Spóźniłeś się z pracami w ogrodzie? Oto ostatni dzwonek, by zebrać plony

Co zrobić, jeśli spóźniliśmy się z wysiewem i sadzeniem warzyw na wiosnę? Nie trzeba załamywać rąk, bo nie wszystko stracone i można cieszyć się jeszcze tegorocznymi plonami. Poza tym wszyscy ci, którym mało i nadal łakną warzyw z własnej działki, mają jeszcze ku temu okazję. Co jeszcze można siać i sadzić w ogrodzie i na działce w sierpniu? Przekonajmy się.

Spóźniłeś się z pracami na działce? Jeszcze nic straconego
Spóźniłeś się z pracami na działce? Jeszcze nic straconego123RF/PICSEL

Sierpień: Intensywny czas w ogrodzie

Sierpień charakteryzuje się tym, że temperatura raczej jest ustabilizowana i właśnie wtedy w zasadzie przypadają najcieplejsze dni. Z drugiej strony noce nie są już takie ciepłe, jak w lipcu. Ale to nie znaczy, że prace na działce nie idą pełną parą. Wówczas jednak skupiamy się na zbiorze plonów, bo właśnie wtedy mamy już własne ogórki, pomidory, fasolę, szparagówkę, cukinie, kalafiory i paprykę. Można jednak wykorzystać jeszcze albo puste miejsca po zebranych warzywach, albo wygospodarować zupełnie nowe grządki na nowe rośliny. Jeśli teraz poświęcimy trochę czasu na działce, to już jesienią będziemy cieszyć się plonami.

Kalarepa obrana, a liście do śmieci? To duży błąd.Interia.tv

Co można siać i sadzić w sierpniu?

Niektóre warzywa można siać do gruntu przez cały miesiąc, ale są też takie, których nasiona trzeba umieścić w gruncie do połowy sierpnia. W ciągu pierwszych dni tego miesiąca siać można cebulę (odmiany późne), koper, rzeżuchę (jest o niebo lepsza, niż ta uprawiana w domu), a także szpinak.

Z kolei przez cały sierpień można sadzić rukolę i roszponkę oraz mizunę (odmianę sałaty), ale także kalarepę, cykorię, a nawet botwinę. Te rośliny mogą być umieszczone pomiędzy innymi, ale pod warunkiem, że przestrzeń, w której znajdują się nasiona, będzie dobrze nasłoneczniona, a liście innych gatunków nie będą zabierały dostępu do promieni słonecznych.

Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasiać rzodkiewkę. Jej obecność w ogrodzie na pewno popłaci, bo jesienią idealnie nada się do chrupania w sałatkach albo solo.

Sierpień to także czas kwiatów

W sierpniu można także zadbać o rośliny ozdobne, ale raczej dwuletnie. Do końca miesiąca przesadzamy i wsadzamy rozsady kwiatów, takich jak niezapominajki, ale także bratki, stokrotki i dzwonki, które będą pięknie prezentować się na rabatach. Pod koniec miesiąca z kolei można w gruncie umieścić cebule kwiatów: ziemowitów, narcyzów, szachownic, krokusów i pustynników.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas