Piękny zamiennik gwiazdy betlejemskiej. Jak go pielęgnować?

Amarylis, nazywany też często zamiennikiem gwiazdy betlejemskiej to kwiat będący popularną ozdobą domu w zimie, szczególnie w święta Bożego Narodzenia. Choć nie jest bardzo wymagający, to ma swoje potrzeby i należy pielęgnować go z uwagą. Czym i jak podlewać amarylisa, by odpłacił się nam pięknym wyglądem?

Amarylis lubi zarówno ciemne, jak i jasne stanowiska
Amarylis lubi zarówno ciemne, jak i jasne stanowiska123RF/PICSEL

Amarylis (Amaryllis L.) to rodzaj roślin z rodziny amarylkowatych, obejmujący dwa gatunki pochodzące z Afryki Południowej. Gatunek amarylis nadobny występuje endemicznie w Cape Floral w Prowincji Przylądkowej Zachodniej, ale został introdukowany (przeniesiony) do Ameryki Północnej, Ameryki Środkowej, Europy, Australii i Nowej Zelandii.

Amarylis paradisicola występujący endemicznie na półkach skalnych na pustyni Richtersveld w Prowincji Przylądkowej Północnej różni się od nadobnego dużo szerszymi i krótszymi, owłosionymi liśćmi oraz liczbą kwiatów.

Liście amarylisa są odziomkowe, szerokorównowąskie i jednoroczne. Lejkowate kwiaty o silnym zapachu zebrane są w wyrastający na głąbiku baldach, wsparty okrywą z dwóch podsadek. Owoce przypominają jagody i zawierają niewiele nasion w różowym i zielonym kolorze.

Amarylis znany jest jako zamiennik gwiazdy betlejemskiej i pojawia się w naszych domach głównie zimą. Roślina ta lubi zarówno ciemne, jak i jasne stanowiska i nie ma zbyt wielu wymagań, ale należy uważać, by nie dopuścić do wysuszenia podłoża. Co ważne, kwiat nie może też stać w wodzie. Amarylis nie wymaga również obowiązkowego nawożenia - wszystkie niezbędne substancje ma już w cebuli.

Amarylis znany jest jako zamiennik gwiazdy betlejemskiej
Amarylis znany jest jako zamiennik gwiazdy betlejemskiej123RF/PICSEL

Kwiat amarylis. Co zrobić po przekwitnięciu?

Gdy amarylis przekwitnie, należy usunąć wszystkie kwiaty, zostawiając tylko łodygę. Następnie należy podlewać i zasilać roślinę przez kilka miesięcy lub dopóki liście nie zaczną żółknąć - wtedy przerywamy nawadnianie i pozwalamy cebuli wyschnąć. Cebulę należy trzymać w chłodnym, suchym miejscu do września, a potem zacząć ją podlewać. Kiedy pojawią się nowe pędy, możemy rozpocząć proces zasilania.

Jak często podlewać amarylis?

Młodego amarylisa powinniśmy podlewać z umiarem - nadmiar wody może bowiem spowodować gnicie cebuli. Gdy liście i kwiaty są w pełnym rozkwicie, roślina potrzebuje więcej wilgoci, ale gdy liście zaczynają zasychać i żółknąć, powinniśmy zacząć ograniczać wodę aż do całkowitego zakończenia podlewania. W czasie spoczynku rośliny nie podlewamy. Amarylisa podlewamy odstaną wodą, do której w razie potrzeby możemy dodać lekki nawóz do roślin kwitnących.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas