Tak sprawisz, że zamiokulkas zakwitnie. Udaje się to nielicznym

Karolina Słodkiewicz

Opracowanie Karolina Słodkiewicz

Zamiokulkas jest nie tylko świetną ozdobą, ale też oczyszczaczem powietrza. Wybierany do domów coraz częściej właśnie ze względu na swoje właściwości. Pozwalają one na pozbycie się szkodliwych substancji z atmosfery. Jego uprawa jest niewymagająca, jednak jeśli się postaramy, możemy sprawić, że zamiokulkas zakwitnie. Wystarczy, że zastosujesz się do określonych zasad.

Kwitnienie zamiokulkasa osiągniesz wprowadzając niewielkie zmiany w uprawie.
Kwitnienie zamiokulkasa osiągniesz wprowadzając niewielkie zmiany w uprawie.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Czy zamiokulkas kwitnie?

Zamiokulskas zamiolistny to roślina doniczkowa pochodząca z Afryki Wschodniej. Jego uprawa jest bardzo prosta i niewymagająca, dzięki czemu szybko zyskał popularność. Często spotkamy go jako ozdobę domów, mieszkań czy biur.

Zamiokulkas charakteryzuje się liśćmi, które są ciemnozielone, gładkie i błyszczące. Pokrywają one długie pędy wyrastające z podziemnych kłączy. Roślina zwykle osiąga od 50 do 100 cm wysokości. Jej wzrost jest powolny, jednak można go przyspieszyć, wybierając słoneczne stanowisko.

Zamiokulkas może zakwitnąć. Jednakże najczęściej dzieje się to w środowisku naturalnym. Wówczas na jego łodygach pojawiają się kwiatostany, mające kolbowaty kształt. Ich barwa jest kremowo-biało-zielona.

Zamiokulkas kwitnie w trakcie okresu wegetacyjnego, czyli wiosną i latem. Jego kwiat jest nieduży i ma od 5 do 7 cm. Po kwitnieniu osłonka rozwija się i na roślinie pojawia się eliptyczny owocostan. Składają się na niego białe jagody o średnicy około 1 cm.

Niestety w uprawie domowej bardzo rzadko dochodzi do kwitnienia tej rośliny doniczkowej. Istnieją jednak sposoby pielęgnacyjne, które sprawią, że zamiokulkas zakwitnie w domu.

Jak dbać o zamiokulkasa, żeby zakwitł?

Aby zamiokulkas zakwitł w domu w doniczce, należy zapewnić mu odpowiednie warunki. Powinny być one najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska, w którym występuje roślina. To zazwyczaj tereny górskich sawann, gdzie rośnie między drzewami. Warunki są trudne, jest ograniczony dostęp do światła oraz wody. Odwzorowanie panujących tam realiów nie jest więc trudne.

Żeby zamiokulkas zakwitł, jego stanowisko powinno być nasłonecznione, jednak nie bezpośrednio. Ustawmy go głęboko w pokoju, najlepiej za firankami. Takie miejsce będzie imitować korony wysokich drzew, między którymi rośnie w naturze.

Zamiokulkas występuje w środowisku tropikalnym i gorącym. Największą szansę na zakwitnięcie będzie miał, przebywając w temperaturach między 22 a 25°C. W czasie spoczynku, zimą, powinna znajdować się w miejscu chłodniejszym. W tym czasie temperatura powinna mieć około 16°C.

Kolejnym krokiem do tego, żeby zamiokulkas zakwitł, jest zapewnienie preferowanego przez roślinę podłoża. Powinno być lekkie i dobrze przepuszczalne. Ważny jest też drenaż, który zapobiegnie przed zatrzymywaniem wody.

Zamiokulkasa zamiolistnego podlewać należy stosunkowo rzadko. W naturalnym środowisku roślina jest wystawiana na trudne warunki atmosferyczne, między innymi często pozbawiona jest wody. Nawadnia się ją raz na dwa tygodnie. Przed każdym podlewaniem należy jednak sprawdzić, czy podłoże jest suche. Jeśli tak, można przejść do nawilżania.

Nawożenie jest ostatnim najistotniejszym elementem do tego, żeby zamiokulkas zakwitł w domu. Zabieg wykonujemy co dwa tygodnie, korzystając z odżywek do roślin zielonych. Sprawdzą się także domowe dokarmiacze jak m.in. nawóz do zamiokulkasa na bazie skórek z banana.

Jak podlewać zamiokulkasa? Rzadko i skąpo!
Jak podlewać zamiokulkasa? Rzadko i skąpo!123RF/PICSEL

Zobacz również:

Te owoce posadzisz na balkonieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas