Reklama

Podlewaj tym zamiokulkasa raz w miesiącu. Nowych liści będzie co niemiara!

Zamiokulkas to popularna roślina doniczkowa, łatwa w uprawie i wspaniale dekorująca wnętrza. Aby pięknie wyglądał i prawidłowo się rozwijał należy jednak zapewnić mu odpowiednie warunki i wspomóc nawożeniem. Co zrobić, aby pobudzić zamiokulkasa do wzrostu?

Zamiokulkas - zasady pielęgnacji

Zamiokulkas gości w wielu polskich domach - głównie ze względów dekoracyjnych jak i faktu, że jest to roślina mało wymagająca i niezwykle łatwa w pielęgnacji. Ma błyszczące listki w odcieniu głębokiej zieleni, może dorastać nawet do 1,5 metra wysokości. Lubi przebywać w półcieniu lub miejscu, gdzie promienie są rozproszone. Nie toleruje natomiast przeciągów i nagłych zmian temperatur. 

Zamiokulkas nie wymaga też regularnego podlewania - lepiej podlewać go za rzadko, niż przelać. Przesuszone, pomarszczone liście są w stanie odzyskać jędrność. Jeśli natomiast roślina zgnije od nadmiaru wody, ciężko będzie ją uratować.   

Reklama

Zdarza się niekiedy, że nawet na pozór zdrowy zamiokulkas nie wypuszcza nowych listków. Jak więc pobudzić go do wzrostu? Wystarczy zastosować naturalny, domowy nawóz, który przygotujesz za grosze. Oto co będzie potrzebne.

Nawóz z soczewicy - jak przygotować?

  • Litr przegotowanej wody
  • Soczewica czerwona, brązowa lub zielona - 3 łyżki  

Do wody w temperaturze pokojowej dodaj suchą soczewicę. Odczekaj kilka minut, by składniki z soczewicy przeniknęły do roztworu. Następnie odcedź ziarenka na sitku, a niewielką ilością powstałego płynu podlewaj zamiokulkasa. Zabieg powtarzaj raz w miesiącu.

Czytaj również: Pokrusz i dodaj do ziemi. Nie tylko paprotki oszaleją

Jak działa soczewica na rośliny?

Soczewica zawiera wiele aktywnych składników, m.in. azot, potas, fosfor oraz bor, które świetnie zadziałają na kondycję rośliny, pobudzając ją do wzrostu. Ponadto dzięki takiej odżywce będzie odporniejsza na choroby.

Nawóz z żelatyny - jak przygotować?

Równie dobrze zadziała domowy nawóz z żelatyny. Aby go przygotować potrzebne będą:

  • Jedna łyżeczka żelatyny spożywczej
  • Jedna szklanka gorącej wody
  • Trzy szklanki zimnej wody

Żelatynę rozpuść w gorącej wodzie, odstaw do wystygnięcia. Następnie rozcieńcz z zimną wodą i tak powstałą miksturą podlewaj zamiokulkasa raz w miesiącu.  

Jak żelatyna działa na rośliny?

Żelatyna jest bogata w azot - składnik niezwykle cenny dla roślin, poprawiający ich ukorzenianie. Ponadto wzmacnia liście i pobudza roślinę do wypuszczania kolejnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zamiokulkas nawożenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy