Ostatnia szansa na dofinansowanie zbiornika na deszczówkę! Wiele zyskasz
Wiemy kiedy rozpocznie się nowy nabór wniosków do programu Moja Woda 2023! Wiele osób zastanawiało się, czy kolejna edycja w ogóle dojdzie do skutku, po odwołaniu naboru w zeszłym roku. To prawdopodobnie ostatnia szansa na dofinansowanie zbiornika na deszczówkę, zakończenie programu jest przewidziane na czerwiec 2024.
Spis treści:
Moja Woda 2023. Kiedy rusza nowy nabór do programu?
Cały program został przewidziany na lata 2020-2024, w pierwotnej wersji zapisy miały być prowadzone każdego roku. W 2022 nabór jednak nie wystartował. W tym roku pierwsze informacje potwierdzały plany kolejnej tury przyjmowania wniosków, jednak do tej pory brakowało konkretów.
Rzeczniczka NFOŚiGW, pani Ewelina Steczkowska, w wypowiedzi dla Interii informuje, że planowany termin rozpoczęcia kolejnego naboru wniosków w ramach programu „Moja Woda” to IV kwartał 2023 roku.
Kolejne informacje dotyczące konkretnych dat będą przekazywane na bieżąco po zapadnięciu ostatecznych decyzji w kierownictwie Funduszu. Po ogłoszeniu terminu, wnioski będzie można składać w formie papierowej lub elektronicznej.
Program Moja Woda. Na co można dostać dofinansowanie?
W ramach programu, na dofinansowanie mogą liczyć właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych. W praktyce są to pieniądze na zakup i instalację zbiornika na deszczówkę.
Na liście sprzętów i usług, które można sfinansować z pomocą programu „Moja Woda”, znajduje się budowa, montaż, instalacja i zakup:
- przewodów odprowadzających wodę opadową zebraną z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego; podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego;
- zbiornika retencyjnego i instalacji rozsączającej;
- elementów do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody;
- elementów pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem (np. oczek wodnych).
Na dofinansowanie mogą liczyć ci, którzy zdecydują się na instalację zbiornika retencyjnego o objętości co najmniej 2 m3. W przypadku instalacji naziemnej można zdecydować się na dwa zbiorniki po 1m3 każdy. Po otrzymaniu dofinansowania musimy korzystać z danego przedsięwzięcia przez co najmniej 3 lata od daty ukończenia, aby uniknąć zwrotu kosztów w przypadku kontroli.
Warto też dodać, że do tzw. kosztów kwalifikowanych, czyli tych, które obejmuje dofinansowanie, nie należą opłaty za projekt czy sporządzenie niezbędnej dokumentacji.
Ile pieniędzy można dostać z programu Moja Woda?
Nie znamy jeszcze szczegółów tegorocznej edycji programu. Na początku roku pojawiały się informacje o możliwym zwiększeniu budżetu, a być może także zmianach w kształcie programu. Wtedy aktualizacji może wymagać także lista z powyższego akapitu.
W poprzednich latach można było dostać maksymalnie 5000 zł na jedno przedsięwzięcie, a sama kwota nie mogła przekraczać 80 proc. kosztów kwalifikowanych całej instalacji. Minimalna wartość inwestycji musiała wynosić co najmniej 2000 zł.
Gdzie należy składać wnioski o dofinansowanie?
Po otwarciu naboru, wnioski będzie można składać zarówno elektronicznie, jak i drogą tradycyjną — osobiście lub za pośrednictwem poczty do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wzór wniosku do wypełnienia można pobrać po zalogowaniu się na Portal Beneficjenta danego oddziału. Dla każdego województwa powstały oddzielne systemy, najłatwiej odnaleźć je wpisując w wyszukiwarce „portal beneficjenta” i nazwę większego miasta najbliższego naszemu miejscu zamieszkania.
Oprócz wniosku pobranego ze strony może być także konieczne przygotowanie innych dokumentów:
- zgoda współwłaściciela (jeżeli dotyczy);
- zgoda współmałżonka wnioskodawcy;
- zakres rzeczowo-finansowy;
- oświadczenie o samodzielnym montażu instalacji (jeżeli się na to zdecydujemy).
Jeżeli chcemy złożyć wniosek online, zrobimy to przez tę samą platformę. Dopuszcza się także wysłanie załącznika z wypełnionym i podpisanym wnioskiem za pomocą skrzynki e-mail na adres odpowiedniego wojewódzkiego oddziału Funduszu.
Czytaj również:
Zobacz też: