O ile wzrośnie świadczenie po roku pracy na emeryturze? Podano kwoty

Choć większość polskich emerytów przechodzi na emeryturę zaraz po osiągnięciu minimalnego wieku emerytalnego, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekonuje, że warto pracować dłużej. Jak się okazuje, już jeden dodatkowy rok pracy może pozytywnie wpłynąć na wysokość świadczenia!

ZUS przekonuje, że warto pracować dłużej, by zwiększyć swoje świadczenie
ZUS przekonuje, że warto pracować dłużej, by zwiększyć swoje świadczenie 123RF/PICSEL

Jeśli chodzi o sam proces przyznawania emerytury, to osób urodzonych przed 1949 rokiem obowiązują świadczenia emerytalne oparte na zasadach sprzed wprowadzonej reformy w 1999 roku, a osób urodzonych po 1949 roku - świadczenia rozdzielone na dwa systemy. Część środków trafiała na konto indywidualne prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a część uzyskiwał Otwarty Fundusz Emerytalny. Od 2014 roku OFE stał się opcją dobrowolną, więc wciąż można z niego korzystać, ale nie ma już takiego obowiązku.

Wysokość emerytury: Od czego zależy?

Wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego oraz:

  • zwaloryzowanego kapitału początkowego,
  • środków zapisanych na subkoncie,
  • średniego dalszego trwania życia.

Środki odprowadzane na konto, podlegające kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, są waloryzowane. Wskaźnik waloryzacji ogłaszany jest przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Osoby, które osiągnęły wymagany wiek emerytalny i mają wystarczający staż pracy, mają prawo do minimalnej gwarantowanej emerytury. Wynosi ona obecnie 1780,96 zł brutto. Ostateczna wysokość emerytury zależy oczywiście od wszystkich zgromadzonych przez lata składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekonuje więc, że warto pracować dłużej - dłuższa praca gwarantuje bowiem wyższą emeryturę. Różnicę robi już nawet dodatkowy rok aktywności zawodowej!

O ile wzrośnie emerytura po dodatkowym roku pracy?

Według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeden dodatkowy rok pracy gwarantuje emeryturę wyższą o 8-15 proc.! W przeliczeniu może być to nawet 400 zł więcej. Praca dłuższa o dodatkowe siedem lat może za to wręcz podwoić świadczenie emerytalne!

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas