Obornik granulowany a uprawy: Czy można stosować go wiosną i jaki rodzaj wybrać?

Coraz większą popularnością wśród ogrodników zaczyna cieszyć się nawożenie obornikiem granulowanym. Nic w tym dziwnego. Taki rodzaj zasilacza nie wydziela silnego i nieprzyjemnego zapachu, zazwyczaj jest dostępny w korzystnych cenach, a dodatkowo świetnie spełnia swoją funkcję i odżywia rośliny. W sklepach ogrodniczych znajdziemy jego kilka rodzajów. Jak wybrać odpowiedni i do których gatunków go użyć? Podpowiadamy.

Obornika granulowanego możemy bezpiecznie używać wiosną
Obornika granulowanego możemy bezpiecznie używać wiosną123RF/PICSEL

  • Ogrodnicy doradzają, by do nawożenia warzyw wybrać zasilacz koński lub bydlęcy, a zrezygnować z zastosowania kurzego, gdyż mogłoby to przynieść roślinom więcej szkody niż pożytku.
  • Wiosenne nowalijki, które charakteryzują się krótkim okresem wegetacyjnym, często gromadzą w sobie związki azotu. Chcąc tego uniknąć, postawmy na nawożenie mniejszymi dawkami granulowanego obornika bydlęcego.
  • Choć obornik granulowany nadaje się pod rośliny już rosnące, lepiej nawozić nim warzywa o krótkim okresie wegetacji. W ten sposób unikniemy kumulowania się w ich częściach szkodliwych dla zdrowia związków azotowych.

Czym jest i co zawiera obornik granulowany?

Obornik w tej postaci zalicza się do nawozów pochodzenia naturalnego. Jego właściwości są zbliżone do świeżego zasilacza, jednak przyjmuje formę granulek. Powstaje w wyniku procesu kompostowania, fermentacji, suszenia, a na końcu granulowania płynnego obornika.

Cylindryczne granulki nie pylą i rozkładają się stopniowo, co pozwala im przez dłuższy czas uwalniać do gleby mikro- oraz makroelementy. Za stosowaniem produktu przemawia brak charakterystycznego i nieprzyjemnego zapachu. Prawidłowo przechowywany obornik w granulkach nie zbryla się i może przetrwać nawet do trzech lat. Podczas jego produkcji zachowane zostają wszystkie niezbędne substancje odżywcze. Ogrodnicy cenią go nie tylko za naturalne pochodzenie i pozytywny wpływ na środowisko, ale przede wszystkim za bogaty skład. Znajdziemy w nim przede wszystkim:

  • potas,
  • azot,
  • fosfor,
  • siarkę,
  • wapń,
  • magnez,
  • mangan,
  • bor,
  • miedź,
  • cynk.

Rodzaje produktu

Który rodzaj obornika granulowanego wybrać?
Który rodzaj obornika granulowanego wybrać?123RF/PICSEL

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to właśnie mikroelementy, choć nie zawsze doceniane, wpływają na wiele procesów naturalnie zachodzących w tkankach licznych gatunków roślin. Niedobór tych składników zwiększa ryzyko wystąpienia oraz szybszego rozwoju chorób o podłożu fizjologicznym. W dobrym oborniku granulowanym znajdziemy także sporo masy organicznej, która bezpośrednio wpływa na zjawiska, do których dochodzi w obrębie gleby, oraz wspomaga rozwój pożytecznych mikroorganizmów. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów obornika granulowanego. Który z nich wybrać?

  • Świński obornik granulowany - zalecany do stosowania na gleby piaszczyste ze względu na natychmiastową poprawę ich struktury. Po użyciu tego obornika zauważymy, że lekkie i mocno przepuszczalne podłoże stanie się bardziej zwięzłe.
  • Koński obornik granulowany - po jego użyciu podwyższona zostaje temperatura gleby. Sprawdza się nie tylko w roli nawozu, ale także jako podkład grzewczy w inspektach oraz na terenach upraw warzyw ciepłolubnych.
  • Bydlęcy obornik granulowany - uważany za najbardziej uniwersalny, a tym samym cieszący się największą popularnością. Nadaje się do zasilania zarówno roślin ozdobnych, jak i gatunków jadalnych. Charakteryzuje się dobrym oddziaływaniem na zatrzymywanie wody w glebach przepuszczalnych. Wykazuje właściwości odkwaszające i ma odczyn zasadowy lub mocno zbliżony do zasadowego. Stosuje się go zazwyczaj 2-3 razy w sezonie.
  • Kurzy obornik granulowany - wyróżnia się sporą zawartością azotu, dlatego poleca się go do nawożenia roślin azotolubnych, które wytwarzają sporo zielonej masy. Jest najbardziej stężony, co oznacza, że zawiera więcej składników pokarmowych niż inne oborniki. Zaleca się jego ostrożne stosowanie. Ogrodnicy doradzają, by przed użyciem rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 1:10.
  • Owczy obornik granulowany - najrzadziej spotykany typ zasilacza. W jego składzie dominuje azot, potas oraz związki humusowe. Zalecany w uprawie roślin żarłocznych oraz gatunków preferujących gleby próchnicze, w tym m.in. warzywa dyniowate. Sprawdzi się także do nawożenia trawników i kwiatów balkonowych oraz tarasowych.

Obornik granulowany - kiedy i jak używać?

Szczególne właściwości obornika w granulkach sprawiają, że nie ma on zbyt wielu ograniczeń związanych ze stosowaniem. W przeciwieństwie do nawozu świeżego nie musi być stosowany jedynie w okresie jesiennym. Decydując się na ten rodzaj nawozu, z powodzeniem wykorzystamy go wraz z początkiem wiosny - przed rozpoczęciem uprawy roślin, a także podczas wegetacji.

Obornik granulowany sprawdzi się niemalże pod wszystkie typy roślin. Wykorzystamy go w uprawie owoców, warzyw, roślin ozdobnych oraz ozdabiających balkony roślin doniczkowych. Jak poprawnie go używać? Wystarczy posypać granulkami glebę, a następnie delikatnie wymieszać je z wierzchnią warstwą ziemi. Druga metoda polega na rozpuszczeniu produktu w wodzie i wykorzystaniu tak przygotowanego zasilacza do podlewania roślin.

Wady stosowania granulatu

Nieumiejętne używanie nawozu granulowanego może zaszkodzić roślinom
Nieumiejętne używanie nawozu granulowanego może zaszkodzić roślinom123RF/PICSEL

Wybór granulowanego nawozu zdaje się lepszym rozwiązaniem od zakupu powszechnie stosowanego płynnego obornika. Okazuje się, że to rozwiązanie, pomimo wielu zalet, ma także swoje wady. Zasilenie roślin granulatem sprawia, że potrzebują sporo czasu na wchłonięcie składników odżywczych. Nawiezienie płynnym kompostem zapewnia nasadom natychmiastowy zastrzyk energii oraz niezbędnych składników.

Nawóz w granulkach to ekspresowy sposób na zapewnienie trawnikowi potrzebnej ilości składników odżywczych. Ich zaletą jest większa łatwość i komfort przechowywania niż w przypadku nawozów płynnych. Obornik granulowany często wyróżnia się korzystniejszą ceną, która nadmiernie nie obciąża portfela. Niebezpieczeństwo pojawia się podczas nieumiejętnego ich stosowania. Wykorzystanie zbyt dużej ilości zasilacza granulowanego może spalić nie tylko korzenie, ale także część liści.

Zagrożenie wydaje się łatwe do uniknięcia, wystarczy jedynie dokładnie zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi stosowania dedykowanych nawozów granulowanych do konkretnych gatunków roślin. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję i postawimy na nawóz płynny lub w specjalnych granulkach, przyjrzyjmy się bliżej rodzajowi roślin, które chcemy zasilić. Okazy wymagające do rozwoju składników nierozpuszczalnych w wodzie nie będą miały do nich dostępu, jeśli użyjemy nawozu suchego.

Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas