Reklama

Reklama

Pieniążek - modna roślina o okrągłych listkach

Od dobrych paru miesięcy ta roślina o okrągłych listkach robi furorę. Pieniążek jest również bardzo modny na Instagramie. Skąd się wzięła jej popularność?

Pieniążek, czyli pilea peperomiowata, to oryginalna roślina doniczkowa wytwarzająca okrągłe liście osadzone na długich ogonkach. To właśnie od ich kształtu, kwiat ten nazywany jest potocznie pieniążkiem.

Reklama

Po pierwsze, jest bardzo łatwa w domowej uprawie, więc nawet początkujący poradzą sobie z jej pielęgnacją. Roślina, o charakterystycznych okrągłych listkach na cieniutkich łodyżkach, dorasta do około 30 cm, chociaż zdarzają się także okazy liczące ponad 40 cm.

Początkowo pilea peperomiowata wygląda dość niepozornie i tworzy rodzaj niewielkiej, luźnej rozetki złożonej z kilku małych, prawie okrągłych listków osadzonych na długich, cienkich ogonkach. Z czasem jednak jej główny pęd rośnie w górę i drewnieje (początkowo wymaga podpory i ustabilizowania), a roślina zaczyna przypominać oryginalną, miniaturową palmę z okrągłymi liśćmi

Pieniążek dobrze się czuje w każdym podłożu, wystarczy, że zapewnimy mu ziemię uniwersalną, a na pewno odwdzięczy się dobrym wyglądem. Jednak, jak radzą ogrodnicy, lepiej nie stawiać go bezpośrednio na parapecie, ale np. na półce czy stole obok okna, gdyż woli rozproszone światło.

Nie jest to także wymagająca roślina, jeśli chodzi o podlewanie. Wystarczy ją nawadniać raz na kilka dni, nie za często. Zbyt mocno podlewana może po prostu zgnić.

Kolejną zaletą jest łatwość w rozmnażaniu. Małe sadzonki można rozdzielić od rośliny-matki i wsadzić od razu do ziemi, przyjmują się łatwo.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje