Oto najwięksi pożeracze prądu. Te urządzenia pobierają najwięcej energii

Koszt prądu rośnie w zastraszającym tempie, a co za tym idzie, ceny rachunków szybują w górę. Prowadząc gospodarstwo domowe, trzeba liczyć się ze wzrostem kosztów jego utrzymania. Warto więc mieć świadomość, które urządzenia pobierają najwięcej prądu. Specjalne dane na ten temat przygotował PGNiG, dzięki czemu wdrożenie oszczędności będzie o wiele prostsze. Jak samodzielnie obliczyć koszt zużycia prądu przez urządzenia domowe? Podpowiadamy poniżej.

Znając cenę poboru prądu za sprzęt domowy, możesz zaoszczędzić na rachunkach
Znając cenę poboru prądu za sprzęt domowy, możesz zaoszczędzić na rachunkach 123RF/PICSEL

  • Sprzęty z klasą energetyczną A+++, są najbardziej energooszczędne, chociaż są droższe.
  • Według danych przygotowanych przez PGiNG najwięcej prądu w ciągu roku pobiera płyta indukcyjna.
  • Wyliczenia kosztów utrzymania każdego z urządzeń, można przeprowadzić wykonując w domu samodzielne wyliczenia na podstawie wzoru. 

Jakie urządzenia są najbardziej energochłonne?

To ile dane urządzenie pobiera prądu, nie zależy wyłącznie od jego rodzaju, ale także modelu. Na etapie zakupów trzeba przeanalizować jego zapotrzebowanie energetyczne. Najważniejsze jest zwrócenie uwagi na klasę energetyczną sprzętu, która ma tutaj niebagatelne znacznie. Skala ta obejmuje 10 klas: od A+++ do G.

Najbardziej energooszczędne są urządzenia zawierające oznakowanie A+++. Chociaż bywają one droższe, koszt ten z nawiązką zwraca się po kilku latach użytkowania. Wynika to z faktu, że sprzęty tej klasy mają najniższy pobór energetyczny i są najbardziej oszczędne. Oczywiście należy też przeliczyć, po jakim czasie ten zwrot nastąpi, jeśli dopiero po kilku latach, można zainwestować w sprzęt z nieco niższą klasą, np. A++. Warto również wspomnieć, że od marca ubiegłego roku obowiązuje nowe oznaczanie klas energetycznych (od A do G). Gdzie grupa A oznacza urządzenia najlepsze, a G klasyfikuje się jako najgorsze.

Najwięcej prądu rocznie zużywają następujące sprzęty AGD:

  • płyta indukcyjna 748,25 kWh,
  • piekarnik elektryczny 496,4 kWh,
  • lodówka 270 kWh,
  • czajnik elektryczny 240 kWh,
  • zmywarka 237 kWh.

Obliczenia powinny być dostosowane indywidualnie do gospodarstwa domowego, gdyż pod uwagę należy brać jej wielkość i codzienne przyzwyczajenia.

Jak wyglądają wyliczenia?

Największy pobór prądu ma płyta indukcyjna
Największy pobór prądu ma płyta indukcyjna©123RF/PICSEL

By dokładnie podliczyć koszty utrzymania każdego z urządzeń, potrzebne są dane o jego mocy w watach (W) i czas używania urządzenia. Kolejnym krokiem jest uzyskanie informacji na temat ceny energii elektrycznej za 1 kWh (znajdziesz ją na fakturze za prąd). Potem pomnóż jego moc przez czas działania, a otrzymany wynik podziel przez tysiąc. Dla przykładu: 30 W * 4 h = 120 / 1000 = 0,12 kWh dziennie. W ten sposób otrzymasz wartość w kWh, którą powinieneś pomnożyć przez cenę 1 kWh (0,12 kWh * 0,69 zł = 0,08 zł). Dzięki temu uzyskasz dokładny koszt korzystania za jeden dzień. By obliczyć roczny koszt działania urządzenia, dzienną cenę pomnóż przez liczbę dni w roku.

Zamrożenie cen prądu, czego dotyczy ustawa?

Nowy projekt rządu ma wejść w życie w przyszłym roku, a jego głównym założeniem jest zamrożenie cen prądu. Warunkiem jest, by gospodarstwo domowe nie zużywało więcej niż 2 MWh rocznie. Wyjątek stanowią rodziny, w których znajdują się osoba niepełnosprawna: limit ten wzrasta do 2,6 MWh. Dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny to 3 MWh. 

W dwóch ostatnich przypadkach koniecznością będzie specjalnego oświadczenia do spółki energetycznej. Wnioski mają być przyjmowane w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Wnioskodawcy otrzymają wsparcie finansowe do końca marca przyszłego roku. O pomoc finansową będą mogły starać się też osoby, których głównym źródłem ogrzewania jest prąd elektryczny. Wnioskodawcy będą musieli uzyskać wpis lub zgłosić źródło ogrzewania do CEEB.

Warto zobaczyć:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas