Pokój zamienisz w dżunglę. Dodaj odrobinę do draceny, a wystrzeli w mig
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Draceny to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych, bo ich przepiękny pokrój przypomina palmy, które można spotkać na rajskich plażach. Liczne gatunki roślin mogą się znacznie różnić od siebie, ale żadnej z nich nie wolno ani odmówić uroku, ani powiedzieć, że są trudne w uprawie. Warto mieć draceny w domu, ponieważ także mają zdolność do filtrowania powietrza. Czego chcieć więcej? By rosła zdrowo i bujnie! Jeśli chcemy sprawić, żeby urosła błyskawicznie, mamy na to rozwiązanie.
Dracena: Idealna roślina do domu
Ogrodnicy są zgodni: uprawa draceny nie jest skomplikowana, a nawet laik sobie z nią bez problemu poradzi. W sklepach ogrodniczych można wybrać wiele gatunków tej przepięknej rośliny, najpopularniejsze w Polsce to:
- dracena wonna,
- dracena obrzeżona,
- dracena odwrócona,
- dracena compacta,
- dracena Sandera (lacky bamboo).
Co łączy wszystkie draceny? Jeśli zapewnimy im dużą dawkę światła słonecznego w pomieszczeniu, ciepło oraz regularne podlewanie, to zaczną szybko rosnąć, a z małej roślinki w ciągu kilku lat staną się nader pokaźne.
Dracena jak marzenie? Oto tajniki pielęgnacji
Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji draceny? Najważniejszą czynnością to regularne podlewanie. Co prawda, nie stanie się jej wielka krzywda, jeśli mamy tendencję do zapominalstwa, ale lepiej pilnować, by rośliny nie przelewać. Nadmiar wody w bryle korzeniowej może być katastrofalny w skutkach - wtedy dracena może zgnić i obumrzeć. W upalne dni możemy zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu i np. zraszać soczyste liście rośliny.
Jednak w okresie intensywnego wzrostu draceny, czyli wiosną i latem musimy ją nawozić. Zabieg ten trzeba przeprowadzać raz w miesiącu, inaczej marzenia o domowej dżungli trzeba oddalić. Czym nawozić dracenę?
Domowe nawozy dla draceny
Czym nawozić dracenę? Z uwagi na fakt, że to roślina o intensywnie zielonych liściach, potrzebuje sporej dawki azotu. Pierwiastek ten wzmacnia komórki roślin, poprawia kondycję, a także pobudza do wzrostu. Idealnymi źródłami azotu oraz domowymi nawozami do draceny będzie żelatyna oraz kawa.
- Nawóz z żelatyny do draceny - łyżkę żelatyny trzeba rozpuścić w ciepłej wodzie, dokładnie wymieszać, ostudzić i wymieszać z litrem wody.
- Nawóz z kawy do draceny - pół szklanki naparu wymieszać z litrem wody.
Do draceny nadają się również fusy z kawy, ale one wysypane na powierzchni doniczki, mogą pleśnieć. Lepiej wymieszać je z ziemią i wysypać na bryłę korzeniową albo dodać je do ziemi wtedy, kiedy przesadzamy naszą dracenę.
Polecamy: