Ostatni dzwonek na zadbanie o czereśnie. Sierpniowy zabieg wzmacniający owocowanie

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Zdrowy wzrost, ładny pokrój i dorodne owocowanie czereśni w dużej mierze zależą od poprawnie przeprowadzonego cięcia. Zaniedbanie tej czynności pozostawi nas ze zbytnio zagęszczonymi drzewkami, które zaczną dziczeć, wydadzą niewielki plon i będą bardziej podatne na liczne choroby. Czy przycinanie dopiero co posadzonych czereśni wygląda tak samo, jak opieka nad starszymi okazami? Podpowiadamy, jak przeprowadzić cięcie drzewka owocowego na różnych etapach wzrostu.

Jak i kiedy przycinać czereśnie?
Jak i kiedy przycinać czereśnie?123RF/PICSEL

  • Cięcie czereśni pomaga utworzyć odpowiednią koronę, zapewnia roślinie dostęp do powietrza i światła, co w efekcie przekłada się na pobudzenie owocowania.
  • Jeśli posadziliśmy w ogrodzie czereśnię jedynie do celów dekoracyjnych i nie planujemy pilnować regularnego owocowania, nie musimy przycinać jej regularnie. Wystarczy jedynie przerzedzić koronę, usuwając nadmiar konarów.
  • Do przycinania czereśni używajmy jedynie zdezynfekowanych narzędzi: ostrego sekatora lub naostrzonych nożyc dwuręcznych.

Termin przycinania czereśni

Główna pora cięcia drzewek czereśni przypada na lato i odbywa się tuż po oficjalnym zakończeniu zbioru owoców. Na ogół przypada to na końcówkę lipca lub pierwszą połowę sierpnia. Dlaczego właśnie w tym terminie?

Ciepłe dni sprawiają, że rany po cięciu szybciej się goją, przez co rośliny w mniejszym stopniu są narażone na choroby kory oraz drewna. Jedną z poważniejszych infekcji jest m.in. rak bakteryjny drzew owocowych. Niezależnie od pory, pamiętajmy o każdorazowym zabezpieczeniu miejsca cięcia specjalną maścią ogrodniczą lub białą emulsją z dodatkiem miedzianu. Pamiętajmy także, by zdecydować się na cięcie czereśni jedynie w suche oraz słoneczne dni. Wilgotna i deszczowa aura naraża czereśnie na zakażenie chorobami grzybowymi.

Jak ciąć młode czereśnie po posadzeniu?

Młode czereśnie należy przyciąć tuż po posadzeniu
Młode czereśnie należy przyciąć tuż po posadzeniu123RF/PICSEL

Osoby mające niewielkie doświadczenie w ogrodzie zastanawiają się, czemu służy cięcie młodych czereśni. Okazuje się, że ma ono na celu doprowadzenie rośliny do osiągnięcia wysokości oraz szerokości nieprzekraczającej ok. 3-4 m. Ułatwi to zbieranie owoców oraz pielęgnację drzewka w kolejnych latach. Czereśnie naturalnie wytwarzają bardzo duże, rozłożyste i luźne korony, w których dominują sztywne konary, a owoce wyrastają jedynie na starszych pędach.

Młode drzewko sadzimy w ogrodzie najczęściej jesienią lub wiosną, już po ustaniu przymrozków. Samo umieszczenie czereśni w ziemi nie kończy naszych obowiązków. Kolejnym krokiem będzie formowanie jej w odpowiedni sposób. Sadzonkę nierozgałęzioną, czyli posiadającą jeden pęd, powinniśmy przyciąć  80 cm nad ziemią. Ogrodnicy doradzają, by ciąć na ok. 0,5 cm nad pąkiem skierowanym na zewnątrz. Jeśli udało nam się dostać drzewko, z którego wyrasta  już kilka pędów, powinniśmy skrócić jego przewodnik o połowę. Pędy na wysokości 50 cm nad ziemią skracamy o 1/3 długości.

Cięcie starych czereśni

Drzewa czereśni, które zostały uformowane i mają już swoje lata, przycinamy już po zbiorze owoców. Najczęściej termin ten przypada na przełom lipca oraz sierpnia. Jaki jest cel letniego cięcia czereśni? Zabieg skupia się przede wszystkim na przerzedzeniu korony, jej obniżeniu oraz usunięciu zbyt wielu krzyżujących się gałęzi. W tym celu usuwa się wierzchołek korony i pozostawia na pożądanej wysokości ok. 3-4 m. Taki zabieg ułatwi zbieranie dojrzałych owoców w kolejnych sezonach.

Latem korygujemy także szerokość korony. To proste zadanie, które wymaga jedynie skrócenia zbyt rozrośniętych konarów. Cechą charakterystyczną starszych okazów drzewa czereśni jest szybki rozrost gałęzi w środku korony. Wzajemne przecinanie się przeszkadza im w zdrowym rozwoju. Zbyt silne zagęszczenie sprawi, że wytworzą niewiele owoconośnych pędów. Przerzedzenie korony wykonujemy raz na kilka lat, wycinając ok. 20% gałęzi.

Uzyskiwanie korony wrzecionowatej

Dobrze naostrzone narzędzia przydadzą się do przycinania czereśni
Dobrze naostrzone narzędzia przydadzą się do przycinania czereśni123RF/PICSEL

Chętnie wybieranym, choć bardzo czasochłonnym, rozwiązaniem, jest cięcie czereśni tuż po posadzeniu w celu uformowania korony wrzecionowatej. Wyróżnia się silnym przewodnikiem oraz wyrastającymi na boki cieniutkimi i bardzo wiotkimi gałązkami. Swoim wyglądem czereśnia zaczyna przypominać prowadzenie karłowatej jabłoni. Doprowadzenie rośliny do takiego stanu wymaga sporo czasu i poświęcenia.

Dlaczego tak się dzieje? Cechą charakterystyczną czereśni jest tworzenie licznych pędów bocznych, które wytrwale rosną ku górze i konkurują z przewodnikiem. Wymaga to od ogrodników ich przyginania w celu uniknięcia tworzenia kątów ostrych. Regularność oraz upór pozwolą uzyskać smukłą koronę, która zajmie niewiele miejsca w ogrodzie.

Formowanie drzewa owocowego na krzew hiszpański

Inną metodą cięcia czereśni, którą można zastosować już po posadzeniu, jest utworzenie z niej tzw. hiszpańskiego krzewu. Jak poprawnie się za to zabrać? Zaczynamy od wybrania drzewka słabo rozgałęzionego, które następnie przycinamy na wysokości ok. 80-100 cm. Patent nie wyklucza także bardziej dorodnych i mocniej rozgałęzionych drzewek. W ich przypadku wycinamy wszystkie pędy rosnące poniżej 50 cm nad ziemią, a przekraczające tę wysokość skracamy o 1/3 długości.

Wykonując tę czynność, nie zapominajmy o przewodniku, który należy skrócić o połowę. Taki zabieg ma na celu pobudzenie rośliny do wytwarzania mocniejszych pędów. W kolejnych latach pozostawia się je bez ingerencji, całkowicie wycinając przewodnik. W efekcie uzyskujemy koronę złożoną z kilku najsilniejszych konarów. Dopiero po 3-4 latach od posadzenia możemy przystąpić do systematycznego skracania konarów, z których z czasem wyrosną nowe przyrosty.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas