O tym nie zapominaj w upalne dni. Skutki mogą być tragiczne
Oprac.: Dominika Chełmecka
Jak podają prognozy pogody, kolejne dni w Polsce będą upalne. Wysokie temperatury wielu z pewnością cieszą, jednak należy pamiętać, że ostre, palące słońce bywa bardzo niebezpieczne. W jakich godzinach nie powinno się wychodzić z domu, gdy na zewnątrz panuje ukrop? Co robić, aby zmniejszyć ryzyko udaru i poparzeń słonecznych?
Zobacz również:
- Zaschnięte zacieki przestaną straszyć w piekarniku. Dwa składniki rozpuszczą brud
- Ważna formalność przy remoncie mieszkania. Zapomnisz? Kara będzie surowa
- [QUIZ] Nadchodzi Black Week. Jaki ekspres do kawy kupić?art. sponsorowany
- Przypomina wyglądem jajko. Pyszny żółty miąższ ukoi kaszel i wzmocni serce
Latem temperatury powyżej 25 st. C - szczególnie w weekendy, zachęcają do przebywania nad wodą, spacerów i wycieczek. 15 i 16 lipca będziemy mieć w Polsce rekordowe w tym roku upały - w niektórych regionach termometry pokażą nawet 36 st. C. Podczas weekendowego wypoczynku należy pamiętać, że upały mogą przynieść wiele niepożądanych skutków, a także być niebezpieczne dla zdrowia - o czym alarmują eksperci.
W jakich godzinach słońce jest najbardziej niebezpieczne?
Lekarze zalecają, aby podczas upałów unikać przebywania na słońcu w godzinach między 10 a 15 - wtedy bowiem słońce jest najbardziej niebezpieczne. Szkodliwe działanie promieniowania UV to nie tylko poparzenia słoneczne i schodząca skóra. Doprowadzić może ono również do przegrzanie organizmu i udaru słonecznego.
Jak chronić się przed słońcem latem?
Osoby, które planują przebywać na zewnątrz w godzinach, kiedy słońce operuje najmocniej koniecznie powinny zakładać nakrycie głowy. Ponadto zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym - SPF 50 na całe ciało. Oczywiste jest także, aby w czasie trakcie upałów przyjmować duże ilości wody.
Ile wody pić podczas upałów?
Światową Organizację Zdrowia podaje, że każdy człowiek niezależnie od temperatury jaka panuje na zewnątrz powinien dziennie przyjmować 2 litry wody, co odpowiada 8 szklankom. Latem, gdy termometry wskazują 30 st. C i więcej, liczba ta powinna wzrosnąć do minimum 12 szklanek. Niestety, nie wszyscy biorą sobie te zalecenia do serca, przez co rokrocznie w szpitalach nie brakuje pacjentów, którzy słabną i mdleją z powodu odwodnienia.
Latem pamiętaj również o zwierzętach
Podczas upałów każdy właściciel zwierząt gospodarskich czy domowych ma obowiązek zadbać również o to, aby codziennie otrzymywały one świeżą wodę - powinna być ona na bieżąco uzupełniania. Funkcjonariusze Policji przypominają również, że pod żadnym pozorem, nawet na krótką chwilę, nie wolno zostawiać w samochodzie dzieci czy zwierzą. Takie bezmyślne zachowania mogą skończyć się tragicznie.