Ochroni przed chorobami i szkodnikami. Włóż pod sadzonkę pomidora, będzie uginał się pod ciężarem owoców

Co włożyć do dołka podczas sadzenia pomidorów? Wbrew pozorom ta nieskomplikowana czynność może mocno zaowocować w przyszłości. I to dosłownie. Pomidory z odpowiednią dawką naturalnego nawozu będą niedługo wręcz uginać się od owoców. Co więcej, będą odporne na choroby i ewentualny atak szkodników. Oto, co należy zrobić.

Co włożyć do dołka podczas sadzenia pomidorów? Będą uginać się od owoców
Co włożyć do dołka podczas sadzenia pomidorów? Będą uginać się od owoców123RF/PICSEL

Kiedy sadzić pomidory 2023?

Najlepszym terminem sadzenia pomidorów do gruntu jest okres po 15 maja. To moment, w którym ryzyko wystąpienia przymrozków jest już niemal zerowe, dzięki czemu ogrodnik ma pewność, że kapryśna pogoda nie zrujnuje jego wysiłków.

Przed przystąpieniem do sadzenia pomidorów należy jednak odpowiednio przygotować stanowisko. Pomidory wymagają dobrych gleb: żyznych, próchnicznych, o wysokiej pojemności wodnej. Dobrze jest, jeszcze przed wysadzeniem, przekopać grządkę z kompostem, który dostarczy sadzonkom substancji pokarmowych niezbędnych do wzrostu i rozwoju owoców.

Najlepszym terminem sadzenia pomidorów do gruntu jest okres po 15 maja
Najlepszym terminem sadzenia pomidorów do gruntu jest okres po 15 maja123RF/PICSEL

Jak sadzić pomidory do gruntu?

Bez względu na to, czy sadzimy pomidory na przydomowej grządce, czy w doniczce na balkonie pamiętajmy o tym, aby to miejsce było jak najmocniej nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Tylko wtedy pomidory będą czuły się swobodnie, zachwycając w przyszłości mnogością owoców.

Dołki, do których wysadzimy pomidory, mogą być nawet dwukrotnie większe niż sama bryła korzeniowa sadzonki. Tuż po wykopaniu warto na dnie ułożyć kilka łodyg pokrzywy. Ta roślina w przyszłości mocno przyczyni się do rozwoju pomidorów.

Co włożyć do dołka podczas sadzenia pomidorów?

Pokrzywa zwyczajna, bogata w azot, potas, magnez, żelazo, wapń, krzem oraz cynk, stanowi wartościową pożywkę dla wielu warzyw, kwiatów, a nawet drzewek owocowych. Wspomaga ich rozwój, zabezpieczając jednocześnie przed wieloma chorobami i szkodnikami.

Pokrzywę jako nawóz stosuje się najczęściej w formie przygotowanej wcześniej gnojówki. Istnieje jednak o wiele prostszy sposób. Ten sprawdzi się idealnie w przypadku sadzenia pomidorów.

Do wykopanego dołka wystarczy wsadzić kilka młodych łodyg pokrzywy zwyczajnej. Następnie przemieszać je delikatnie z ziemią, zakrywając je cienką warstwą. Teraz wystarczy już jedynie posadzić pomidory. To prawdziwa tarcza przed chorobami i ewentualnym atakiem szkodników.

"Na zdrowie": Pomidor. Włosi i dietetycy go uwielbiająInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas