Wyrzuć, nim zrobisz z niego barszcz wigilijny. Na to zwróć szczególną uwagę
Nawet doświadczeni kucharze wiedzą, że przygotowanie barszczu wigilijnego nie zawsze jest proste. Zwłaszcza, jeśli zupa ma być robiona na zakwasie. Czasami pojawia się na nim biały nalot. Czy na zakwasie z takim „dodatkiem” możemy przygotować tradycyjny barszcz czerwony?
Spis treści:
Trudno wyobrazić sobie kolację wigilijną bez tradycyjnego barszczu czerwonego. Czasami przygotowanie tej pysznej zupy wiąże się z nie lada wyzwaniami. Jednym z nich jest zakwas buraczany, na którym będziemy robić wigilijny barszcz.
Zakwas buraczany na barszcz wigilijny. Przepis
Zakwas buraczany przygotowujemy odpowiednio wcześniej. Jak zrobić idealny zakwas do barszczu?
Do dużego, półtoralitrowego słoja wrzuć kilogram buraków pokrojonych w plasterki, półtora litra ciepłej wody, połowę główki czosnku przekrojonego w poprzek, ziele angielskie, liście laurowe i łyżeczkę soli. Woda musi przykrywać wszystkie składniki.
Przygotowany zakwas z buraków przykryj tkaniną i odłóż w chłodne, ciemniejsze miejsce. Po ok. dwóch tygodniach zakwas z buraków powinien być gotowy.
Ten szczegół dyskwalifikuje zakwas na barszcz wigilijny
Zdarza się jednak, że starannie przygotowany przez nas zakwas zacznie się psuć. W procesie fermentacji mlekowej, zamiast klarownego soku w kolorze purpury powstaje mętna mikstura z widocznym białym kożuchem.
Zobacz również:
- Na andrzejki piekę proste, sprawdzone ciasto. Goście zawsze proszą o dokładkę
- Już czas! Zrób ciasto i niech leżakuje. Wyjdą najlepsze pierniczki
- To jeden z najlepszych dodatków do kilkudziesięciu dań. Bez problemu zrobisz we własnym domu
- Pięć przepisów na ciasta bez pieczenia– idealne na Boże Narodzenie i nie tylko
O ile delikatna biała piana pojawiająca się w trakcie kiszenia warzyw to normalne zjawisko, to biały nalot dyskwalifikuje zakwas. W pierwszym przypadku mówimy o naturalnej, lekkiej i białej piance. W drugim o pleśni, która jest szkodliwa, a w niektórych przypadkach nawet niebezpieczna dla zdrowia.
Dlatego też zakwas buraczany, na którym widzimy pierwsze oznaki pleśni, trzeba wyrzucić. Nie wolno go przecedzać czy usuwać pleśni - to tak naprawdę nic nie da. Niewidoczne grzyby, niebezpieczne dla zdrowia i tak będą obecne w całej zawartości słoja pełnego buraków.
Zobacz również: Ciasta bez pieczenia. Oto sprawdzone przepisy
Zakwas buraczany pleśnieje? Oto powody
Dlaczego zakwas pleśnieje? Istnieje wiele powodów, a najczęstsze to niedokładnie umyty słoik, część buraka wystająca ponad wodę czy wysoka temperatura przechowywania. Dlatego warto obserwować zakwas, by pod koniec nie zastała nas przykra niespodzianka.
Zobacz również: Tak Magda Gessler robi ciasto na uszka. Rozpływa się w ustach
Tak unikniesz pleśni na zakwasie buraczanym
Aby zakwas z buraków nie pleśniał, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Oto niektóre z nich:
- Starannie wybieraj buraki,
- Przed robieniem zalewy dokładnie wyparz i umyj słój,
- Zalej wszystkie składniki tak, aby żaden nie wystawał nad powierzchnię wody,
- Dodaj chrzan lub czosnek, które zmniejszą ryzyko powstania pleśni,
- Aby przyspieszyć proces fermentacji, możesz dodać łyżkę soku z kiszonych ogórków.
***