Reklama

Odżywka, która uratuje marnego zamiokulkasa. Po kilku dniach wypuści nowe liście

Stosujesz rady sąsiadek i nadal twój zamiokulkas nie wygląda tak, jak ich? Roślina marnieje w oczach, a ty nie masz już pomysłu, co zrobić, aby odżyła? Jeśli jeszcze nie testowałaś sposobu z pokrzywą, warto spróbować. Ten odżywczy napar wzmocni zamiokulkasa.

Podlewanie zamiokulkasa pokrzywą - dlaczego warto?

Jeśli zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści, potrzebuje odpowiedniej dawki składników odżywczych. Azot wspomoże i przyspieszy wzrost roślin, potas zapewni obfite kwitnienie, fosfor wzmocni korzenie rośliny, a magnez wpłynie na lepszą kondycję liści i kwiatów. Aby przygotować odżywkę, która wzmocni zamiokulkasa, warto sięgnąć po pokrzywę. Odpowiedni przygotowany napar pomoże nam uporać się z problemem. 

Dlaczego akurat pokrzywa? To pewne źródło wymienionych wyżej składników odżywczych, witamin oraz cennych enzymów. Dlatego nie bez powodu znalazła szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Stymuluje nie tylko bujny wzrost roślin, ale też skutecznie radzi sobie z chorobami, czy szkodnikami. 

Reklama

Czytaj także: Zamiokulkas jeszcze nigdy nie był tak bujny. Zrób prosty nawóz z popularnego warzywa

Odżywczy nawóz pokrzywy - przygotowanie

Do przygotowania odżywczego naparu do zamiokulkasa możemy wykorzystać suszone lub świeże liście pokrzywy. Jeśli decydujemy się na te w torebce, wystarczy zaparzyć herbatkę w proporcji 1 saszetka na 1 szklankę wody. Następnie poczekać, aż ostygnie i powstałym wywarem podlać zamiokulkasa. Jak podają ogrodnicy, na efekty nie trzeba długo czekać. Młode pędy będą szybko wyrastać z doniczki. 

Nawóz można stosować raz na 2-3 tygodnie. 

Sprawdź również inne nawozy do zamiokulkasa:

Jak jeszcze zadbać o zamiokulkasa, aby pięknie rósł?

Lista podstawowych zasad pielęgnacji zamiokulkasa nie jest długa. Po pierwsze to roślina, która lubi przebywać w półcieniu lub też miejscu, gdzie promienie są rozproszone. Po drugie nie może stać tam, gdzie występują nagłe zmiany temperatury lub przeciągi. Warto zapamiętać, że temperatura poniżej 5 st. C może być dla niego zabójcza. Trzeci punkt to podlewanie - zamiokulkasa lepiej podlewać rzadko. Lepiej go przesuszyć, niż przelać. 

Zamiokulkasy lubią rosnąć w za małych doniczkach. Na przesadzanie decydujemy się, dopiero gdy kłącze rozsadza pojemnik. Jeśli chodzi o nawożenie, to najlepiej zabieg ten wykonywać od wiosny do jesieni. A co z podłożem? Najlepsze dla zamiokulkasa będzie podłoże próchnicze, żyzne i przepuszczalne. Sprzyja mu gleba o odczynie lekko kwaśnym — optymalny poziom pH 5,5-6,5. Na dnie pojemnika zaleca się umieścić warstwę drenażu, np. z keramzytu.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zamiokulkas | pokrzywa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy