Roślina była hitem w PRL. Jedna z najzdrowszych, jakie można mieć w domu

Paprotka zwyczajna to popularna roślina, którą można znaleźć w wielu domach. Mało kto jednak wie o jej właściwościach. Na facebookowym profilu Lasów Państwowych właśnie pojawił się post, w którym leśnicy podali kilka ciekawostek. Okazuje się, że za sprawą wykrztuśnego działania jest wykorzystywana do leczenia przeziębienia. Co jeszcze o niej wiadomo?

Paprocie to jedne z najstarszych roślin na ziemi
Paprocie to jedne z najstarszych roślin na ziemi123RF/PICSEL

Paprotka zwyczajna - co o niej wiadomo?

Paprotka zwyczajna to także popularna roślina, która w wielu domach i przydomowych ogrodach pełni funkcję ozdobną. Ogrodnicy zalecają, by wybierać dla niej stanowiska w cieniu lub półcieniu. W kwestii podłoża najlepiej by było próchnicze, przepuszczalne i wilgotne.

Paprocie to jedne z najstarszych roślin na ziemi. Jak podają leśnicy, paprotka zwyczajna to przykład epifita, a więc jest w stanie rosnąć na innej roślinie. "Do tego jest to gatunek kosmopolityczny, który w górach występuje aż po piętro subalpejskie" - czytamy na Facebooku.

Zbyt wysoka temperatura i zbyt niska wilgotność powietrza mogą doprowadzić do przesuszenia paprotki
Zbyt wysoka temperatura i zbyt niska wilgotność powietrza mogą doprowadzić do przesuszenia paprotki123RF/PICSEL

Jakie właściwości ma paprotka zwyczajna?

Leśnicy zwracają uwagę, że liście paprotki zwyczajnej pozostają zielone nawet zimą. Roślina ta wykazuje prozdrowotne właściwości, ale w tym celu wykorzystywane są jej kłącza, a nie bujnie rosnące liście. Mowa tu przede wszystkim o działaniu wspomagającym leczenie gruźlicy, a także łagodzącym ból gardła oraz brzucha. "Kłącze paprotki zawiera dużo cukrów np. osladynę, która jest 600 razy słodsza od sacharozy. Dlatego właśnie dawniej roślina ta nazywana była słodyczką, bądź cygańską lukrecją" - podają Lasy Państwowe.

Paprotka zwyczajna w domu może pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną. Wykazuje ona właściwości oczyszczające powietrze, ale to nie wszystko. Roślina jest w stanie neutralizować promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne.

Chcąc, by paprotka non stop cieszyła oko, należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Trzeba to jednak robić w umiarkowany sposób, by nie doprowadzić do przelania. Ważne, by nie trzymać jej blisko kaloryfera. Zbyt wysoka temperatura i zbyt niska wilgotność powietrza mogą doprowadzić do przesuszenia rośliny.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas