Pokrój w plastry i przyłóż do skóry. W mig poczujesz ulgę

Komary już rozpoczęły swoją bolesną działalność. Niewiele trzeba, aby miły pobyt na zewnątrz zakończył się bolesnymi ukłuciami, które z czasem i bolą, i swędzą. Choć ataki komarów nie są raczej niebezpieczne dla zdrowia, to "pamiątki" pozostawione przez te owady bardzo uprzykrzają życie. Poznajmy zatem sposoby na ukłucia komarów.

Komary nie próżnują i już atakują naszą skórę
Komary nie próżnują i już atakują naszą skórę123RF/PICSEL

Ukłucie komara: zacznij działać

Czasami nie czujemy, że do naszej skóry wbił się komar, ale jego działalność jest odczuwalna dopiero po kilku godzinach. Najczęściej wtedy pojawia się bąbel w miejscu ukąszenia, któremu towarzyszy zaczerwienienie i świąd. Dzieje się tak, ponieważ w czasie wbijania się kłujką do skóry, komar wstrzykuje nam niewielką ilość śliny. To właśnie ona powoduje, że organizm produkuje histaminę, co jest początkiem niewielkiej reakcji alergicznej. Zazwyczaj ukłucie komara nie jest groźne, ale nieprzyjemne objawy utrzymują się kilka dni. Czasami, może pojawić się silniejsza reakcja na ślinę komara: jeśli towarzyszy mu obrzęk, pokrzywka, silny ból, opuchlizna oraz ataki astmy, wtedy niezbędna jest interwencja lekarska.

Jak pozbyć się z domu komarów? Genialny sposób, który zawsze działaInteria DIY

Co na ukąszenie komara?

Najgorsze, co możemy zrobić, to rozdrapać bąble na skórze
Najgorsze, co możemy zrobić, to rozdrapać bąble na skórze123RF/PICSEL

"Ugryzł" nas komar? Pojawiły się bąble oraz świąd? Można działać od razu, aby załagodzić nieprzyjemne dolegliwości i przygotować okład, który szybko przyniesie ulgę. Najlepiej sięgnąć po domowe sposoby: godne polecenia są okłady z plastra cytryny, zmiksowanej pietruszki albo liści świeżej kapusty. W początkowej fazie można również skorzystać z kostek lodu, które obkurczą naczynia krwionośne w skórze i spowodują, że reakcja alergiczna będzie mniej dokuczliwa. Jeśli nie mamy akurat takich produktów pod ręką, to można sięgnąć po ocet spirytusowy: on również przyniesie ulgę na ukąszenia komarów.

Kiedy mamy do czynienia z masowym ataków komarów i bąbli jest sporo, to możemy przygotować domowe specyfiki.  Ich przygotowanie jest łatwe, a na dodatek wystarczy sięgnąć po to, co akurat mamy w domu zawsze pod ręką. Łyżeczka soli rozpuszczona w szklance wody powinna rozwiązać problem. Z drugiej strony można skorzystać z aloesu: jeśli mamy na parapecie roślinę, wystarczy odciąć fragment łodygi i zawartością przecierać miejsce ukłucia komara. To dobry sposób na likwidację stanów zapalnych i łagodzenie podrażnień.

Jak odstraszyć komary?

Pachnąca  pelargonia odstrasza komary
Pachnąca pelargonia odstrasza komary123RF/PICSEL

Zamiast leczyć swędzące zmiany po komarach, lepiej się przed nimi uchronić i zastosować środki odstraszające. Oczywiście, można sięgnąć po repelenty, ale ich działanie można wzmocnić domowymi środkami. Znanym preparatem na komary jest kamfora, ale wiele osób poleca także olejki eteryczne: szczególnie lawendowy, eukaliptusowy lub goździkowy. Nie zapominajmy także o tym, aby zabezpieczyć okna, przez które żarłoczne owady mogą wlecieć i pod osłoną nocy nas zaatakować: tutaj świetnie sprawdzą się moskitiery. Można również zazielenić parapet i taras i zacząć uprawiać rośliny takie jak komarzycę, kocimiętkę, miętę, pelargonię lub lawendę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas