Nigdy nie wyrzucaj starych kartonów. Wytrawni ogrodnicy wiedzą, jak zrobić z nich użytek

Doświadczeni ogrodnicy wykorzystują w swoich uprawach praktyczne triki, które mają na celu nie tylko podniesienie efektywności upraw, ale też maksymalne wykorzystanie swoich zasobów. Weź z nich przykład, wykorzystując kartony do ściółkowania grządek i rabat. Niedrogi i prosty patent pomoże poprawić stan gleby i powstrzymać uciążliwe chwasty przed ekspansją. Mimo że sezon na ściółkowanie kartonami trwa cały czas, manewr ten szczególnie jesienią okaże się strzałem w dziesiątkę.

Jak wykorzystać kartony w ogrodzie?
Jak wykorzystać kartony w ogrodzie?123RF/PICSEL

Co daje ściółkowanie gleby? Kartony jako praktyczna alternatywa

Do ściółkowania ziemi w ogrodzie wykorzystywać można różne materiały. Niektórzy decydują się na agrowłókninę lub maty ogrodnicze. Jeśli jednak w piwnicy piętrzą się stare kartony i szukasz dla nich odpowiedniego przeznaczenia, nie miej oporów przed zabraniem ich na grządkę. Pozbędziesz się odpadów, a przy okazji zaoszczędzisz na materiałach ogrodniczych.

To rozwiązanie uniwersalne, które zastosować można zarówno na rabatach kwiatowych, grządkach przeznaczonych do uprawy warzyw, jak i w szklarniach. Jakie efekty przynosi ściółkowanie kartonami?

  • Znakomicie hamują rozwój chwastów, które konkurują o zasoby z roślinami uprawnymi, a pielenie grządek bywa zadaniem bardzo uciążliwym. Ściółka z kartonów pomoże więc zaoszczędzić też czas i energię, które potrzebne są do innych prac w ogrodzie.
  • Stanowią izolację termiczną. Latem chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się gleby, zimą zabezpieczają przed mrozem, dlatego wielu ogrodników decyduje się na użycie kartonów do jesiennego ściółkowania gleby.
  • Zatrzymują wilgoć, ograniczając konieczność częstego podlewania i ryzyko szybkiego wysychania podłoża.
  • Kartony rozkładają się powoli, stopniowo uwalniając materię organiczną do gleby. Stosując je na grządkach, zapewnimy roślinom stałą dawkę składników pokarmowych.
  • Są źródłem celulozy, która staje się doskonałą pożywką dla pożytecznych stworzeń, zwłaszcza dżdżownic. Ich wpływ na spulchnienie i dotlenienie gleby jest nie do przecenienia.
Nie wyrzucaj kartonów — przydadzą się do zrobienia ściółki
Nie wyrzucaj kartonów — przydadzą się do zrobienia ściółki123RF/PICSEL

Na jedną rzecz musisz uważać. Nie każdy karton nadaje się do użytku

Mimo że korzyści ściółkowania ziemi w ogrodzie kartonami jest wiele, nie można popadać w ogrodniczą beztroskę. Ważny jest wybór materiału, którego użyjemy na swojej działce i dokładnie sprawdzenie, z czym mamy do czynienia.

Jakich kartonów można używać w ogrodzie? Muszą być one jak najbardziej naturalne. Pod żadnym pozorem nie należy stosować kartonów pokrytych substancjami chemicznymi pokroju farb, klejów, smarów, olejów. Kolorowe nadruki, folia i plastikowa taśma też sprawiają, że kartony nie nadają się od użytku w ogrodzie. Zawsze pozbywaj się etykiet i innych niepożądanych elementów.

Ważne: Z tych powodów zastosowania w ogrodzie nie znajdują kartony po sokach czy mleku, których wewnętrzna warstwa pokryta jest sztucznym tworzywem.

Jak ściółkować ziemię kartonami?

Sprawa nie jest skomplikowana. Przed rozłożeniem kartonów wokół roślin czy na grządce, na której do tej pory rosły warzywa, nie trzeba precyzyjnie odchwaszczać podłoża. Układaj je na zakładkę, by szczelnie pokrywały ziemię. Ściółka z kartonów powinna mieć około 1 metra szerokości.

Ważne jest dbanie o to, by materiał zawsze był lekko wilgotny. Weź pod uwagę, że wiatr może z łatwością porwać kartony, więc konieczne jest ich obciążenie. Krawędzie dociśnij kamieniami lub cegłami. Jeśli twoje poczucie estetyki nie może pogodzić się z widokiem kartonów w ogrodzie, możesz przykryć je warstwą kory lub skoszonej trawy.

Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodówInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas