Piękna roślina, która przyciągnie do domu pieniądze. Oto jak o nią dbać

Pachira wodna, znana z oryginalnie splecionych pni i bujnego pióropusza liści, nie bez powodu nazywana jest "chińskim drzewkiem pieniężnym". Zajmuje ona ważne miejsce w filozofii feng-shui. Jej liście reprezentują harmonię wszystkich elementów, natomiast oryginalnie spleciony pień przynosi dobrą energię i szczęście finansowe.

Ta roślina przyciąga pieniądze
Ta roślina przyciąga pieniądze123RF/PICSEL

Pachira wodna - nietypowa roślina, która przyciąga pieniądze. Jej niezwykłe kwiaty zobaczymy tylko w ciągu dnia

Pachira wodna to tropikalne drzewo z rodziny wełniakowatych, które pochodzi z Meksyku. Charakteryzuje się wydrążonym, twardym pniem, który rozszerza się ku dołowi i ma zdolność magazynowania wody. Górna część pnia jest węższa, a ze szczytu wyrastają błyszczące, długoogonkowe, intensywnie zielone liście.

Liście i kora pachiry mają właściwości lecznicze - w medycynie naturalnej kora jest wykorzystywana do leczenia bólów żołądka i gardła.

W naturalnych warunkach pachira wodna tworzy piękne, duże, żółtoczerwone kwiaty pachnące wanilią, które otwierają się w nocy i zamykają w ciągu dnia. Owoce pachiry są duże, owalne i podłużne, początkowo zielone, a z czasem stają się brązowe. Wewnątrz znajdują się nasiona, znane jako orzechy saba, które można spożywać na surowo, po ugotowaniu lub pieczeniu. Niestety, w warunkach domowych pachira wodna nie zakwita i nie owocuje.

Wymagania i uprawa pachiry wodnej. Oto jak dbać o tę roślinę

Pachira to efektowna roślina
Pachira to efektowna roślina123RF/PICSEL

Pachira wodna doskonale radzi sobie w naszych mieszkaniach. Najlepsza temperatura uprawy to 23-25 st. C. wiosną i latem oraz nieco niższa, ale nie spadająca poniżej 16 st. C. zimą.

Drzewko wymaga bardzo jasnego stanowiska, ale nie powinno być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zimą należy unikać przeciągów i umieszczać doniczkę z dala od urządzeń grzewczych.

Ziemia do uprawy pachiry powinna być przepuszczalna, świetnie sprawdzi się mieszanka piasku, liści i ziemi darniowej w stosunku 1:1:1. Można także użyć gotowej ziemi dla dracen i palm. Ważne jest, aby na dnie donicy umieścić warstwę drenażu, ponieważ pachira nie toleruje stojącej wody.

Kwiaty pachiry wodnej mają niesamowity wygląd
Kwiaty pachiry wodnej mają niesamowity wygląd 123RF/PICSEL

Pachira wodna - pielęgnacja. Podlewanie, zraszanie i nawożenie

Pachira wodna wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w gorące letnie dni, kiedy to należy ją nawadniać 2-3 razy w tygodniu. Ważne jest, aby utrzymywać optymalny poziom wilgotności podłoża, podlewając roślinę wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Zimą podlewanie znacząco ograniczamy, unikając zastoju wody. Do podlewania najlepiej używać deszczówki lub miękkiej, przefiltrowanej wody o temperaturze pokojowej.

Wilgotność powietrza powinna wynosić około 60-70%. W okresie grzewczym, gdy wilgotność spada, należy regularnie zraszać liście pachiry miękką wodą lub umieścić w pobliżu nawilżacz powietrza. Nawożenie pachiry prowadzi się od marca do końca listopada, stosując co 14 dni wieloskładnikowe nawozy mineralne dla roślin o ozdobnych liściach w połowie zalecanej dawki. Zimą zaprzestajemy nawożenia, pozwalając roślinie na okres spoczynku.

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas