Odgania złe moce, zapewnia dostatek. Podczas świąt w domu nie może jej zabraknąć

Bez jemioły rok jest goły – tego można dowiedzieć się z ludowego przysłowia. Roślina jednoznacznie kojarzy się z Bożym Narodzeniem, kiedy chętnie umieszczamy ją w okolicznościowych stroikach. Dowiedz się więcej na temat symboliki jemioły. Choć jej obecność w domu wydaje się w okresie świąt obowiązkowa, wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Czy jemioła jest trująca? A może posiada cenne dla zdrowia właściwości?

Jemioła to nieodzowny element dekoracyjny na Boże Narodzenie
Jemioła to nieodzowny element dekoracyjny na Boże Narodzenie123RF/PICSEL

  • Jemioła to jeden z roślinnych symboli Bożego Narodzenia. Nie tylko efektownie wygląda, ale w przeszłości przypisano jej również znaczenie magiczne.
  • Miała chronić domowników przed pechem i złymi mocami. Dziś należy do jednych z ulubionych okazów wszystkich zakochanych.
  • Choć jemioła jest rośliną trującą, znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie. Sprawdź, jak to możliwe.

Jak wygląda jemioła? Gdzie rośnie?

Występuje dość powszechnie w strefie klimatu umiarkowanego na terenach Europy oraz Azji. Jemiołę uznaje się za półpasożyta, rosnącego najczęściej na lipach, dębach, brzozach, topolach, sosnach i jodłach. Mimo żerowania na drzewach nie niszczy ich. Zagrożeniem mogą być jednak bardzo duże skupiska - w takich warunkach roślina-żywiciel może ulec poważnemu osłabieniu, a nawet uschnięciu.

Jak rozpoznać jemiołę? To niewielki, wiecznie zielony krzew o kulistym kształcie. Zidentyfikować ją można na podstawie łodyg zwieńczonych skórzastymi, grubymi liśćmi w kolorze ciemnej zieleni. W okresie późnej jesieni i zimy zauważyć można również białe, okrągłe owoce, które stanowią łakomy kąsek dla wielu gatunków ptaków.

Jemioła - znaczenie i wierzenia

Popkultura przyzwyczaiła nas do postrzegania jemioły jako symbolu miłości. Istnieje zwyczaj, według którego osoby znajdujące się pod zawieszoną u sufitu rośliną, powinny się pocałować. W starodawnych wierzeniach symbolika jemioły była jeszcze bardziej rozbudowana. Jej obecność w mieszkaniu miała przynosić wszelką pomyślność, dobrobyt i chronić domowników przed urokami oraz złymi mocami. Doszukiwano się w niej zabezpieczenia przed złodziejami, piorunami, a nawet pożarami.

Obecność jemioły w domu podczas Bożego Narodzenia wiąże się również z postrzeganiem jej jako symbolu pojednania i dobrych relacji.

Czy jemioła jest trująca?

Wszystkie jej części - owoce, łodyga i liście - są trujące, więc włączając jemiołę do swoich bożonarodzeniowych dekoracji, trzeba zachować dużą ostrożność. Zwłaszcza jeśli w naszym otoczeniu przebywają małe dzieci oraz zwierzęta domowe. Zatrucie może przebiegać w sposób gwałtowny, objawiając się przede wszystkim problemami na tle układu pokarmowego, ale nie tylko. Mogą pojawić się również problemy z oddychaniem i halucynacje.

Co na to ziołolecznictwo?

Mimo toksycznych właściwości jemioła zajmowała ważne miejsce w starodawnej medycynie ludowej - wykorzystywano ją do leczenia niepłodności i epilepsji. Co ciekawe, współcześnie też można usłyszeć sporo na temat dobroczynnego wpływu wyciągu z jemioły na zdrowie i znaleźć preparaty bazujące na tej roślinie. Czy można im ufać?

Okazuje się, że najcenniejszym surowcem są liście - zbierane od grudnia od marca. Wymagają one jednak dodatkowej obróbki, np. suszenia. Jakie właściwości ma jemioła? Zaleca się jej stosowanie w przypadku:

  • nadciśnienia,
  • miażdżycy,
  • nowotworów,
  • potrzeby wzmocnienia naczyń krwionośnych,
  • poprawy odporności.

Wprowadzenie preparatów z jemiołą w składzie należy jednak zawsze skonsultować z lekarzem, który jest w stanie fachowo ocenić nasz stan zdrowia, wyniki badań oraz dotychczas przyjmowane leki.

Z jemioły zrobisz dekoracyjny wieniec
Z jemioły zrobisz dekoracyjny wieniec123RF/PICSEL

Jemioła na święta: Co zrobić, by dłużej zachowała świeżość?

Zastanawiasz się, czy można samodzielnie ściąć jemiołę z drzewa? Odpowiedź jest jednoznaczna: nie. Potrzebne jest do tego pozwolenie odpowiednich organów nadleśnictwa. W przypadku jego uzyskania cięcia należy dokonać w ten sposób, by nie uszkodzić gałęzi drzew, na których jemioła bytuje.

Prostszym i bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie więc kupienie jemioły w sklepie. Jeśli zależy ci na tym, by w warunkach domowych jak najdłużej prezentowała się okazale, spryskaj liście jemioły lakierem do włosów. Dzięki temu trikowi dłużej pozostaną sztywne, a proces ich więdnięcia i zmiany barwy na szarą będzie przebiegać znacznie wolniej.

Warto wiedzieć: Istnieje tradycja, według której jemiołę po święcie Trzech Króli należy zasuszyć i taki bukiecik przechować przez cały kolejny rok. Wszystko dla zapewnienia sobie szczęścia.

Kartka pocztowa na Boże NarodzenieInteria DIY

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas