Osiem genialnych trików na odświeżenie powietrza w domu
Świeży, ładny zapach w domu to podstawa dobrego samopoczucia wśród mieszkańców. Podczas codziennych czynności powstają jednak różne wonie, które mogą nie być przyjemne dla nosa. Brzydkie zapachy pojawiają się najczęściej w kuchni i w łazience, ale mogą roznosić się też po całym domu. Czasami wywietrzenie domu nie wystarczy, by pozbyć się zanieczyszczonego i nieświeżego powietrza. Dlatego należy zadbać o jego regularne odświeżanie, aby w domu unosił się piękny zapach. Warto w tym celu wykorzystać różne, naturalne sposoby zamiast sztucznych odświeżaczy powietrza pełnych chemicznych substancji. Przyjemny aromat unoszący się w domu pomogą nam zapewnić takie składniki jak soda oczyszczona, olejki eteryczne, ocet, skórka pomarańczy czy różne przyprawy. Jak wykorzystać je do odświeżenia powietrza? Sprawdźmy.
Soda oczyszczona niweluje brzydkie zapachy
Jednym z najlepszych domowych i tanich patentów na odświeżenie powietrza jest użycie sody oczyszczonej. Jest to doskonały pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów, warto więc rozsypać ją na dnie kosza na śmieci i powtarzać zabieg przed każdym nałożeniem nowego worka. Można również dosypać ją do kuwety, jeśli w domu mamy zwierzaki. Soda sprawdzi się również w innych miejscach, np. można ją umieścić w lodówce, w szafach, w łazience, w kuchni czy w sypialni. Wystarczy wsypać ją do słoiczka lub pudełeczka, dodać do niej 15-20 kropli ulubionego olejku eterycznego (np. cytrynowego, lawendowego czy eukaliptusowego) i dokładnie wymieszać. Słoiczek należy przykryć gazą, tkaniną lub papierem przewiązanym tasiemką. Taki odświeżacz nie tylko zniweluje brzydkie zapachy i będzie roztaczał przyjemną woń, ale też może być ładną dekoracją. Gdy olejek wywietrzeje, wystarczy wlać jego nową porcję, a co kilka miesięcy warto wymienić sodę na nową.
Odświeżacz powietrza w sprayu
Warto również skorzystać z patentu na domowy spray odświeżający. Aby go przygotować, wystarczy zmieszać ze sobą ¾ szklanki wody, 10 kropli olejku cytrusowego, 8 kropli olejku miętowego i 2 łyżki alkoholu (w celu rozpuszczenia olejków). Mieszankę należy wlać do butelki z atomizerem i takim spray można rozpylać w powietrzu, kiedy tylko ma się na to ochotę.
Płyn do sprzątania na bazie octu
Nieprzyjemne zapachy świetnie też niweluje ocet. Wbrew pozorom, sam w sobie nie pozostawi po sobie charakterystycznego zapachu, jeśli zostanie wymieszany z wodą. Wystarczy rozcieńczyć pół szklanki octu w 2 litrach wody i wlać do butelki z rozpylaczem. Można dodać również do takiej mieszanki kilka kropel olejku eterycznego czy skórkę pomarańczy lub cytryny, aby w domu unosił się przyjemny zapach. Taką miksturę można zarówno rozpylać w powietrzu, jak i przemywać nią blaty, powierzchnie mebli czy podłogę.
Pomandery – naturalne kule zapachowe
Świetną opcją odświeżania powietrza i niwelowania nieprzyjemnych zapachów będą pomandery. To naturalne aromatyzery w postaci owocu – zwykle pomarańczy, czy innych cytrusów – nabijanego goździkami. Owoc można obtoczyć w mielonych przyprawach korzennych (w cynamonie, goździkach, imbirze i gałce muszkatołowej), a następnie pozostawić do wysuszenia przez 2-3 tygodnie. Taką kulę zapachową można zawiesić na sznurku lub umieścić na podstawce i postawić na stole jako ozdobę. Pomandery to przede wszystkim idealny odświeżacz powietrza na święta Bożego Narodzenia, gdyż stanowi piękną dekorację, a jego aromat wprawia w świąteczny nastrój.
Skórki cytrusów
Za naturalne odświeżacze powietrza mogą posłużyć nam same skórki cytrusów, gdyż ich zapach działa orzeźwiająco i pobudzająco. Po obraniu owoców nie wyrzucajmy więc skórek, lecz umieśćmy je na ozdobnym talerzyku lub na parapecie nad kaloryferem. Ciepło pomoże wydobyć z nich przyjemny zapach, który będzie utrzymywał się przez 2-3 dni. Skórki pomarańczy czy innych cytrusów można również zagotować w wodzie, a dzięki parze ich zapach będzie unosił się w całym domu. Można dodać do nich także aromatyczne przyprawy, np. cynamon, kardamon czy goździki. Ten sposób warto wykorzystać w przypadku utrzymywania się ciężkich zapachów w kuchni po gotowaniu i smażeniu różnych potraw.
Świąteczny odświeżacz powietrza
Aby wprawić się w bożonarodzeniowy klimat, można także stworzyć świąteczny odświeżacz powietrza. Do jego przygotowania potrzebujemy składników kojarzących się ze świętami, czyli cytrusów i korzennych przypraw. Do rondelka należy wlać 2-3 szklanki wody i doprowadzić ją do wrzenia. Następnie dodajemy do niej małą pomarańczę pokrojoną w plasterki, łyżkę goździków, 2-3 pałki cynamonu i 2-3 gwiazdki anyżu. Mieszankę należy zagotować i pozostawić na małym ogniu przez 4-5 minut. Można przelać ją do naczynia do fondue i zapalić świecę, która będzie rozgrzewać naczynie i rozprzestrzeniać zapach po pomieszczeniu dzięki unoszącej się parze.
Potpourii i lawenda w sakiewkach
Do odświeżania powietrza i nadawania wnętrzom przyjemnego zapachu można wykorzystać również potpourri. To specjalna mieszanka suszonych kwiatów i ziół, które cechują się atrakcyjną wonią. Można ją wykonać samodzielnie, mieszając ze sobą zasuszone płatki kwiatów z łyżeczką przypraw (np. do piernika) i kilkoma kroplami olejków eterycznych. Taką kompozycję umieszczamy w szklanym spodeczku lub misce i stawiamy w dowolnym miejscu w domu. Dobrym pomysłem jest również wsypanie suszonych ziół do woreczków lub sakiewek na zawieszce i umieszczenie ich w szafie czy garderobie. Warto wybrać w tym celu lawendę, która nie tylko rozniesie przyjemny zapach, ale też odstraszy mole.
Kawa – naturalny pochłaniacz zapachów
Doskonałym pochłaniaczem zapachów jest też kawa. Można wykorzystać zarówno tą zmieloną, jak i w ziarnach. Wystarczy wsypać ją na spodek i rozstawić w różnych miejscach w mieszkaniu. Wysuszone ziarna kawy można też wsypać do woreczków i umieścić w szafie czy szufladzie z ubraniami. Z kolei fusy z kawy warto rozsypać na dnie kosza, by nie wydobywała się z niego nieprzyjemna woń.