Oleander obrodzi pachnącymi kwiatami. Podlej go nawozem z resztek

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Duże, barwne kwiaty i ciemnozielone, skórzaste liście to znaki rozpoznawcze oleandra pospolitego. Choć roślina jest szeroko rozpowszechniona w basenie Morza Śródziemnego, przybyła także do Polski, gdzie jest w stanie bujnie się rozwijać. Ważne jest jednak możliwie jak najwierniejsze odtworzenie naturalnych warunków. Prezentujemy najważniejsze wskazówki niezbędne do uprawy oleandra. Zaradzimy także na problemy w postaci brązowienia i żółknięcia liści.

Jak dbać o oleandry, by zachwycały wyglądem?
Jak dbać o oleandry, by zachwycały wyglądem?123RF/PICSEL

Oleander pospolity — krótka charakterystyka

Stanowi najpopularniejszą odmianę uprawianą w celach dekoracyjnych. Choć w naturalnym środowisku jest rośliną wiecznie zieloną, w naszej strefie klimatycznej oleander pospolity wymaga odpowiedniego traktowania i zimowania w pomieszczeniu. Dlatego raczej unika się sadzenia go w gruncie na rzecz uprawy w doniczkach. Gdy wiosną temperatura rośnie, oleander w donicach zdobi tarasy i ogrody.

Jego kwiaty przypominają nieco róże. Podziwiać możemy płatki w kolorach białym, żółtym, różowym oraz czerwonym. Ozdobnie prezentują się także grube, skórzaste liście o lancetowatym kształcie. Roślina wydziela przyjemny zapach, lecz ma swoją mroczną stronę. Oleander pospolity jest silnie trujący. Jego uprawy nie zaleca się więc w sytuacji, gdy w naszym domu przebywają małe dzieci lub zwierzęta domowe — zwłaszcza koty. Kontakt z roślinnymi sokami może skończyć się nawet ich śmiercią.

W środowisku naturalnym oleandry osiągają pokaźne rozmiary
W środowisku naturalnym oleandry osiągają pokaźne rozmiary123RF/PICSEL

Oleandry lubią słońce i ciepło

Miej w pamięci tę informację, gdy szukasz idealnego stanowiska dla oleandra pospolitego. Ciepło i światło są warunkami niezbędnymi do obfitego kwitnienia. Jednocześnie roślina musi być osłonięta przed działaniem porywistego wiatru. Gdy wynosisz donicę z oleandrem do ogrodu, postaraj się umieścić ją przy południowej lub południowo-zachodniej ścianie domu. Wieczorem oddaje nagromadzone w ciągu dnia ciepło, zapewniając kwitnącemu okazowi odpowiednią temperaturę bez drastycznych wahań.

Jaka ziemia do oleandra? W tej dziedzinie nie marudzi

Gdy mowa o podłożu do oleandra pospolitego, sprawa nie jest skomplikowana. Wystarczy ziemia uniwersalna do kwiatów doniczkowych. Można urozmaicić ją ziemią gliniastą. Ważne jednak, by gleba była żyzna i miała odczyn obojętny lub lekko zasadowy. Odczyn pH powinien mieścić się w przedziale 6,7-7,2.

O czym jeszcze trzeba pamiętać podczas sadzenia oleandra? Przygotuj stabilną donicę. Powinna być dość duża, by pomieścić rozrastającą się roślinę. Oleander pospolity nie lubi przesadzania, stąd zalecenia, aby od razu przeznaczyć dla niego większy pojemnik. Przesadzanie należy przeprowadzać nie częściej niż raz na trzy lub cztery lata, najlepiej wiosną.

Nawóz do oleandrów

Pod kątem nawożenia roślina jest dość żarłoczna. Dotyczy to przede wszystkim okresu kwitnienia, który może trwać od maja do września-października. W tym czasie zaleca się przeprowadzać nawożenia oleandra raz w tygodniu, ewentualnie raz na dwa tygodnie. Substancje odżywcze dostarczaj od kwietnia do sierpnia.

Doskonale sprawdzają się nawozy do roślin kwitnących. Część ogrodników sięga także po biohumus, czyli nawóz pochodzenia naturalnego.

Nawożenie oleandra domowymi sposobami

Początkujący ogrodnicy często zadają sobie pytanie, czy oleander lubi fusy z kawy. Te kuchenne resztki są chętnie wykorzystywane w uprawie roślin domowych i ogrodowych. Nie zaleca się jednak ich stosowania w przypadku tego konkretnego okazu. Kawowe fusy zalecane są do roślin kwasolubnych, do których oleander się nie zalicza.

Dużo lepszym pomysłem jest wykorzystanie skorupek jaj do nawożenia oleandrów. Odżywkę przygotujesz na dwa sposoby.

  • Skorupki po jajkach wysusz, rozdrobnij, a następnie wymieszaj z wierzchnią warstwą gleby w doniczce.
  • Wysuszone skorupki możesz zmielić w blenderze, zalać gorącą wodą i odstawić na tydzień w ciemnym miejscu. Po upływie siedmiu dni rozcieńcz z wodą w proporcji 1:5 i użyj do podlewania oleandrów.

To naturalna metoda, by wzmocnić rośliny i pobudzić je do wydawania bujnych, pachnących kwiatów.

Sposób ze skorupkami od jajek jest polecany fanom ekologicznych rozwiązań
Sposób ze skorupkami od jajek jest polecany fanom ekologicznych rozwiązań123RF/PICSEL

Problemy w uprawie oleandrów

Jednym z najbardziej niepokojących sygnałów jest brązowienie liści oleandra i ich skręcanie. Przyczyna jest prozaiczna — brak wystarczającej ilości wody. Susza nie sprzyja roślinie, którą w okresie letnim podlewać trzeba codziennie, a w przypadku upałów nawet dwa razy dziennie — rano i wieczorem. Zawsze używaj wody o temperaturze pokojowej. Weź pod uwagę, że deszczówka nie sprawdza się w podlewaniu oleandrów, ponieważ wpływa na zakwaszenie podłoża.

Co zrobić, gdy żółkną liście oleandra? To z kolei oznacza, że roślina została przelana. Jeśli nie zmienimy nic w rutynie pielęgnacyjnej, liście zaczną masowo opadać. Ogranicz podlewanie — wodę dostarczaj tylko raz dziennie w niewielkich ilościach, gdy ziemia w doniczce przeschnie.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas