Reklama

Oto najlepsza pora na sadzenie czosnku. Nie przegap ważnego terminu

Stanowi przyprawę, która nadaje potrawom wyrazu, uznawany jest także za naturalny antybiotyk. Z tych względów na uprawę czosnku decyduje się wiele osób, które chcą mieć pod ręką produkt z własnej grządki. Zaliczasz się do tego grona? Musisz wiedzieć, że zbliża się ważnym termin. Sprawdź, kiedy sadzić czosnek zimowy i jakie warunki mu zapewnić, by zbiory w kolejnym sezonie były obfite.

Zalety sadzenia czosnku zimowego

W kalendarzu ogrodnika wyróżnia się dwa terminy sadzenia czosnku. Pierwszy z nich przypada wiosną, drugi jesienią. Wybór późniejszej daty przynosi sporo korzyści — przede wszystkim czosnek ozimy zapewnia wcześniejszy plon.

Dodatkowo unika się kłopotliwego przechowywania cennych ząbków podczas zimy. Nie wszyscy mają ku temu odpowiednie warunki (czyli chłodną, a zarazem suchą piwnicę), więc straty mogą być spore. Roślina bardzo dobrze zimuje w gruncie, więc sadzenie czosnku jesienią warto uwzględnić w swoim terminarzu jesiennych prac w ogrodzie.

Reklama

Sprawdź: Kiedy zabrać kwiaty z balkonu? Pamiętaj o tym terminie

Kiedy sadzić czosnek ozimy?

Argumenty przemawiające za terminem jesiennym przekonały cię do podjęcia się tego zadania? Musisz wybrać odpowiedni czas na sadzenie czosnku zimowego. Doświadczeni ogrodnicy zalecają przełom września i października. Z jednej strony czosnek zdąży się ukorzenić przed zimą (potrzebuje na to około sześciu tygodni), a z drugiej nie dojdzie do szybkiego kiełkowania, co mogłoby doprowadzić do przemarznięcia rośliny.

Zobacz: Jak zadbać o truskawki jesienią? Zabiegi, które gwarantują obfite plony za rok

Nie lubi chwastów i suszy. Gdzie posadzić czosnek?

Podłoże do uprawy czosnku powinno być próchnicze i żyzne. Z racji tego, że do prawidłowego wzrostu potrzebuje wilgoci, uprawa nie przyniesie pożądanych skutków na piaszczystych glebach. Przed sadzeniem czosnku dokładnie pozbądź się chwastów, które mogłyby przejąć niezbędne zasoby — wodę i składniki mineralne z podłoża.

Gdzie sadzić czosnek zimowy? Dobre sąsiedztwo jest ważne

Często zaleca się sadzenie czosnku w pobliżu truskawek. Rośliny bardzo dobrze na siebie oddziałują, a czosnek zamienia się wręcz w naturalną tarczę chroniącą owocowe krzaki przed rozwojem szarej pleśni. Dobrym sąsiedztwem dla czosnku są także marchew i pietruszka.

Bez żadnych obaw możesz posadzić go w miejscach po pomidorach, ogórkach, selerach, fasoli i kalafiorach. Unikaj jednak grządek, w których do tej pory rosły ziemniaki, buraki i rośliny cebulowe — por, cebula i szczypior.

Jak głęboko sadzić czosnek zimowy? Instrukcja

Dużym wsparciem dla uprawy czosnku jest sadzenie ząbków w miejscach, które zostały zasilone dużą dawką kompostu. Szacuje się, że potrzebne jest co najmniej jedno 10-litrowe wiaderko na metr kwadratowy. Idealne warunki stwarza sadzenie czosnku na stanowisku, które było nawożone obornikiem rok wcześniej.

Podłoże jest już odchwaszczone i zastanawiasz się, jak głęboko sadzić czosnek zimowy? Ząbki umieszczaj szpiczastym końcem do góry w dołkach o głębokości 6-7 centymetrów. Między każdą sztuką zachowaj odległość wynoszącą 10 centymetrów. Jeśli sadzisz go w kilku rzędach, powinny być oddalone od siebie o około 20-30 centymetrów.

Polecamy:

Kiedy skosić trawę przed zimą? Jeśli przegapisz ten termin, skutki będą opłakane

Jak ciąć maliny jesienią? Sposoby przycinania malin letnich i jesiennych

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy