Pogromca ślimaków, mszyc i kleszczy. Rozsyp obficie wokół roślin
Osoby zawodowo lub hobbystycznie zajmujące się uprawą i pielęgnacją ogrodów wiedzą, że największą zmorą bywają atakujące uprawy szkodniki. Do ich zwalczania stosuje się zazwyczaj chemiczne repelenty, które nie pozostają bez wpływu na środowisko. Jednym z naturalnych środków ochrony roślin jest także ziemia okrzemkowa, zwana diatomitem. Sprawdź, jak powstaje i dlaczego warto zastąpić nią popularne środki dostępne w sklepach.
Spis treści:
Czym jest ziemia okrzemkowa?
Wiedzę o niewielkich organizmach wodnych przekazywali nam już nauczyciele w szkole podstawowej. Ziemia okrzemkowa to nic innego, jak kopalina składająca się ze skamieniałych pancerzyków jednokomórkowych glonów, czyli organizmów, które żyły w czasach prehistorycznych.
Wraz z upływem czasu zaczęły opadać na dno oceanów, jezior oraz innych akwenów wodnych, tworząc bogate warstwy kopalne. To właśnie w nich zachodziły procesy biomineralizacji krzemionki. Ziemia okrzemkowa, zwana także diatomitem, jest więc niemalże samą krzemionką. Jej skład różni się w zależności od technologii używanej do przetwarzania. Pozyskaną skałę poddaje się obróbce termicznej, a w efekcie powstaje lekki produkt, zawierający od 85 do 95% krzemu. Ma postać białego lub lekko żółtawego proszku jest miękki, lekki oraz pylasty.
Gdzie wykorzystuje się diatomit?
Ziemię okrzemkową w czystej postaci wykorzystuje się przede wszystkim w ogrodnictwie. Swoje zastosowanie znalazła m.in. w rozluźnianiu gleby. Ogrodnicy używają jej także jako nośnika dla silniejszych środków ochrony roślin. Z jej licznych cech, a zwłaszcza wysokich właściwości filtracyjnych, korzyści czerpie także przemysł. Pomaga w procesie filtrowania i oczyszczania licznych alkoholi, np. piwa, whisky oraz wina. Podczas produkcji papieru, gumy syntetycznej oraz farb pełni rolę wypełniacza, a w laboratoriach stosuje się diatomit jako absorbent.
Sprawdź: 5 zalet ziemi okrzemkowej
Sekrety działania produktu
Diatomit jest w 100% skałą naturalną, z tego względu używanie go jako naturalnego środka ochrony roślin nie wymaga przestrzegania żadnych wytycznych dotyczących karencji. Krzem bardzo często pojawia się nie tylko w roli nawozu, ale także ma za zadanie zwiększać tolerancję roślin na niektóre gatunki szkodników oraz przenoszone przez nie choroby.
Mikroskopijne i niezwykle ostre krawędzie ziemi okrzemkowej powodują zewnętrzne uszkodzenia delikatnych powłok ciał niektórych owadów i innych szkodników. W ten sposób doprowadzają do powolnej utraty wody, wysychania oraz całkowitego obumierania. Szczególnie wrażliwe na diatomit są jaja, larwy i dorosłe osobniki szkodników, które w procesie rozwoju nie wytworzyły pancerza. Wysoki parametr chłonności ziemi okrzemkowej wysusza złożone jaja i rozwijające się larwy owadów, uniemożliwiając im aktywne rozmnażanie i dalsze żerowanie.
Ziemia okrzemkowa przeciwko szkodnikom
Zwolennicy pielęgnowania ogrodów bez konieczności sięgania po silne środki chemiczne, wykorzystują diatomit w postaci pylistej nalistnie. Produkt tworzy powłokę na tych częściach rośliny, ograniczając pojawianie się nieproszonych szkodników niszczących uprawy, w tym przede wszystkim:
- mszyc,
- przędziorków,
- ślimaków,
- ziemiórek,
- miodówek,
- mączlików,
- wciornastków,
- gąsienic,
- chrząszczy.
To również sposób pomagający uporać się z atakującymi ogrody kleszczami. Ogrodnicy stosują ziemię okrzemkową naprzemiennie z opryskiwaniem roślin preparatami olejowymi oraz silikonowymi. Aplikowanie diatomitu na glebę utrudnia wielu gatunkom składanie jaj w pobliżu roślin, a także zniechęca mrówki do aktywnego poruszania się po ogrodzie. Diatomit w postaci pylistej uważany jest za jeden ze skuteczniejszych sposobów walki z pasożytami ptactwa, np. ptaszyńcem, pchłami, wszołami i roztoczami.
Jak stosować diatomit?
Ziemię okrzemkową możemy stosować od początku siewu, aż do samego końca wegetacji. Najlepiej używać jej raz w miesiącu - rano lub wieczorem. Do wyboru mamy dwa sposoby: rozpylanie oraz bezpośrednie posypywanie. Po skończonym wysiewie opyla się nią glebę oraz młode siewki, by zapewnić im ochronę przez żernymi szkodnikami. Kiedy nadejdzie czas zbiorów, nie musimy obawiać się o nagromadzone pozostałości produktu. Wystarczy, że przed spożyciem obficie opłuczemy warzywa oraz owoce pod bieżącą wodą.
Podczas stosowania diatomitu postarajmy się omijać kwiaty. Obfite obsypanie produktem wpłynie nie tylko na pogorszenie ich walorów dekoracyjnych, ale także zniechęci pszczoły do zbierania nektaru. Warto również pamiętać o tym, że ziemia okrzemkowa spełnia swoją funkcję do momentu, w którym zostanie zmyta przez deszcz. Po wystąpieniu tego zjawiska pogodowego należy powtórzyć jej nanoszenie. Doświadczeni ogrodnicy mają jednak sprytne rozwiązanie. Zaczynają od opryskania roślin preparatem na bazie oleju rydzowego, a następnie wilgotne rośliny opylają cienką i równomierną warstwą ziemi okrzemkowej.
Sprawdź również: