Oto najlepsza pora na sadzenie czosnku. Nie przegap ważnego terminu
Oprac.: Joanna Leśniak
Stanowi przyprawę, która nadaje potrawom wyrazu, uznawany jest także za naturalny antybiotyk. Z tych względów na uprawę czosnku decyduje się wiele osób, które chcą mieć pod ręką produkt z własnej grządki. Zaliczasz się do tego grona? Musisz wiedzieć, że zbliża się ważnym termin. Sprawdź, kiedy sadzić czosnek zimowy i jakie warunki mu zapewnić, by zbiory w kolejnym sezonie były obfite.
Spis treści:
Zalety sadzenia czosnku zimowego
W kalendarzu ogrodnika wyróżnia się dwa terminy sadzenia czosnku. Pierwszy z nich przypada wiosną, drugi jesienią. Wybór późniejszej daty przynosi sporo korzyści — przede wszystkim czosnek ozimy zapewnia wcześniejszy plon.
Dodatkowo unika się kłopotliwego przechowywania cennych ząbków podczas zimy. Nie wszyscy mają ku temu odpowiednie warunki (czyli chłodną, a zarazem suchą piwnicę), więc straty mogą być spore. Roślina bardzo dobrze zimuje w gruncie, więc sadzenie czosnku jesienią warto uwzględnić w swoim terminarzu jesiennych prac w ogrodzie.
Kiedy sadzić czosnek ozimy?
Argumenty przemawiające za terminem jesiennym przekonały cię do podjęcia się tego zadania? Musisz wybrać odpowiedni czas na sadzenie czosnku zimowego. Doświadczeni ogrodnicy zalecają przełom września i października. Z jednej strony czosnek zdąży się ukorzenić przed zimą (potrzebuje na to około sześciu tygodni), a z drugiej nie dojdzie do szybkiego kiełkowania, co mogłoby doprowadzić do przemarznięcia rośliny.
Nie lubi chwastów i suszy. Gdzie posadzić czosnek?
Podłoże do uprawy czosnku powinno być próchnicze i żyzne. Z racji tego, że do prawidłowego wzrostu potrzebuje wilgoci, uprawa nie przyniesie pożądanych skutków na piaszczystych glebach. Przed sadzeniem czosnku dokładnie pozbądź się chwastów, które mogłyby przejąć niezbędne zasoby — wodę i składniki mineralne z podłoża.
Gdzie sadzić czosnek zimowy? Dobre sąsiedztwo jest ważne
Często zaleca się sadzenie czosnku w pobliżu truskawek. Rośliny bardzo dobrze na siebie oddziałują, a czosnek zamienia się wręcz w naturalną tarczę chroniącą owocowe krzaki przed rozwojem szarej pleśni. Dobrym sąsiedztwem dla czosnku są także marchew i pietruszka.
Bez żadnych obaw możesz posadzić go w miejscach po pomidorach, ogórkach, selerach, fasoli i kalafiorach. Unikaj jednak grządek, w których do tej pory rosły ziemniaki, buraki i rośliny cebulowe — por, cebula i szczypior.
Jak głęboko sadzić czosnek zimowy? Instrukcja
Dużym wsparciem dla uprawy czosnku jest sadzenie ząbków w miejscach, które zostały zasilone dużą dawką kompostu. Szacuje się, że potrzebne jest co najmniej jedno 10-litrowe wiaderko na metr kwadratowy. Idealne warunki stwarza sadzenie czosnku na stanowisku, które było nawożone obornikiem rok wcześniej.
Podłoże jest już odchwaszczone i zastanawiasz się, jak głęboko sadzić czosnek zimowy? Ząbki umieszczaj szpiczastym końcem do góry w dołkach o głębokości 6-7 centymetrów. Między każdą sztuką zachowaj odległość wynoszącą 10 centymetrów. Jeśli sadzisz go w kilku rzędach, powinny być oddalone od siebie o około 20-30 centymetrów.
Polecamy: