Opryski czereśni przeciw szkodnikom i chorobom. Jak pozbyć się mszyc z ogrodu?

Aktualizacja

Czereśnie rodzą soczyste i smaczne owoce, jednak są również podatne na uszkodzenia wynikające z chorób i ataków szkodników. Ratunkiem przed robaczywymi plonami są opryski czereśni, które trzeba wykonywać regularnie, aby uniknąć niszczenia plonów. Wyjaśniamy, jakie opryski na czereśnie stosować w zależności od tego, czy pojawiły się na nich mszyce, czy nasionnice trześniówki. Kiedy pryskać czereśnie miedzianem, a kiedy innymi środkami?

Opryski czereśni sprawią, że owoce będą zdrowe, a szkodniki będą trzymać się od nich z daleka
Opryski czereśni sprawią, że owoce będą zdrowe, a szkodniki będą trzymać się od nich z daleka 123RF/PICSEL

Opryski czereśni to najważniejszy element ich uprawy. Należy wykonywać je regularnie, bo w przeciwnym razie może się okazać, że owoce tych kapryśnych i wymagających drzewek owocowych są robaczywe, a co za tym idzie, nie nadają się do spożycia. Choroby i szkodniki, które atakują czereśnie, są prawdziwą zmorą polskich ogrodów. Dlatego, tak ważne jest posiadanie wiedzy na temat tego, jakie opryski na czereśnie stosować.

Kiedy wykonywać opryski czereśni?

Istnieją ogólne zasady, do których należy się stosować, wykonując opryski czereśni, gdyż w przeciwnym razie czynność ta może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Warunki opryskiwania czereśni mają znaczenie
Warunki opryskiwania czereśni mają znaczenie 123RF/PICSEL
  • Opryski czereśni nie mogą być wykonywane podczas deszczu, gdyż szybko zmyje on środek ochrony użyty na drzewie. 
  • Silnego słońca również należy unikać, gdyż w takim przypadku opryskiwane liście i pędy mogłyby zostać poparzone. 
  • Podobnie jak mrozu. Z opryskiwaniem czereśni należy poczekać przynajmniej do chwili, gdy średnia temperatura w ciągu dnia wyniesie siedem stopni Celsjusza. 

Opryski czereśni na robaki w owocach. Jak pozbyć się mszyc i nasionnicy trzęsiówki?

Sposób wykorzystania oprysków czereśni na robaki może różnić się w zależności od tego, z jakimi insektami mamy do czynienia. Dwa najpopularniejsze typy owadów koczujących na czereśni wiosną to mszyce i nasionnica trzęsiówka. Jak skutecznie je unieszkodliwić?

  • Mszyce

Mszyce czereśniowe (Myzus cerasi) są insektami znanymi z tego, że zagrażają uprawie czereśni. Szkodniki żerują na liściach, które pod wpływem ich aktywności zostają pokryte lepką spadzią i zaczynają się skręcać.

Mszyce czereśniowe chmarami osiadają liście czereśni
Mszyce czereśniowe chmarami osiadają liście czereśni 123RF/PICSEL

Można im zapobiegać, stosując naturalne opryski czereśni na mszyce np. w postaci wywaru z czosnku, cebuli lub pokrzywy albo preparaty owadobójcze. Trzeba jednak pamiętać, aby przed zastosowaniem oprysków czereśni najpierw usunąć zainfekowane przez mszyce pędy i liście. Wówczas opryskiwanie przyniesie lepsze efekty.

  • Nasionnica trześniówka

Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi) to muchówka, która zagraża dojrzewającym owocom czereśni zwłaszcza od maja do czerwca, ponieważ w tym okresie składa w nich jaja, z których później wylęgają się larwy. Owady zaczynają stanowić zagrożenie, gdy temperatura gleby podnosi się do około 13 stopni Celsjusza.

Ten moment łatwo przeoczyć, dlatego przed insektem warto zabezpieczyć się, rozwieszając w ogrodzie żółte lepy, które ułatwią wyłapanie dorosłych osobników nasionnicy trześniówkizanim złożą jajaNajlepiej umieścić je na wysokości od 1,5 metra w nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu, że dorosłe muchówki zaczną do nich lgnąć, mniejsza ilość owadów złoży larwy w czereśniach.

Gromadzenie się nasionnic trześniówek na lepach będzie również znakiem, że to najwyższy czas, aby zastosować opryski czereśni na robaki w owocach. Do tego celu można wykorzystać preparaty chemiczne np. siarkowe albo ekologiczne, których zaletą jest to, że można je stosować również w późniejszym terminie, ponieważ nie są szkodliwe dla środowiska.

Czym pryskać czereśnie na wiosnę, by zapobiegać chorobom?

Opryski czereśni mogą je chronić nie tylko przed szkodnikami, ale również przed wyniszczającymi chorobami, wśród których szczególnym problemem są szara pleśń i brunatna zgnilizna drzew pestkowych.

Żadnej choroby czereśni nie należy lekceważyć
Żadnej choroby czereśni nie należy lekceważyć123RF/PICSEL

Ogrodnicy próbują zapobiegać im, stosując środki grzybobójcze na bazie chemii lub ekologiczne środki ochrony roślin zawierające zarodniki grzyba Pythium oligandrum. Wykorzystuje się je zresztą nie tylko w przypadku opryskiwania czereśni. Są na tyle uniwersalne, że można stosować je również przy innych drzewkach owocowych, np. śliwie czy jabłoni.

Istnieją również naturalne preparaty do oprysków czereśni, które możemy zrobić samodzielnie w domu. Przykładem jest wywar ze skrzypu polnego, który jednak należy zastosować najpóźniej w okresie kwitnienia czereśni po rozcieńczeniu z wodą w stosunku (1:4).

Kiedy pryskać czereśnie miedzianem?

Opryski czereśni miedzianem (tlenochlorkiem) również wykorzystuje się, aby walczyć z chorobami bakteryjnymi i grzybiczymi drzewek, takimi, jak chociażby wyżej wymieniona brunatna zgnilizna drzew pestkowych czy rak bakteryjny czereśni. Należy je wykonywać zaraz po dostrzeżeniu pierwszych niepokojących zmian na drzewach owocowych.

Opryskiwanie czereśni miedzianem to popularny zabieg, mający na celu zapobieganie chorobom
Opryskiwanie czereśni miedzianem to popularny zabieg, mający na celu zapobieganie chorobom 123RF/PICSEL

Opryski miedzianem można też stosować zapobiegawczo, np. w sytuacji, jeżeli czereśnie chorowały już w poprzednich latach. Zabieg najczęściej wykonuje się na przełomie marca i kwietnia, o ile temperatura wynosi więcej niż 6-7 stopni Celsjusza. Ponowne opryskiwanie miedzianem drzew najczęściej ma miejsce w maju.

Sprawdź także:

Zobacz również: 

„Zdrowie na widelcu”: Śniadanie jedzmy najwyżej godzinę po przebudzeniuPolsat Cafe
"Wydarzenia": Biorą kredyt na organizację Pierwszej Komunii Świętej. Koszt to nawet 10 tysięcy złotychPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas