Pięknie zdobi dom i oczyszcza powietrze z toksyn. Jej uprawa jest prostsza niż myślisz

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Juka gwatemalska to roślina, której wyjątkowy wygląd, łatwość pielęgnacji, a także oczyszczające właściwości sprawiają, że cieszy się ogromną popularnością w polskich domach. Jak dbać o jukę gwatemalską, by pięknie i zdrowo rosła?

Juka to piękna roślina doniczkowa o oczyszczających właściwościach
Juka to piękna roślina doniczkowa o oczyszczających właściwościach Frederic Didillon/Bios Photo/East NewsEast News

Juka gwatemalska - co to za roślina?

Juka gwatemalska to pochodząca z Ameryki Środkowej roślina z rodziny agawowatych.  Ceniona jest za swój wygląd, a dokładniej za długie, sztywne liście wyrastające z grubego, drewniejącego pnia. Są one skórzaste, matowe i swoim wyglądem przypominają ostre szable. Mogą one przybierać różne odcienie zieleni.

W Polsce jukę gwatemalską uprawiamy najczęściej w warunkach domowych. W ogrodzie odnajdzie się tylko latem, ponieważ zimą, a także jesienią roślina ta może obumrzeć.

Juka gwatemalska jest bardzo prosta w domowej uprawie, dlatego jest świetnym wyborem dla każdego, nawet dla tych, którzy nie mają "ręki do roślin". Może rosnąć zarówno na pełnym słońcu, jak i w półcieniu, jednak najbezpieczniejszym miejscem dla tej rośliny będzie jasne stanowisko, ale nie w bezpośrednim słońcu.

Juka lubi dobrze przepuszczalną i lekką glebę, a donica, w której ją uprawiamy, musi mieć drenaż. 

W domowych warunkach osiąga mniejsze rozmiary, jednak wciąż zachowuje swój imponujący wygląd.

Roślina o niebywałych właściwościach. Warto mieć ją w domu

Jedną z najważniejszych zalet Juki gwatemalskiej jest zdolność do oczyszczania powietrza. Roślina ta skutecznie usuwa zanieczyszczenia powietrza, takie jak formaldehyd i benzol. 

To świetny wybór zarówno do domu jak i biura.

Pielęgnacja juki gwatemalskiej. To prostsze niż myślisz

Juka gwatemalska jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale także łatwa w utrzymaniu. Jest odporna na suszę i nie wymaga częstego podlewania. Roślina potrzebuje wody dopiero wtedy, gdy podłoże jest już przesuszone, natomiast jej przelanie może skutkować gniciem korzeni.

Roślinę warto nawozić co dwa tygodnie w okresie od kwietnia do sierpnia. Dzięki temu zachowa swój piękny wygląd i będzie zdrowo rosła. Możemy wykorzystać do tego wieloskładnikowy nawóz do palm, nawóz do roślin zielonych lub preparat przeznaczony do juk i dracen.

Dodatkowo, juka gwatemalska jest stosunkowo odporna na szkodniki i choroby.

Juka to łatwa w uprawie roślina, która pięknie ozdobi każde wnętrze
Juka to łatwa w uprawie roślina, która pięknie ozdobi każde wnętrze DEA PICTURE LIBRARY East News
Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas