Podwyżki cen, a zużycie: Jak oszczędzać gaz?

​Podwyżki cen za energię i paliwa to obecnie największe zmartwienie Polaków. Z informacji podanych przez Urząd Regulacji Energetyki wynika, że stawki za gaz zdrożeją u nas w przyszłym roku nawet o 54 proc. Dlatego warto wiedzieć, jak oszczędnie z niego korzystać.

article cover
123RF/PICSEL
Wszyscy obawiamy się podwyżek cen gazu. Jak ograniczyć jego zużycie?
Wszyscy obawiamy się podwyżek cen gazu. Jak ograniczyć jego zużycie?123RF/PICSEL

Gotowanie, ogrzewanie, ciepła woda. W polskich domach korzysta się z gazu w wielu celach. Niezależnie od tego, do czego go używamy, podwyżki cen bez wątpienia uderzą nas po kieszeni. Jak można oszczędzać gaz tak, aby zmniejszyć jego zużycie, a tym samym, rachunki?

Odsłoń kaloryfery

Zastawianie grzejników meblami albo ciężkimi zasłonami to jeden z podstawowych błędów w polskich domach. Elementy takie działają jak ściana, która nie daje się przebić ciepłemu powietrzu do reszty pomieszczenia.

Nie dość, że będzie ono gorzej ogrzane, to jeszcze niepotrzebnie nabijamy zużycie gazu, a tym samym skazujemy się na większe opłaty. Najlepiej dać kaloryferom trochę wolnej przestrzeni i nie umieszczać przed nimi niczego.

Wietrzenie: krótko a dobrze

Nie ma nic gorszego, jeśli chodzi o marnowanie ciepła zimą, niż uchylone przez cały dzień okno. W ten sposób wychładzamy pomieszczenie i wypuszczamy ciepłe powietrze. Najlepszą metodą są krótkie okresy wietrzenia maksymalnie do 10 minut. Należy wtedy otworzyć okno na oścież, żeby dostarczyć jak najwięcej świeżego powietrza. Warto także zakręcić wtedy grzejnik.

Szczelne okna i dużo światła

Porządna izolacja to podstawa, więc dobrze zadbać o to, żeby ciepło nie uciekało nam przez szczeliny w oknach. Dodatkowo zaleca się odsłanianie okien wtedy, gdy świeci słońce. Dostaniemy wtedy trochę naturalnego ciepła. Wieczorem i w nocy zaś najlepiej zrobić użytek z zasłon czy rolet tak, aby zminimalizować przepływ ciepłego powietrza na zewnątrz. 

Stała temperatura

W oszczędzaniu zużycia gazu do ogrzewania bardzo ważne jest utrzymywanie mniej więcej stałej temperatury. Jeśli wychodzimy na cały dzień z domu, dobrze jest skręcić nieco kaloryfer, ale nie przesadzać. Wychładzanie i intensywne grzanie na zmianę nie jest najlepszym pomysłem, jeśli chcemy kontrolować zużycie gazu.

Oszczędne gotowanie

Złota zasada gotowania wody - niezależnie od tego, jakiego czajnika używamy - nalej tyle, ile jest potrzebne. Grzanie dużej ilości wody naturalnie potrzebuje większych nakładów, czy to prądu, czy gazu. Jeśli chodzi o gotowanie żywności, warto zaopatrzyć się w garnki ze stali szlachetnej, które szybciej się nagrzewają.

Prysznic zamiast kąpieli

Według ekspertów koszt ogrzania wody potrzebnej do kąpieli jest o trzy do czterech razy wyższy niż w przypadku prysznica. Jest to ważne szczególnie w zimie, kiedy częściej bierzemy ciepłe kąpiele, aby ogrzać się po dniu spędzonym na mrozie.

Warzywa, grzyby i przyprawy, które chronią przed groźnymi chorobamiInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas