Oprysk iglaków i drzew owocowych olejem parafinowym. Pierwszy termin już w lutym

Nieuchronny koniec zimy oraz nadchodzące wielkimi krokami przedwiośnie to odpowiedni moment na przeprowadzanie pierwszych w tym sezonie oprysków roślin. Jeśli nie chcemy sięgać po drogie i szkodliwe środki chemiczne, postawmy na preparaty przygotowane na bazie oleju parafinowego. Jak działa oprysk z parafiny i jakie szkodniki zwalcza? Sprawdź teraz.

Czujne obserwowanie drzew owocowych pozwoli nam określić najlepszy termin na przeprowadzenie oprysków
Czujne obserwowanie drzew owocowych pozwoli nam określić najlepszy termin na przeprowadzenie oprysków123RF/PICSEL

  • Spryskiwanie ogrodowych nasadów ciekłą parafiną przeprowadzamy pod koniec zimy oraz na przedwiośniu.
  • Oprysk z oleju parafinowego zwalcza szkodniki zimujące na roślinach, m.in. w popękanej korze oraz zakamarkach między gałęziami.
  • Zastosowanie zabiegu nie będzie skuteczne wobec wszystkich pasożytów. Dotyczy to np. przędziorka chmielowca, którego samice dopiero wiosną opuszczają kryjówki i składają jaja.

Oprysk olejem parafinowym - czy jest bezpieczny?

Olej parafinowy, czyli ogólnodostępna parafina, kojarzy się przede wszystkim z pielęgnacją oraz szerokim zastosowaniem w branży kosmetycznej. Okazuje się, że ma także pozytywny wpływ na pielęgnację ogrodowych upraw. Produkt należy do olejów mineralnych, a preparaty powstałe na jego bazie są stosowane jak herbicydy oraz insektycydy. Stosowanie parafiny w ogrodzie uważane jest za zabieg ekologiczny, a dodatkowo bezpieczny dla człowieka i środowiska. Olej parafinowy nie zanieczyszcza otoczenia.

Wpływ zabiegu na owady pożyteczne

Oprysk z parafiny uważa się za nieszkodliwy dla owadów pożytecznych
Oprysk z parafiny uważa się za nieszkodliwy dla owadów pożytecznych123RF/PICSEL

Uważa się, że oprysk z oleju parafinowego jest bezpieczny dla pożytecznych owadów ogrodowych. Nie do końca jest to jednak prawdą. Warto mieć na uwadze, że taki środek nie ma działania selektywnego. Oznacza to, że nie pozostanie bez wpływu na liczne owady, które są naturalnymi wrogami szkodników.

Dlaczego zatem sądzimy, że oprysk z parafiny będzie bezpieczny dla pożytecznych owadów? Larwy skorków, biedronek oraz złotooków zimują najczęściej w zabudowaniach lub pod pozostałościami liści na podłożu. Z tego względu zastosowanie oprysku unicestwi tylko ich nieznaczną ilość.

Jakie szkodniki zwalcza olej parafinowy?

Oprysk z oleju parafinowego stosujemy głównie w przypadku drzew owocowych oraz krzewów i drzew ozdobnych. Jest to metoda zwalczająca szkodniki takie jak:

  • przędziorek sosnowiec,
  • przędziorek owocowiec,
  • misecznik śliwowy,
  • misecznik cisowiec,
  • misecznik tujowiec,
  • ochojnik świerkowo-modrzewiowy
  • mszyce.

Terminy wykonania oprysku

Koniec zimy oraz przedwiośnie to dobry czas na stosowanie oprysków
Koniec zimy oraz przedwiośnie to dobry czas na stosowanie oprysków123RF/PICSEL

W kalendarzach prac ogrodniczych znajdziemy informacje o tym, by opryski olejem parafinowym wykonywać od końca lutego, aż do ostatnich dni marca. Zazwyczaj są to jednak terminy umowne, a dokładną datę zabiegu wyznacza się na podstawie obserwacji tempa rozwoju roślin, przebiegu oraz prognoz pogody, a także zachowania szkodników. Dla ułatwienia zadania dobrze jest się stosować do kilku zaleceń.

  1. Odpowiednim momentem na wykonanie oprysku z oleju parafinowego jest czas wybudzania się szkodników ze snu zimowego, czyli np. po wylęgnięciu się larw z jaj zimowych. To właśnie w tym okresie zaczynają intensywnie oddychać, a olej parafinowy zamknie przetchlinki jaj i odetnie dopływ tlenu.
  2. Do określenia terminu wykonania oprysku przyda się także obserwacja faz fenologicznych. Badania przeprowadzone na przędziorku owocowcu wykazały, że zabieg przynosi najlepsze efekty od momentu tzw. mysiego uszka do zielonego pąka kwiatowego. Najczęściej przypada to na marzec lub kwiecień.
  3. By jak najmniej zaszkodzić roślinom, wykonujemy oprysk parafinowy w okresie bezlistnym lub na samym początku pojawiania się liści. Na w pełni rozwiniętych liściach olej parafinowy wykazuje objawy fitotoksyczności i przyczynia się do powstawania brunatnych plam.
  4. Oprysk wykonujemy w słoneczny, bezwietrzny oraz bezdeszczowy dzień. Ważne, by temperatura na zewnątrz wynosiła przynajmniej 8 st. C. Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu takiego zabiegu, dobrze jest sprawdzić także prognozę pogody na kilka nadchodzących dni. Ulewne deszcze oraz gwałtowny spadek temperatury znacznie obniżą skuteczność oprysku.

Domowy oprysk z oleju parafinowego

Do przygotowania domowego oprysku dla roślin ogrodowych potrzebujemy:

  • 100 ml czystego oleju parafinowego
  • 6 litrów wody - najlepiej przefiltrowanej lub deszczówki

Do dużej miski lub wiadra wlewamy wodę, a następnie dodajemy olej parafinowy, zwany także ciekłą parafiną. Oba składniki dokładnie mieszamy, a następnie przechodzimy do wykonania oprysku. Jak się za to zabrać?

Pamiętajmy, by oprysk na bazie oleju parafinowego stosować bardzo dokładnie. Niezwykle istotne jest opryskiwanie spodnich części gałązek oraz docieranie we wszystkie możliwe zakamarki. To właśnie w nich zazwyczaj gromadzą się szkodniki. Przygotowana wcześniej ciecz powinna pokryć nawet najdrobniejszą część roślin. Jeśli zauważymy, że olej zaczyna skapywać, to jasny znak, by następnym razem użyć go mniej.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas