Płatki owsiane gotowane, czy na surowo? Taka owsianka ma aż 300 kcal mniej
Płatki owsiane to jeden z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych produktów spożywczych, który cieszy się szczególną popularnością wśród osób dbających o zdrowie i właściwą dietę. Jednakże sposób ich przygotowania niekiedy budzi wątpliwości. Czy zawsze konieczne jest gotowanie płatków owsianych przed ich spożyciem?
Spis treści:
Płatki owsiane to skarbnica zdrowia. Oto dlaczego warto je jeść
Płatki owsiane są jednym z najzdrowszych źródeł węglowodanów w naszej diecie. Zawierają dużo błonnika, który korzystnie wpływa na układ pokarmowy i poprawia pracę jelit. Poza tym znajdziemy w nich również niewielkie ilości białka oraz tłuszczów.
Płatki owsiane są bogate w witaminy z grupy B oraz minerały, takie jak mangan, fosfor i magnez. Ich regularne spożywanie może pomóc nam w utrzymaniu stałej, zdrowej wagi oraz wzmocnić nasz układ odpornościowy. Dietetycy podkreślają, że mogą one również pomóc w profilaktyce cukrzycy typu 2.
Ze względu na zawartość magnezu, płatki owsiane wzmacniają pamięć, koncentrację oraz pomagają w walce ze stresem. Doskonale sprawdzają się w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, ponieważ można je stosować od zewnątrz w formie maski czy peelingu. Domowej roboty kosmetyki z płatkami owsianymi mogą pomóc w nawilżeniu skóry i poprawie jej kondycji.
Zobacz również: Pieczywo chrupkie lepsze na odchudzanie niż tradycyjne? Odpowiedź nie jest taka prosta
Czy przed spożyciem płatki owsiane należy gotować? Dietetyczka podkreśla ważną kwestię
Jednym z częstych pytań dotyczących przygotowania płatków owsianych jest to, czy przed spożyciem konieczne jest ich ugotowanie. Właśnie takie zapytanie dostała dietetyczka Karolina Topolska, która swojej odpowiedzi udzieliła na łamach portalu Medonet.pl.
Ekspertka opisała, że gotowanie płatków owsianych w wodzie lub na parze jest jednym z najzdrowszych sposobów ich przygotowania, jednak może wpłynąć na zmiany w ich składzie odżywczym. Na przykład, według danych USDA, 100 g surowych płatków owsianych zawiera około 379 kcal, podczas gdy ta sama ilość ugotowanego produktu ma około 71 kcal.
Gotowanie ma jednak pewne minusy. Podczas obróbki termicznej dochodzi do znacznego zmniejszenia zawartości białka, a także błonnika pokarmowego.
Zobacz również: Skuteczne diety dla kobiet 50 plus. Zastosuj proste zasady i obserwuj jak kilogramy nikną
Płatki górskie, a błyskawiczne. Czy warto spożywać je na surowo?
W sklepach można znaleźć różne rodzaje płatków owsianych, w tym płatki górskie i błyskawiczne. Teoretycznie można spożywać je na surowo, jednak należy obserwować reakcję własnego organizmu, ponieważ niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort po ich spożyciu.
Pamiętajmy też, że surowe płatki nie są szczególnie atrakcyjne w smaku, a ich konsystencja (zwłaszcza tych górskich) jest twarda i mało przyjemna. Warto również zauważyć, że surowe płatki owsiane nie są niskokalorycznym produktem, ale są bogatym źródłem błonnika pokarmowego.
Dlatego też warto chociaż chwilę je podgotować. Płatki górskie wymagają dłuższego gotowania, około kilkunastu minut, podczas gdy płatki błyskawiczne gotują się krócej, zazwyczaj kilka minut. Warto spożywać je z jogurtem z dodatkiem owoców i orzechów, dzięki czemu uzyskamy pełnowartościowy posiłek.
Zobacz również: “Tłuszcz starości". Pozbądź się go z mięśni a odmłodniejesz