Ogrodnicy nigdy nie koszą trawy w ten sposób. To dlatego trawniki wyglądają jak spod linijki

Gęsty i zielony trawnik jest marzeniem niejednego ogrodnika. Aby móc cieszyć się zdrową, wypielęgnowaną trawą należy jednak przyłożyć do jej wyglądu sporo uwagi. Proste błędy sprawią, że źdźbła będą wysuszone i nieestetyczne. Jak poprawnie kosić trawę? Sprawdź czy robisz to dobrze.

Jak poprawnie kosić trawę? Sprawdź czy nie popełniasz tych błędów
Jak poprawnie kosić trawę? Sprawdź czy nie popełniasz tych błędów123RF/PICSEL

Koszenie trawy: jak robić to prawidłowo?

Jedni tę czynność uwielbiają, podczas gdy inni wręcz nienawidzą. Koszenie trawnika, bo o nim mowa, nie ominie jednak żadnego właściciela ogródka. Koszenie trawy jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy przeprowadzać systematycznie podczas sezonu. Od niego zależy bowiem kondycja murawy i atrakcyjny wygląd trawnika.

Pierwsze koszenie trawy: kiedy?

Pierwsze koszenie nowego trawnika należy przeprowadzić w momencie, kiedy źdźbła osiągną wysokość około 8 - 10 cm. Wówczas należy skrócić je zaledwie o około 1 - 1,5 cm, postępując w ten sam sposób przez kolejne dwa lub trzy razy. Później trawę warto kosić częściej, ścinając jej nieco mniej.

Kosisz trawę w ten sposób? Zapomnij o gęstym i zielonym trawniku
Kosisz trawę w ten sposób? Zapomnij o gęstym i zielonym trawniku123RF/PICSEL

Koszenie trawy: jak często?

Chcąc cieszyć się zielonym, wypielęgnowanym trawnikiem warto kosić trawę raz w tygodniu. Najważniejsze jest, aby nie dopuścić do położenia się wyrośniętych źdźbeł traw.

O jakiej porze dnia najlepiej kosić trawę?

Najlepszą porą na cięcie trawnika jest poranek, wieczór lub późne popołudnie. W tym czasie rośliny są bowiem najbardziej sprężyste i podatne na ścinanie. Zwłaszcza podczas fali upałów skupmy się na tym, aby kosić trawnik wcześnie rano.

Jak kosić trawę? Najczęstsze błędy

Ogrodnicy, którzy chcą cieszyć się zielonym i gęstym trawnikiem, powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które odnoszą się do jego koszenia.

  • Nie ścinaj trawy zbyt krótko tylko po to, żeby oszczędzić sobie pracy i móc kosić ją rzadziej. Zbyt krótkie źdźbła będą bardziej podatne nie tylko na działanie słońca, ale również grzybów. Odpowiednia długość skoszonej trawy to około 7 - 8 centymetrów.
  • Nie koś trawy codziennie. Koszenie raz w tygodniu będzie w zupełności wystarczające.
  • Koszenie rozpoczynaj od krawędzi trawnika, stopniowo posuwając się wzdłuż linii prostych do jego środka. Koś na zakładkę - najeżdżając kołem kosiarki na ścięty pas trawnika. W ten sposób dokładnie zetniesz trawę na całej jego powierzchni.
  • Kolejne koszenie wykonuj w kierunku prostopadłym do poprzedniego.
  • Jeśli zdarzyło ci się przez dłuższy okres czasu nie kosić trawy, skróć ją do pożądanej wysokości w dwóch lub nawet trzech koszeniach w kilkudniowym odstępie.
  • Nie koś mokrej trawy. Mokre źdźbła mogą bowiem zbrylać się w trakcie koszenia mechanicznego.
  • Noże kosiarki muszą być ostre. Stępione, zamiast przycinać źdźbła, będą je szarpać, a nierówne brzegi mogą kolejno żółknąć i schnąć.
Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas