Oto czym grozi "mięsień piwny". Wiele osób nie ma pojęcia
Wystający brzuszek - szczególnie ten u mężczyzn nazywany jest humorystycznie "mięśniem piwnym". Będący często powodem do żartów tak naprawdę wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem dla zdrowia. Jak pozbyć się wystającego brzucha i zmniejszyć tym samym ryzyko poważnych chorób?
Jak powstaje "brzuch piwny"?
Tak zwany "mięsień piwny" to nic innego jak kumulująca się na potęgę tkanka tłuszczowa w okolicach jamy brzusznej. Efektem jest zwiększający się obwód talii. Niewłaściwa dieta oraz brak ruchu sprawiają, że tłuszcz gromadzi się wokół narządów wewnętrznych, a także pomiędzy nimi, co powoduje "wypchnięcie" brzucha na zewnątrz.
Jakie są przyczyny wystającego brzucha?
Kluczową rolę w kumulowaniu się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha odgrywa przede wszystkim nadmiar kalorii w diecie - niezależnie od źródła ich pochodzenia. Nie od dziś wiadomo, że na przybieranie na wadze mają w dużej mierze wpływ słodycze, słone, tłuste przekąski, przetworzone jedzenie typu fast food, kolorowe, słodkie napoje oraz alkohol. Jak podają eksperci z Cleveland Clinic w USA większą skłonność do gromadzenia się tłuszczu w okolicy brzucha mają mężczyźni - i wcale nie musi być to związane z piciem piwa.
Faktem jest jednak, że wszelkie napoje alkoholowe są bardzo kaloryczne, a regularne ich spożywanie powoduje odkładanie się tłuszczu i skutkuje zwiększonym apetytem.
Czym grozi "piwny brzuch"?
Otyłość brzuszna jest wyjątkowo niebezpieczna dla zdrowia. Tzw. tkanka tłuszczowa trzewna - czyli tak która otacza narządy wewnętrzne - nerki, wątrobę oraz trzustkę znacząco zwiększa ryzyko:
- cukrzycy typu 2,
- nadciśnienia tętniczego,
- chorób serca,
- udaru mózgu,
- zespołu metabolicznego.
Wszystko to z kolei może wiązać się z przedwczesną śmiercią. Przyjmuje się, że odwód talii przekraczający 40 cali (czyli około 101 cm) u mężczyzn i 35 cali (ok. 89 cm) u kobiet powinien być sygnałem alarmowym.
Jak zgubić tłuszcz z brzucha?
Eksperci ds. żywienia w temacie walki o płaski brzuch są zgodni - nie ma jednej cudownej diety ani ćwiczeń, które sprawią, że brzuch zniknie jak za skinieniem czarodziejskiej różdżki. Aby się go pozbyć potrzebny jest przede wszystkim deficyt kaloryczny czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii, aniżeli potrzebujemy do utrzymania aktualnej masy ciała. Warto też zaznaczyć, że podczas odchudzania tłuszcz będzie redukowany z różnych części ciała, u niektórych osób na pożądany efekt trzeba będzie nieco dłużej poczekać.
Aby schudnąć, a tym samym zmniejszyć obwód w talii należy stosować kilka zasad:
- Białą mąkę zamienić na pełnoziarnistą
- Spożywać dużą ilość warzyw oraz owoców
- Pić minimum 2 litry wody dziennie
- Ograniczyć do minimum ilość cukru w codziennej diecie, a tym samym zrezygnować ze słodyczy
- Unikać żywności przetworzonej
- Ograniczyć lub całkiem odstawić alkohol
- Wybierać zdrowe tłuszcze roślinne, których źródłem są m.in. orzechy, awokado, nasiona
- Zadbać o źródło białka w diecie - ryby, chude mięso, rośliny strączkowe
- Ostatni posiłek jeść nie później niż 2-3 godziny przed snem (powinien być on lekkostrawny)\
- Dbać o prawidłową ilość snu
- Wprowadzić aktywność fizyczną o umiarkowanym stopniu - na początek wystarczy 30 minut spaceru, marszu lub treningu aerobowego - w zależności od tego z jaką nadwagą mamy do czynienia
Dietetycy przypominają, że brzuch "robimy w kuchni" i na to jak się prezentuje wpływa przede wszystkim codzienna dieta. Wykonywanie brzuszków czy innych ćwiczeń wzmacniających tę partię mięśni na nic się zda, jeśli nie zastosujesz wyżej wymienionych zaleceń.