Obierki ziemniaczane na ratunek uprawom. Ekspresowy nawóz odżywczy

Poświęcasz czas oraz energię na dokładną pielęgnację roślin ogrodowych, a efekty nadal nie są zadowalające? Jeśli chcesz, by kwiaty zachwycały bardziej żywymi kolorami, a owoce i warzywa wydawały bujniejsze plony, przygotuj domowy nawóz na bazie obierek z ziemniaków. Działa lepiej niż niejeden chemiczny środek i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Sprawdź, jak szybko wykonać go w domu.

Jak wykorzystać obierki z ziemniaków w ogrodzie?
Jak wykorzystać obierki z ziemniaków w ogrodzie?123RF/PICSEL

Cenne działanie ziemniaków na rośliny

Ziemniaki, nie tylko całe bulwy, ale także pozostałe po obieraniu skórki, stanowią bogate źródło licznych witamin oraz minerałów. Znajdziemy w nich przede wszystkim potas, czyli pierwiastek kluczowy do przeprowadzenia procesu fotosyntezy oraz rozprowadzania substancji odżywczych nawet do najmniejszych części roślin.

Wykorzystanie ich w ogrodzie chroni nasady przed chorobami oraz wzmacnia kolor kwiatów i liści. Kolejnymi mikroelementami niezbędnymi do zdrowego wzrostu roślin są żelazo i magnez. W ziemniakach nie zabrakło także fosforu, stymulującego rozwój korzeni, oraz skrobi, biorącej udział w tworzeniu próchnicy oraz przyspieszającej kiełkowanie nasion. Poza tym na liście znalazły się jeszcze m.in.:

  • wapń,
  • błonnik,
  • witamina A,
  • witamina B,
  • witamina E.

Nawóz z obierek ziemniaka - jak przygotować?

Pozostałe obierki po ziemniakach odżywią rośliny ogrodowe
Pozostałe obierki po ziemniakach odżywią rośliny ogrodowe123RF/PICSEL

Jak w prosty sposób, bez wielkich nakładów pieniężnych, przygotować domowy zasilacz na bazie obierek z ziemniaków? Wystarczy wrzucić obierki do garnka, zalać wrzącą wodą w proporcji 1:10, a następnie pozostawić do całkowitego ostudzenia i przecedzić przez sito do osobnego naczynia. Pamiętajmy, by absolutnie do dosalać wywaru.

Gotowy nawóz nie tylko świetnie spełnia swoją rolę, ale dodatkowo jest naturalny i całkowicie bezpieczny dla środowiska. Podlewamy nim uprawy oraz rośliny domowe raz na 3 lub 4 tygodnie. Wyjątkowo odpowiada warzywom korzeniowym, malinom, porzeczkom oraz truskawkom. Jak jeszcze wykorzystać potencjał ziemniaków w ogrodnictwie?

Wykorzystanie ziemniaków w ogrodzie

  • Woda z gotowanych ziemniaków

Jedną z głównych metod przygotowywania ziemniaków jest ich wstępne gotowanie w wodzie. Kiedy będą już gotowe do jedzenia, zachowajmy pozostały wywar w garnku i wykorzystajmy go w ogrodzie. Podczas obróbki termicznej ziemniaki uwalniają wartościową skrobię oraz liczne mikroelementy, pobudzające mikroorganizmy naturalnie bytujące w podłożu. Zanim wykorzystamy wodę po ziemniakach, pozostawmy ją do całkowitego wystudzenia. Chcąc skorzystać z niej do pielęgnacji upraw, całkowicie zrezygnujmy z użycia soli, która utrudnia nasadom pobieranie wody z gleby.

  • Obsypanie ziemi obierkami

Skórki pozostałe po obieraniu ziemniaków są na tyle wartościowe, że nie warto wyrzucać ich bezpośrednio do kosza na śmieci. Świetnie sprawdzą się jako nawóz pod maliny, porzeczki oraz inne krzewy jagodowe. Co ważne, nie trzeba ich nawet specjalnie przetwarzać. Wystarczy rozsypać je bezpośrednio na podłożu wokół roślin. Ogrodnicy chętnie stosują tę metodę, gdyż wpływa na zdrowy wzrost oraz bardziej obfite owocowanie.

Uwaga: Nie doradza się wykorzystywania resztek ziemniaków w pobliżu upraw pomidorów oraz papryki, czyli gatunków wyjątkowo narażonych na atak ze strony chorób grzybowych.

  • Kompost z obierek

To jedna z najbardziej czasochłonnych metod wykorzystujących właściwości ziemniaków w domowych uprawach. Zanim wykorzystamy ziemniaczane obierki do przygotowania kompostu, musimy je wcześniej bardzo dokładnie wysuszyć, a sam proces tworzenia zasilacza potrafi zająć nawet 3-4 lata. Chcąc przyspieszyć cały proces, ryzykujemy przenoszenie chorób oraz szkodników żerujących na niepryskanych ziemniakach. W ten sposób niechcący szkodzimy nawożonym uprawom.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas