O to świadczenie pieniężne już można się ubiegać. Wsparcie cieszy się dużą popularnością!
Dodatek osłonowy to świadczenie pieniężne, które ma na celu wsparcie gospodarstw domowych, w których miesięczny dochód jest szczególnie niski. To jeden z kluczowych elementów rządowej Tarczy Antyinflacyjnej. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w rozmowie z mediami przyznaje, że dodatek już cieszy się dużą popularnością. Komu przysługuje świadczenie?
"Szukaliśmy rozwiązań, by zahamować inflację, jednocześnie nie hamując wzrostu gospodarczego. W szybkim tempie udało nam się przygotować przepisy, dzięki którym wiele polskich gospodarstw domowych otrzyma wsparcie w ramach dodatku osłonowego" - mówi o dodatku osłonowym minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Dodatek osłonowy to wsparcie w ramach Tarczy Antyinflacyjnej. Skorzystać z niego mogą osoby, których miesięczne dochody netto nie przekraczają 2100 złotych (dotyczy gospodarstwa jednoosobowych) lub 1500 złotych na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.
Jak wysoka jest kwota wsparcia? W zależności od miesięcznych dochodów netto, liczby członków rodziny oraz źródła ogrzewania dodatek może osiągnąć od 400 zł do ponad 1400 złotych.
Ile dla kogo? Szczegóły świadczenia
Ile wyniesie dodatek osłonowy dla poszczególnych rodzin? W przypadku jednoosobowego gospodarstwa wsparcie będzie wynosić od 400 do 500 złotych.
Przy gospodarstwie 2-3 osobowym datek wyniesie od 600 do750 złotych.
W przypadku rodziny 4 lub 5 osobowej wsparcie wyniesie od 850 do 1062,50 złotych.
Gospodarstwa liczące 6 lub więcej osób mogą liczyć na wsparcie od 1150 do 1437,50 złotych.
Dodatek osłonowy może objąć nawet 7 mln gospodarstw domowych w Polsce. Na zrealizowanie programu zarezerwowano ponad 4 mld złotych. Szefowa resortu Anna Moskwa w rozmowach z mediami przyznaje, że świadczenie już cieszy się dużą popularnością. Wiele rodzin zdecydowało się z niego skorzystać.
Po kilku miesiącach funkcjonowania dodatku osłonowego widzimy, że cieszy się on dużą popularnością. Polskie rodziny z zainteresowaniem podeszły do tego instrumentu finansowego, o czym świadczą wnioski złożone na kwotę ponad 1 mld zł
***
Czytaj również: