narzeka na mróz. Jak się jednak okazuje, na nasze samopoczucie w trakcie niskich temperatur w dużej mierze wpływają codzienne nawyki. Niektóre z nich mogą nie tylko spowodować szybsze wychłodzenie organizmu, ale nawet doprowadzić do poważnych odmrożeń! Czego więc nigdy nie należy robić w mroźne dni?

Temperatura po raz kolejny spadła poniżej zera. To sprawia, iż na co dzień musimy pamiętać o dostosowanym do warunków na zewnątrz ubiorze. To przede wszystkim odpowiednie ubranie pomoże nam przetrwać mrozy.

To jednak nie wszystko. Aby nie narzekać na zimno, musimy zrezygnować z niektórych codziennych nawyków. Podpowiadamy czego nie należy robić podczas mrozów, aby nie narazić się na wychłodzenie organizmu czy nawet poważne odmrożenia. Te zachowania się wyjątkowo niebezpieczne i niezdrowe!

Niebezpieczne i niezdrowe zachowania podczas mrozu. Właściwe oddychanie

W trakcie mrozów powinniśmy skupić się na właściwym oddechu. Odpowiednim jest oddychanie przez nos, które pomaga odpowiednio ogrzać i nawilżyć powietrze, zanim rozejdzie się ono po całym układzie oddechowym. Tymczasem oddychanie przez usta zwiększa ryzyko wystąpienia stanu zapalnego gardła.

Reklama

Niebezpieczne i niezdrowe zachowania podczas mrozu. Zakrywanie twarzy szalikiem

Szalik to nieodłączny element garderoby w czasie mrozów. Musimy jednak używać go z rozsądkiem. Nie należy bowiem zakrywać szalikiem ust i nosa, gdyż taki nawyk może spowodować ból gardła, stan zapalny, a nawet odmrożenie. Wszystko za sprawą pary wodnej, która osadza się na materiale, a następnie szybko zamarza.

Do powstawania odmrożeń przyczyniają się także obcisłe ubrania i buty. Zrezygnujmy z nich w trakcie mrozów.

Niebezpieczne i niezdrowe zachowania podczas mrozu. Głodówki

Drastyczne diety odchudzające zimą powinny odejść w niepamięć. Nasz organizm, w momencie, kiedy na zewnątrz panuje mróz, potrzebuje kalorii, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Im mniej będziemy jeść, tym mocniej odczuwać będziemy niską temperaturę.

Niebezpieczne i niezdrowe zachowania podczas mrozu. Gorące napoje

W trakcie mrozów spożywać powinniśmy wyłącznie te napoje, które podawane są w temperaturze pokojowej. Przed wyjściem na mróz nie należy pić gorących płynów, gdyż spowodują one rozszerzenie naczyń krwionośnych, a organizm znacznie szybciej będzie tracił ciepło. Gorącą herbatę zdecydowanie lepiej wypić po powrocie do domu, niż przed wyjściem.

Jeszcze gorzej na nasz organizm w trakcie mrozów wpływa wypicie alkoholu. Po spożyciu rozgrzewa on bowiem nasz organizm jeszcze przez 30-40 minut. Po upływie tego czasu ciało zaczyna się bardzo szybko wychładzać. Alkohol zaburzy percepcję, w rezultacie czego grożą nam odmrożenia.

Gdzie pojechać na zimowe ferie, jeśli nie jeździsz na nartach?
Co szkodzi włosom w zimie?
Powody, dla których warto nosić czapkę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezpieczna zima | zima | silny mróz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy