Plądrują ogród wtedy, kiedy śpisz. Opuchlaki nie mają litości dla roślin

Jeśli podczas wizyty w ogrodzie widzimy, że brzegi liści są poobgryzane, to znak, że opuchlaki mogły się zadomowić w naszym ogrodzie. Te chrząszcze najbardziej aktywne są nocą, więc trudno przyłapać je na gorącym uczynku. Warto jednak rozpoznać szkodnika i wytoczyć mu wojnę, choć pozbycie się opuchlaka z ogrodu do najłatwiejszych zadań nie należy.

Opuchlaki żywią się liśćmi różnych roślin, ale lubują się też w ozdobnych
Opuchlaki żywią się liśćmi różnych roślin, ale lubują się też w ozdobnych123RF/PICSEL

Jak rozpoznać opuchlaka?

Opuchlak to rodzaj chrząszcza, który często spotykany jest w Polsce. Jak wygląda? Ma obły tułów, trzy pary odnóży oraz masywny pancerz, który pokryty jest charakterystycznymi żeberkami i jaśniejszymi plamami. Opuchlak zazwyczaj nie przekracza 15 mm długości i ma ubarwienie jasno lub ciemnobrązowe. Dorosłe opuchlaki na żer wyruszają w nocy i podgryzają różne typy roślin: lubują się w dużych i mięsistych liściach, ale w praktyce zjadają krzaczki truskawek, a także azalie, różaneczniki, maliny, bluszcze i winorośle. Groźne dla naszego ogrodu są nie tylko dorosłe osobniki, ale także larwy żyjące w ziemi - one z kolei podgryzają system korzeniowy różnych roślin, najpierw prowadząc do ich osłabienia, a następnie do zamierania.

Działalność dorosłych opuchlaków jest problematyczna. Choć jeden czy dwa spotkane na naszym roślinach nie wyrządzą ogromnej szkody, to warto wiedzieć, że chrząszcze rozmnażają się w błyskawicznym tempie. Im mniej opuchlaków w ogrodzie, tym większe prawdopodobieństwo pozbycia się żarłocznych lokatorów. Opuchlaki są aktywne od końca maja, aż do jesieni.

Opuchlaki - tak niszczą rośliny

Larwy opuchlaka również są żarłoczne i potrafią zniszczyć systemy korzeniowe roślin w ogrodzie
Larwy opuchlaka również są żarłoczne i potrafią zniszczyć systemy korzeniowe roślin w ogrodzie123RF/PICSEL

Skąd wiedzieć, że mamy do czynienia z opuchlakami? Trudno złapać je na gorącym uczynku, ponieważ żerują nocą. Można rozpoznać je na dwa sposoby. Pierwszy, podstawowy - obgryzione krawędzie liści. Wtedy można sprawdzić ich spodnią część i zobaczyć, czy nie pochowały się tam szkodniki. Druga wymaga rozłożenia folii lub agrowłókniny pod pogryzioną rośliną i potrząsaniu energicznym gałęziami tak, aby strącić ospałe chrząszcze. Jeśli kolonia jest mała, to takie opuchlaki można wynieść z dala od naszego ogrodu.

Można także zrobić "pułapkę" na opuchlaki. Rano chrząszcze szukają schronienia, więc można niedaleko zaatakowanej rośliny umieścić zwykłe deski w taki sposób, aby miały możliwość schowania się pod nią. W ciągu dnia można ich kryjówkę podnieść i wyłapać żarłoczne stworzenia.

Niektórzy polecają również ustawienie ciemnych naczyń, które napełnia się gałązkami cisa. Zwabione przez roślinę chrząszcze wejdą do środka naczynia i wtedy można je wynieść z daleka od naszego ogrodu.

Sposoby na opuchlaki w ogrodzie

Na opuchlaki działają opryski. W sklepach można kupić zarówno środki chemiczne, jak i naturalne. W pierwszej kolejności warto zastosować mniej inwazyjne metody, a preparaty owadobójcze stosować wyłącznie w ostateczności. Jak pozbyć się opuchlaków? Najlepiej działa na nie środek z wrotyczu w przypadku dorosłych osobników, a także podlewanie nim podłoża, by pozbyć się larw.

Niektórzy specjaliści polecają również preparaty zawierający nicienie, które żyjąc w podłożu, pożywiają się larwami opuchlaka. Warto także stworzyć warunki, aby w ogrodzie zamieszkali naturalni wrogowie opuchlaków. Do nich zalicza się m.in. ptaki, pająki czy stonogi.

Dopiero wtedy, gdy metody naturalne zawodzą, można wykorzystać środki chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych. Warto jednak pamiętać, że to ostateczność.

Zobacz także:

Pomysły na domowe ogródkiInteria DIY