Pelargonie: To musisz wiedzieć o ich uprawie

Jeśli ktoś robi zestawienie roślin nadających się na balkon, to pelargonie zajmują zaszczytne pierwsze miejsce. Trudno się temu dziwić, bo większość ukwieconych balkonów jest ozdobiona pelargoniami właśnie. Poza tym niewiele trzeba, aby się przepięknie prezentowały i obficie kwitły przez całe lato. Jeśli jednak dopiero zaczynami przygodę z roślinami albo nie za bardzo mamy tzw. rękę do kwiatów, spieszymy z pomocą. Nasz miniporadnik pokaże jak sprawić, żeby pod naszą opieką pelargonie zawsze prezentowały się okazale i wzbudzały zazdrość u przechodniów i sąsiadów.

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin w mieście. Czy każdy sprosta jej wymaganiom?
Pelargonie to jedne z najpopularniejszych roślin w mieście. Czy każdy sprosta jej wymaganiom?123RF/PICSEL

Pelargonia: Wizytówka balkonu

Pelargonia to roślina, która przywędrowała do Europy z Afryki już w XIX wieku. Choć od tego momentu trochę czasu już minęło, to miłośników tej pięknej rośliny wcale nie brakuje. Dlaczego? Ponieważ mogą być sadzone w pojemnikach, na rabatach, a także być ozdobą przez cały rok w oranżeriach lub parapetach. Pelargonie, choć wytworzyły wiele odmian, zawsze charakteryzują się obfitymi liśćmi zebranymi w kępy, spomiędzy których wyrastają łodygi zakończone ogromnymi drobnymi kwiatami zebranymi w grona. Warto wiedzieć, że pelargonia nieziemsko pachnie i przyciąga pożyteczne owady. Przyjemny aromat unosi się nie tylko nad kwiatami, ale także liśćmi, co tylko dodaje im uroku.

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślinInteria.tv

Odmiany pelargonii

Chcesz wybrać pelargonię idealną? W sklepach ogrodniczych odmian jest bez liku
Chcesz wybrać pelargonię idealną? W sklepach ogrodniczych odmian jest bez liku123RF/PICSEL

Staraniem wielu ogrodników powstało sporo odmian pelargonii, które zachwycają swoim pokrojem, kwitnieniem oraz wyglądem. Warto poznać to, co sklepy ogrodnicze oferują, bo wtedy można w dowolny sposób zaaranżować ogród, taras, a także oszałamiający balkon, który będzie odznaczał się wśród monotonnych blokowisk.

  • Pelargonia rabatowa - najpopularniejsza odmiana pelargonii. Jak sama nazwa wskazuje, może być z powodzeniem sadzona zarówno w gruncie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dumnie prezentowała się w doniczkach lub skrzynkach.
  • Pelargonia bluszczolistna - od tej najpowszechniejszej różni się kształtem liści, które są drobniejsze i bardziej błyszczące. Łodygi często zwisają, tworząc ciekawe, zielone kaskady.
  • Pelargonia wielkokwiatowa - zwana również angielską. Ona z kolei wyróżnia się ogromnymi, dwukolorowymi kwiatostanami, które intensywnie pachną. Co najciekawsze - ta odmiana ma zdolność odstraszania komarów.

Stanowisko dla pelargonii

Co musimy zrobić, żeby pelargonie pięknie się prezentowały pod naszą opieką? Przede wszystkim należy zapewnić im odpowiednie miejsce. Idealnie, kiedy pelargonia skąpana jest w słońcu, dlatego ekspozycja od strony południowej jest dla niej jak najbardziej wskazana. Oczywiście, można pelargonię uprawiać w półcieniu, ale może w konsekwencji mniej kwitnąć od tych, które są umieszczone w jaśniejszym miejscu.

A kiedy pelargoniami możemy zdobić nasz ogród, tarasy i balkony? Pogoda wiosną może być kapryśna, a rośliny nie są odporne na ujemne temperatury. Dlatego najlepiej wystawiać je na zewnątrz po ustaniu ostatnich przymrozków, zazwyczaj po 15 maja, czyli tzw. zimnej zośce.

Gleba: Jest kluczowa

Co trzeba wiedzieć o uprawie pelargonii? Kluczowych jest kilka czynników
Co trzeba wiedzieć o uprawie pelargonii? Kluczowych jest kilka czynników123RF/PICSEL

Chcemy, aby pelargonie bujnie i długo kwitły? Musimy zapewnić jej idealne podłoże, by mogła się prawidłowo rozwijać. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną ziemię dla roślin kwitnących, którą można kupić praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym. Pamiętajmy, że w wypadku sadzenia pelargonii niezbędne jest stworzenie warstwy drenażowej. Można ją łatwo wykonać, wykorzystując do tego celu keramzyt, potłuczoną ceramikę albo drobne kamyczki.

Podlewanie: Musi ci wejść w krew

Pelargonia, aby dobrze rosła, wymaga częstego podlewania, dlatego stale trzeba monitorować wilgotność podłoża, gdyż nie toleruje suszy. Dlatego, kiedy latem występują upały, rośliny trzeba podlewać nawet dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Jeśli już chcemy poprawnie podlać pelargonie, wodę trzeba lać bezpośrednio do ziemi, pomijając liście, by ich nie zalewać. Ten błahy błąd może kosztować nas obumieranie naszych przepięknych kwiatów. Zalewanie liści to krok do powstania bardzo groźnych chorób grzybowych.

Nawożenie pelargonii: Absolutna podstawa

Największym atutem pelargonii są - jak wiadomo - przepiękne kwiaty! Aby roślina miała siłę je wytworzyć, potrzebuje niezbędnych substancji odżywczych. Żeby pelargonia kwitła przez cały sezon, trzeba ją regularnie nawozić. Najlepiej sięgnąć po preparaty w płynie, które trzeba stosować mniej więcej co dwa tygodnie od momentu kwitnienia. Oczywiście, w duchu zero-waste, możemy sięgnąć po domowe preparaty, które z całą pewnością przysłużą się pelargonii. Co warto mieć na uwadze?

  • Nawóz z bananów: skórkę owocu zalać litrem wody w słoiku, zakręcić i odstawić na dobę.
  • Wywar z warzyw: wodę po gotowanych warzywach można wykorzystać do podlewania. Trzeba spełnić jednak dwa warunki: musi być przestudzony i niesolony.
  • Mikstura z cebuli: łupiny z kilku cebul wystarczy zalać wodą, zagotować, a po przestudzeniu odżywiać pelargonie.

Może cię zainteresuje:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas