Błyskawiczny domowy nawóz do zamiokulkasa. Roślina ożyje i zyska mięsiste liście
Oprac.: Natalia Siedlaczek
Zamiokulkas zamiolistny jest jedną z najchętniej hodowanych roślin. Uwielbiany za swój elegancki wygląd, który pasuje do każdego wnętrza i wystroju. Mimo, że roślina jest dość łatwa w hodowli, co jakiś czas potrzebuje wzmocnienia oraz nawożenia. Co zrobić, żeby zamiokulkas miał zawsze zielone i błyszczące liście? Sekretem jest domowa i tania mieszanka, którą w łatwy sposób przygotujesz w domu.
Naturalnym środowiskiem zamiokulkasa jest Tanzania oraz wyspie Zanzibar. Roślina zapasy wody gromadzi w mięsistych liściach, które przyczepione są do licznych pąków przybyszowych, które wyrastają z bulwiastego kłącza schowanego pod ziemią.
Listki zdrowej rośliny powinny być ciemnozielone, grube i błyszczące. Zazwyczaj mają szerokości do 4 cm szerokości i do 9 cm długości, jajowaty kształt i są zaostrzone na końcach.
Spis treści:
Zamiokulkas - stały bywalec polskich domów
Zamiokulkas jest jedną z ulubionych roślin w polskich domach. Sławę zapewnił mu nie tylko elegancki wygląd, ale przed wszystkim to, że jest bardzo wytrzymały i nawet mało doświadczeni hodowcy poradzą sobie z nim bez większych problemów. Jeśli zdarzy ci się zapomnieć o podlewaniu, zamiokulkas przetrwa i takie zawirowania i nie zwiędnie. Rzadko bywa też atakowany przez choroby i szkodniki.
Jednak nawet najbardziej wytrzymała roślina od czasu do czasu potrzebuje wzmocnienia oraz nawożenia. Sprawdź, co lubi zamiokulkas i jak zapewnić mu odpowiednie warunki.
Przeczytaj też: Kilogram tego grzyba kosztuje 2 tys. euro. Gdzie go szukać?
Co zrobić żeby zamiokulkas wypuszczą nowe pędy?
Choć roślina jest łatwa w hodowli i wiele wybacza, potrzebuje bogatego podłoża. Najlepiej rośnie w ziemi bogatej w składniki odżywcze, a gleba powinna być jednocześnie lekka i przepuszczalna. Musimy o tym pamiętać, ponieważ woda, która będzie zatrzymywać się w doniczce sprawi, że korzenie będą gniły i kwiat zmarnieje.
Dodatkowo, aby roślina wypuszczała nowe pędy, musimy zapewnić jej odpowiednie nawożenie. Zamiokulkas potrzebuje takich składników w glebie jak:
- azot,
- fosfor,
- potas.
Czym odżywić zamiokulkasa?
Potrzebnych składników dostarczy domowy nawóz z pokrzywy. Jego przygotowanie jest bardzo poste, bowiem wystarczy liście pokrzywy (mogą być świeże lub suszone) zalać gorącą wodą, a mieszankę zostawić do ostygnięcia. Tak przygotowanym nawozem podlewamy naszego zamiokulkasa.
Jak zrobić domowy nawóz z pestek słonecznika?
Przygotowanie nawozu z pestek słonecznika jest bardzo łatwe. Pestki słonecznika (niełuskane) rozdrabniamy za pomocą blendera lub w moździerzu. Następnie rozsypujemy je na górze doniczki i mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi. Procedurę warto powtarzać raz w miesiącu.
Nawóz z pestek słonecznika możemy także zastosować podczas przesadzania rośliny. Wtedy jednak rozdrobnione pestki mieszamy z całą ziemią, do której będziemy przesadzać naszą roślinę.
Przeczytaj też: Ostatnia deska ratunku dla pomidorów. Wypleni szalejącą zarazę