Apteczny hit w mig pobudzi zamiokulkasa do wzrostu. Rozpuść w wodzie i podlewaj raz w miesiącu

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Aktualizacja

Zimą, kiedy temperatury za oknem spadają, znajdujące się we wnętrzach naszych mieszkań rośliny doniczkowe potrafią mocno się zbuntować, zaprzestając dalszego wzrostu. Panujące w tym czasie w domu niesprzyjające warunki - suche powietrze, brak światła czy przeciągi mogą doskwierać szczególnie zamiokulkasowi. Czym go zasilić żeby wypuścił liście? Apteczny hit to zimowy ratunek dla tej rośliny. Wystarczy rozpuścić w wodzie, podlać i obserwować, jak zamiokulkas wraca do życia.

Sprawdź, jak odżywić zamiokulkasa, by rósł zdrowo
Sprawdź, jak odżywić zamiokulkasa, by rósł zdrowo123RF/PICSEL

Co zrobić żeby zamiokulkas zaczął rosnąć? Wybierz się do apteki

Zamiokulkas to jedna z tych roślin, którą najchętniej ustawiamy we wnętrzach naszych mieszkań. Zachwyca bowiem zielenią swoich liści oraz ciekawym kształtem, nie będąc przy tym jednocześnie zbyt wymagającą.

Zamiokulkas charakteryzuje się wyjątkowo wysoką wytrzymałością na niekorzystne warunki uprawy, mając przy tym bardzo niskie wymagania. Dlatego też poleca się go szczególnie początkującym miłośnikom roślin.

Co zrobić żeby zamiokulkas zaczął rosnąć? Pomoc znajdziesz na aptecznej półce
Co zrobić żeby zamiokulkas zaczął rosnąć? Pomoc znajdziesz na aptecznej półce123RF/PICSEL

Nawet najmniej wymagająca roślina potrafi jednak niejednokrotnie spłatać figle. Wzrastający zamiokulkas lubi od czasu do czasu... przestać rosnąć. Osiąga pewną wielkość, a wtedy najzwyczajniej ani drgnie. Wówczas należy zachęcić go nieco do wzrostu. Jak to zrobić?

Czym podlać zamiokulkasa żeby wypuścił liście?

Zimą, kiedy w naszych mieszkaniach robi się nieco cieplej, ale jednocześnie ciemniej i bardziej sucho, rośliny doniczkowe buntują się i zaprzestają dalszego wzrostu. Wówczas warto ruszyć im na ratunek. Zimową reanimację zamiokulkasa przeprowadzimy z powodzeniem przy pomocy popularnego w ostatnich latach aptecznego produktu.

Pomóc może sól Epsom, nazywana inaczej solą emską, gorzką lub angielską. Ta, będąca nieorganicznym związkiem chemicznym siarki i magnezu, znana jest ze swoich zbawiennych dla organizmu właściwości.

Stosowana najczęściej do kąpieli i wykonywania ciepłych okładów pomaga rozluźnić napięte mięśnie i poprawić krążenie krwi. Dodatkowo działa przeciwzapalnie, pomagając w bólach reumatycznych oraz przy zapaleniach stawów. Jak się okazuje, świetnie sprawdzi się również w przypadku pielęgnacji roślin.

Co ile dni podlewać zamiokulkasa? Użyj naturalnego nawozu i obserwuj jak wraca do życia

Sól Epsom w swoim składzie posiada spore ilości magnezu oraz siarki, które w połączeniu znacznie umożliwiają roślinom wchłanianie pierwiastków niezbędnych do wzrostu. Dodatkowo świetnie odżywia ziemię w doniczce.

Rozpuść w wodzie i podlej. Apteczny hit w mig pobudzi zamiokulkasa do wzrostu
Rozpuść w wodzie i podlej. Apteczny hit w mig pobudzi zamiokulkasa do wzrostu123RF/PICSEL

Sól Epsom należy jednak stosować z uwagą, pamiętając przy tym, że zamiokulkas nie lubi nie tylko nadmiernego podlewania, ale również przenawożenia. Jak więc przygotować domowy nawóz do zamiokulkasa?

W jednym litrze wody (najlepiej przegotowanej lub odstanej) rozpuść łyżeczkę soli Epsom. Tak przygotowaną mieszanką podlewaj roślinę raz w miesiącu. Kolejno już tylko obserwuj, jak zamiokulkas wraca do życia.

Co ważne, sól Epsom to także skuteczny sposób na pozbycie się szkodników - wełnowców, przędziorków czy miseczników.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas